Sarbatori fericite !Piersicute iul-aug 2012 ( 4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

si mie mi se pare putin aiurea cu plantele interzise in sarcina:am citit ca nu ar fi prea bun nici musetelul si nici menta...si eu de o luna beau cate 2 litri de ceai pe zi de menta sau musetel ca nu pot sa pun gura pe apa ca o vomit direct.acum ce naiba sa fac?sa nu mai beau?ce ar putea sa afecteze ca nu prea inteleg?

10+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

daca stiu data exacta cand a fost conceput bebelul nu stiti cum se poate calcula?9 luni fix din data respectiva?sau?


10+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

tot eu
nu stiu cum sa fac ptr ca dupa cum va mai ziceam nu mi am facut analizele ptr ca asteptam sa imi vina asigurarea.speram sa imi vina pe azi macar si sa merg sa imi faca analizele maine cel tarziu dar nu mi a ajuns inca.si saptamana viitoare trebuia sa merg la doctor sa vedem cum facem cu bitestul dar mi e rusine sa merg fara analize.ce naiba sa ii zic ?pai stiti ca nu mi a venit asigurarea?si ma intrebam daca poate sa imi faca acest test orice doctor?ca atunci asi merge la altul.cand am fost gravida cu baietelul meu mergeam pana la timisoara la control de fiecare data ptr ca stiam ca acolo era un doctor foarte bun in ecografii.citea la eco 2d ce nu stiau altii sa citeasca la 4.si as merge macar acum la el.dar nu stiu cum sa fac?sa sun si sa ii zic ca vreau o programare ptr bitest?sau trebuie sa imi fac prima oara ceva analiza de sange si sa merg direct cu ea?sunt in ceata...la primul nu stiu sa fi facut acest test.stiu ca am facut acea analiza de sange ptr sindromu dauwn si mi a facut eco in care mi a masurat toate cele dar nu stiu sa se fi chemat bitest sau ca trebuia sa fie facut fix la 12 saptamani.ala sa fi fost?va rog sa ma lamuriti cele care l ati facut deja ce si cum si cum sa procedez

11+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Salutare, fetelor. Acum m-am intors, mi-am facut toate poftele si sunt singura acasa.Al meu fiu e plecat cu al meu cumnat prin mall la film, soata mea cred ca danseaza colegele la petrecerea de craciun, vai de capul lui si eu va scriu voua. Asa , Freedelia nu stiu ce sa zic cu sarcina toxica.Ea e prietena buna cu mine de 3 ani de cand m-am mutat in Bucuresti. Mi-a povestit doar ca 3 luni de zile nu a stat decat prin spital cu perfuzii si nu asimila nimic, si atunci au hotarat doctorii ca e mai bine sa-i faca chiuretaj . Va spun si eu ce stiu.Acum, Doamne ajuta sa-i creasca fata, parca m-as duce si eu maine pe la ea, insa astept mesaj sa vedem daca pot.Imi este si cam foame dar nu ma aranjeaza nimic din frigider,si maine stau acasa ca nu lucram. Din ianuarie -februarie o sa schimb placa cu serviciul ca-mi deschid birou singura si o sa muncesc de o sa rup, macar de-as avea clienti. Fetelor va pup, mai intru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ali, bitest a fost, e vorba de rezultatele ecografiei si ale analizelor de sange si rezulta riscul de sindrom Down si alte probleme de felul asta. Suna la clinica respectiva si programeaza-te pentru bitest. Ar trebui sa faci totusi analizele pentru infectii, sunt importante si e bine de stiut din timp in caz ca e nevoie de tratament cu antibiotic.

Legat de plantele care dauneaza in sarcina, in general dau contractii si unele dintre ele pot determina aparitia de malformatii la bebel.


6 saptamani si 5 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Buna seara si de la mine!
Eu mai rarut pe net,ca nu am timp....sau ma rog,cand am timp,mai bine stau tolanita la tv
Eu am crezut ca nu o sa mai am greturi ,si azi m-au palit din plin.Nici apa nu am reusit s-o tin in stomac pana la 7 seara.Groaznic!

Ieri am primit rezultatele analizelor,si toate mi-au iesit in grafic,in afara de PH...A iesit 8.Valorile de referinta erau 4,8-7,4.Stie cineva ce inseamna asta?Cum as putea sa corectez?Si mai e si asta,care iar nu stiu ce inseamna :Urina - sediment
Rare celule epiteliale scuamoase.
Frecvente saruri amorfe.
Cand am recoltat proba de urina,am observat ca mi-a curs si utrogestan...poate sa influenteze rezultatul?
Va multumesc de raspunsuri!

_

Mamica mandra 7+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Gabriela felicitari si bine ai venit!Ce frumos ne-am adunat de la fosta odisee!

Vroiam sa va mai intreb,oare e problema mare ca aman inca 2-3 saptamani analizele pentru profil torch?Dr mea de familie mi-a zis ca nu poate sa-mi dea 2 trimiteri si sa revin in ianuarie pentru asta...Sincer nu mi-e tot una sa dau acuma 300 de lei pe analiza asta,dar,nici nu as risca daca e important sa o fac acuma.

_

Mamica mandra 7+

Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Kimmy, ph-ul mai mare de 7 inseamna mediu bazic (alcalin), daca era mai mic decat 7 era acid, asa cum e in mod normal urina. Nu cred ca e ceva grav, probabil recipientul s-a contaminat cu ceva, dar cel mai bine este sa iti intrebi medicul.
Prezenta celulelor epiteliale indica o iritatie in zona, iar a sarurilor trebuie sa fie de la utrogestan (sau orice substanta s-ar fi aflat pe acolo la momentul respectiv). Eu am repetat analiza de urina pt ca eu ma chinui f mult sa o recoltez, ma inhib, si prima oara tot am invartit cele 2 recipiente ca sigur le-am contaminat (trebuiau sa fie mentinute sterile). A 2 oara totul a fost ok.
Poate iti va sugera si tie medicul sa repeti pt a fi siguri.
In urina nu este bine sa fie prezente zahar si proteine, din cate stiu eu. A, si leucocite, care indica posibila infectie.

11 +

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

MeAlex-mersi de raspuns.o sa imi fac si analizele dar dupa cum spuneam tot astept de o saptamana sa imi vina o asigurare.am sunat si azi si spuneau ca trebuie sa ajunga.sper sa ajunga zilele astea.si sa imi fac oare analiza de sange inaine de a merge la eco?ca sa nu ma duc si sa ma mai cheme o data pana la timisoara sa o vada.
ada-in ce domeniu ai birou?(poate ai mai zis dar nu am fost pe faza)

11+
rafael albert(25.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Ali bitestul se face de regula intre 11 si 13 saptamini. aici de pilda se recolteaza singele in aceeasi zi cu eco, neaparat. cit despre ceaiuri, e si eu beau si musetel si menta si n-am nici o problema.
Mealex are si ea dreptate, sigur ca unele n-or fi bune, ca nu se apuca nimeni sa bea ceai de coada... mitzei sau de brusture in sarcina, imi inchipui. dar astea uzuale chiar nu vad vreo problema.

Kimmy asa e cum a zis Fleur, nu mai repet si eu. eu zic ca n-are chiar nici o importanta daca mai astepti un pic cu analizele. plus ca ar trebui sa vezi ce ai facut la prima sarcina, daca esti imuna la rubeola, toxo etc nu vad de ce le-ai mai repeta, ca doar imunitatea nu-ti dispare. Ce face Timi?

Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput