Sarbatori fericite!!! Fluturasi de 2011(102)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Am vazut poze foarte frumoase cu copilasi fericiti pentru darurile ce le- au primit.

MIKI ce suzeta are Andra, de la ce firma e?Eu am unele de la Avent dar nu stau asa bine in gurita cum e cea pe care o are dulcica voastra cu ochii mari.Am gasit si reteta pt tort.pupici

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Sa o ajutam pe Ionela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Mada, drum bun si distractie placuta!
Mandreeac, suzana ( suzeta :). ) Andrei de Miki, este tot Avent, avem si noi, ma enerveaza insa ca nu au decat roz si portocali ptr fete, mai este setul cu 2 transparente, ca cea a Andrei iar ptr baietei au setul ala cu blu/ verde. Mi- ar fi placut mai multe ulori/ forme.
Miki, ai 2 minuni superbe.
Yasmi, bafta cu impachetatul si mutatul.
Roxyyyyy, unde esti?

Va multumim pentru complimente!

Acum o intrebare, ca ma dispera secretiile Mariei, de- aia sunt treaza la ora asta, ca se ineaca cu ele si nu poate dormi.
In loc de Nurofen ne- a dat Ibalgin, e tot ibupofen, insa dr a scris pe schema 3 ml dim i seara iar farmacista 3 ml/ 3 ori pe zi. Evident ca eu am urmat schema si aseara am vazut ce scrie pe cutie. I- am dat degeaba oare, daca nu e doza care trebuie?
Ne- a mai dat Zyrtech, dar am is pas dupa ce am citit instructiunile, plus ca se da de la 2 ani si Eurespal dar refuza sa il ia , pe langa vit C picaturi si oscilococcinum.

Vad ca a adormit intr- un final. Sper sa mai prind si eu ceva somn pana se trezeste A.
Ia sa sting lumina si sa plec!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

neatza!cafea]
happy, nu e antibiotic, si eu i-a dat Andrei tot de 2 ori pe zi ibrupofenul, nu din cauza aia nu-i trec... eurespalul era bun sa-i fi dat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

happi, ibalginul are aceeasi concentratie ca si nurofenul pt copii, deci aceleasi doze..daca ti l-a dat doar o data pe zi, probabil ca nu pt febra ci ca efect antiinflamator..eu nu cred ca a fost degeaba..stiu ca tu dadeai pe schema indiferent de febra, dar eu le-am mai dat si asa cate o doza..
zyrtec=ul e un antialergic, si noua ne da mereu complementar la medicamente, probabil sa previna o posibila alergie la medicamente..se dau cateva picaturi, eu le-am dat la ambii la recomandarea medicului, pe prospect la multe scrie ca nu e indicat sub 2 ani si totusi se dau..
iar eurespalul mi se pare singurul cu efect pe problema, e bun si pt tuse cat si pt gat rosu sau inflamat..daca il pui in lapte, nu-l bea ? eu zic sa incerci sa il dai totusi..

mandreac cu suzi are dreptate happy, e tot avent insa andra cand era mititica nu accepta suzeta deloc, singura care a luat-o a fost una uzata si roasa ramasa de la vlad, e model din acela mic, de 0-6 luni cred..si decolorata si roasa rau..dar alta nu vrea si pace..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici,
Ne-am intors si noi din calatorie, dar va spun ca alta data nu mai repet figura. Drumul a fost cam de cosmar, mai ales la intoarcere. In rest acolo ne-am relaxat si a fost f bine si pt noi si pentru copii. Pacat ca nu avem drumuri in tara noastra si facem din 350km un cosmar de 6 ore!!
Mi-ati facut pofta cu ce retete povestiti aici. Azi fac si eu salate de boeuf iar mama face piftia. Restul maine sa fie cald. Asta seara iesim iar la beculete in parc,pt ca sunt asa de frumoase...
strumpy: am tras si eu cu ochiul la pozele de craciun. ce frumos !!! parea o atmosfera de basm la voi acolo . si mi=ai facut pofta sa-mi dau unghiile cu oja. sper sa o fac maine. printesa ta cred ca s-a simtit minunat. si noi suntem acum cu dintii pe drum, asa ca urlam, muscam plangem...
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Miki, nu tuseste si nu are rosu in gat, de- aia nu vad rostul eurespalului si nu am mai insistat. Doar muceste si atat, se preling la greu si se ineaca cu ei. Stiu ca Zyrtech- ul e un fel de Claritine, dar avand in vedere ca- i dau doar Ibalgin, vit C si oscilo, nu i- am vazut iar rostul.
Cred ca mai bine continuam eu cu Nurofen , acum dau Ibalgin si vad ce si cum.
Eu Nurofen dau si ptr durere de dintzoci, o doza unica seara, atunci cand nimic nu o calma , saliva excesiv si statea numai cu manutele in gurita. A si zis dr ca este inflamata gingiutza sus, stau sa iasa amandoi dintzocii.
Oricum, merci mult'
Ailed stiu ca nu e antibiotic insa in prospect scrie ca se aministeaza ca nurofenul, adica nu mai mult de 3 doze in 24 de ore si nu date dozele la interval mai mic de 6 ore. Asta m- a derutat plus ce a scris farmacista pe cutie, probabil asa era trecut in reteta?!
Vad azi ce si cum si ma reorientez. Merci mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Happines:cand am fist raciti cu Fabi, am dat si eu Ibalgin cate 5 ml la 6 ore, iar in loc de Zytrec am dat Xyzal (dr a spus oricare dintre ele, cate 5 picaturi dimineata). Eurespal refuza al meu sa ia, il mai strecuram in lapte noaptea casa nu s eprinda, insa tot asa mi s-a parut ca are efect, deci mi s epare bun.
In plus pentru secretii am avut picaturi pe nas din ora in ora spray nazal iar la cate 3 ore o solutie preparata in farmacia Dona de la Titan..nu mai stiu cum se numea...
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Happy,pai e posibil ca tanti de la farmacie sa-ti fi scris cum stia ea ca se da de 3 ori pe zi, e bine ca a scris ceva... eu am plecat de vreo 2 ori de la farm ca o zana ca nu scrisese nimik, dar e bun pt efectul antiinflamator ibuprofenul in orice forma e el... eu asta i-am dat Andrei si Prospan si i-am pus picaturi in nas cu Tobradex(e de ochi, dar si pediatra de aici si cea din tara au zis ca e f bun pt nasuc are si antibiotic local, deci previne suprainfectarea si antiinflamator tot local)Vad ca e spre bine.... Doamne Ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:




mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi




mamica implinita cu 2 comori !!


multumim la fel!

Mergi la inceput