La Multi Ani Fluturasi !!! (103)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

am revenit de la doc. de voma a zis ca e un reflux faringo intestinal care il au copii pana la 1 an jumate si a zis sa ii dau o luna de zile in infiecare zi cate un pliculet de nexium. il am de mult in casa insa am citit pe prospect ca nu se da la copii sub un an si are ff multe contraindicatii si i-am zis. a zis sa ii dau ca nu e adevarat ca ea stie absolut totul despre asta ca sotu ei e prof. doc in faringo intestinal si se da. mie mie tare frica si cica dupa o luna facem pauza si daca revine mai dam o luna si tot asa...nu va mai zic ca in gat nici nu s-a uitat, nici nu m-a intrebat daca a facut febra. al meu pui haraie de mult timp si de fiecare data mi-a zis doar sa ii pun ser fiziologicsi acum la fel mia zis deci chear imi vine sa ma dau cu capu de pereti. oare chear nu exista nimic altceva? mucisorii nu ii curg doar haraie cica la plamani nu se ade nimc si sa ii bag un tampon de vata luung inbibat in ser pana pe canal. pai daca ii ramane vreo bucata de vata pe acolo?? in nici un caz nu fac asa ceva.o sa ii mai pun pe seringa. la inimioara tot mai are suflu sistolic si tre sa sun la spital sa imi fac programare la eco.cred ca pe 11 sau 12 o sa ma duc la alt medic sa vedem ce e cu harcaiala asta. ca eu m-am saturat de ser fiziologic de atata timp.
ati dat careva nexium la copilasii mai mici de un an?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

nu mai stiu cine ma intreba daca are dintisori. are 3, si unu e pe drum. 2 au iesit acum recent.
madutza nasucu nu ii curge dar se aud in spate, cu batista bebelusului nu iese nimic
ioana m-am gandit si la chestia asta dar nu i-am dat nimic nou. doar ca ma gandesc ca noi de obicei nu prea mancam carne de porc, satmale si tocaturi din astea si ma gandesc sa nu fie prea gras lapticul meu.
multumesc fetelor pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

buna fetele ce mai faceti?

IRINUCA multumesc de rasp, inlocuitor la vigantol e vit D3, vigantolul tot vitD3 este.
STRUMPY ce s-a intamplat pe unde umbli, hai la apel.Ai cumparat periuta si pasta de dinti pt sophia? am citit pe net despre nenedent si e buna pt bebelusi de la 4luni pana la 2 ani si e la pachet cu tot cu periuta.


mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Ioanna, nu prea stiu eu ce e cu "datul de grinda". In familia mea nu s-au tinut astfel de obiceiuri. Dar soacra-mea e la curent cu toate . E un obicei care se face pe 1 ianuarie pana in ora 12. Vine moasa cu un and de haine noi la copil si un colacel si il ridica de trei ori spre o grinda din casa, cu fata la rasarit si ii ureaza sa fie sanatos, destept si nu mai stiu ce
Ma rog, prilej de musafiri pt mine! Dar nu-mi displace. Urmatoarea chestie: taiatul motului. La mine in familie nici asta nu prea s-a facut. Drept e ca au fost mai multe fete si cica motul se ia doar la baieti. Desi, acum am vazut ca se face si la fete...
Oricum, eu raman la parerea mea: prilej de chef si distractie pt cei mari

Dya, si eu am citit ca nexium asta are si efecte secundare. La odiseea de ian - febr citeam ca dadeau unele fete si nu prea erau multumite. Nici nu stiu ce sa zic. Dar azi a mai vomitat? Poate totusi trece... Si nu-i prea mult in fiecare zi? Sa fi zis macar la 2 zile... dar, daca doctorita era asa de sigura. Dumnezeu sa te lumineze!

Madutza, si eu iau revista asta, dar n-am mai luat de cateva luni. Asta de care zici tu pe ce luna e? Sa o cumpar si eu.

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Madutza, tu aveai o reteta de ciocolata de casa? Am pofta . Da' nu stiu de unde pofta asta ca n-am mai mancat de vreo 10-12 ani. Nici nu mai stiu ce gust are, dar poftesc . Am in cap un gust, dar cine stie daca are vreo legatura . Stiu ca e cu lapte praf. Ce fel de lapte praf? Pe unde se gaseste, adica la ce raion? Ca banuiesc ca nu e lapte praf din asta de papa Luca

Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

salutari
eu nu mai am pc si n-am mai apucat sa intru seara..dar am citit de pe tel cate ceva..
lparpala crezi ca cei nealaptati au luat mai mult in ultimele luni ? andra mea nu.. eu zic ca daca n-ai alt motiv, sa nu renunti la darul cel mai de pret pup
simona daca mai ai nevoie de un dr psiolog, am facut rost de un nr de tel, de la cineva recomandat sa zic asa..bine, n-am ajuns la ea, nu stiu cum e..dar macar e recomandat
scrish multa sanatate..bronsiolita eu am inteles ca nu e virala, e o afectiune care apare ca urmare a unei viroze, a unor muci care stagneaza acolo pe bronhii si nu se elimina.. oricum la cat spui tu ca tuseste ati scapat f usor..a mea vreo 3 zile si 3 nopti a tusit nonstop
viss ti-am vazut puiutii, sunt minunati..dar n-am avut timp de scris, am avut musafiri in perioada asta cat pt tot anul, socrii inca mai stau si saptamana asta

apropo de periuta de dinti eu am fost mai stricta la vlad, adica il spalam inca de la primiii dintisori sau daca nu cumva aberez ca memoria mea lasa de dorit, chiar inainte de primii dinti..asa citisem eu, ca gingiile trebuie si ele frecate si foloseam nenedent, insa cantitatea de fluor din celelalte paste de dinti care sunt pt 0-2 ani oricum e f f mica, deci nepericuloasa. eu zic ca e bine cu cat mai devreme..cariile de biberon, mai ales la cei care inca papa noaptea sunt periculoase..

eu am inceput cautarile pt bona, am gasit ceva, o doamna de aici din zona si o fata care vrea sa vina intern, adica sa stea la noi..inca nu stiu pt ce sa optez, sper sa mai vad si altele..

si in final pe scurt ca nu mai am timp, sunt suparata ca am fost cu vlad iar pe la doctori, ortopezi, la un tip recomandat ca dr bun sio se pare ca mai avem doua sanse pana la operatia de tendon, prima sa ma internez cu el o luna la un centru de recuperare ( la gura ocnitei sau budimex in bucuresti ) sa facem proceduri intensiv si a doua ar fi ghipsul pt o luna ( varianta asta ma ingrozeste, nici nu o iau in calcul)

cam atat..ca s-a trezit donsoara..nu stiu cand mai pot intra dar ma gandesc la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

mi-am mai adus aminte ceva..mai era cineva cu laringita..parca persi ? cum mai e raducu ? parca ziceai ca nu vrei sa-i dai medicamentul recomandat..\vroiam sa -ti zic ca eu am vechime in laringite cu vlad, era singurul lucru care il facea cand era micut ( eu ziceam ca de la prea multe urlete) dar stiu ca sunt f f periculoase pt copilasii mici, pt ca au altfel laringele, mai mic//ma rog nu stiu eu in termeni medicali, dar exista risc de sufocare..eu cand ajungeam cu el la doctor, tot timpul de urgenta, ca se declansa brusc de nici voce nu mai avea, se speriau si medicii cand il vedeau si ii faceau pe loc injectie cu dexa si imediat il lasa , ma rog cat de cat..desi am fost in locuri/clinici diferite cu el, asta era primul lucru care il faceau..pe urma aerosoli la greu
sper ca sunteti bine si nici nu mai repetati experienta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

alina, cand povestesti imi aduc si eu aminte cum era cu unul in burta si altul in brate..eu vroiam sa-ti spun sa nu te stresezi, sa faci totul natural cu luca..eu l-am ridicat pe vlad in brate pana in ultima clipa inainte de a naste, si n-avea decat vreo 17 kg si in primul trimestru am avut si ceva probleme cu sangerari, dar cand e sa fie trimis si primit, atunci este totul bine
bine, stii e usor sa zici dupa..dar ideea mea era doar sa nu te stresezi prea mult, sa te bucuri alaturi de luca de aceasta perioada minunata..si sa tii cont de ce=ti va spune medicul bineinteles, ca daca sunt probleme o sa-ti spuna exact ce ai voie si ce nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaryM85 spune:

Dya eu am patit la fel cu Anda in doua zile de la mancare i-am dat lapte cu gris (lapte de vaca) si cred ca de aia vomita dupa mancare putin asa. nu i-am mai dat si nu mai vomita.poate i-ai dat si tu lapte de vaca sau ceva ce nu ii prieste.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Miki, multumesc. Imi aduc aminte ca si tu ai avut sangerari la inceput cu Andra. Nu prea ma stresez, fiindca n-am timp . Cateodata cand sunt foarte obosita, ma gandesc daca o fi totul ok . Pana acum ma simt tare bine. Sper sa fie bine sarcina si sa o tin tot asa.

Parca cu bona interna mi s-ar parea putin ciudat, un strain tot timpul cu noi in casa. Eu cu greu rezist si cu socrii cand vin cate o saptamana, doua...

Nu stiu ce sa zic cu Vladut. Imi pare rau ca se ajunge la operatie. Banuiesc ca ati fost si pe la minuni din astea de doctori gen prof Burnei, Catalin Dumitrescu, Stefan Irimia... La cel din urma vrem sa ajungem si noi pt problema sotului. Trebuie sa aflu cand mai vine in tara.



Mami fericita: Luca 12.04.2011 si 10+
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput