Sarbatori fericite !Piersicute iul-aug 2012 ( 4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabriela82 spune:

buna ziua!

ma alatur si eu voua cu mare drag! v-am urmarit inca de la primul capitol, stiam de pe atunci ca sut gravi dar am asteptat si confirmarea medicului si a ecografului.

ma bucur tare mult sa impartasesc inca o data bucuriile sarcinii cu trei din colegele odiseei fetitei mele de 3 ani si jumatate.

va doresc tuturor sarcini usoare si bebei sanatosi!

datele noastre sunt: UM 14.10.2011; varsta sarcinii 9 saptamani si 4 zile.





de printesa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Bine ai veni Gabriela!Vai, ce m-am emotionat fetelor acum am primit mesaj de la sotul prietenei mele ca s-a nascut fetita Alesia Petra. ma bucur mult pentru ei. Ea a mai avut o sarcina toxica si nu a putut s-o tina. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Adarev -- felicitari prietenei tale, dar sa ma ierti daca inteleg chestia asta cu nu a putut sa tina sarcina ca era toxica... Nu o pricep si pace. Adica starea ei de bine era mai importanta decat viata copilului ei?? Sper sa nu te superi pe mine, dar eu cam vad rosu in fatza ochilor cand e vorba de viata unui copil, chiar si nenanscut...

Delia, 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

freedelia... cine stie care a fost exact situatia!!!

DNP 30 iulie 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

doamnelor, nu cumva aveti titlul odiseei gresit? ca parca erati de iulie-august 2012

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_Rts spune:

Asa este, s-a gresit titlul, suntem de iulie -august:).
Felicitari pt prietena ta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Biribu spune:

Ha-ha suntem incognito sub alt nume n-are nimic, ne-om nimeri noi.
Gabi te pup si aici si bine ai venit

Delia si eu cam asa eram, acum parca e mai bine... pe mine ma ajuta cafeaua la faza asta si incerc sa beau cite una, cind nu mi-e greata. uneori n-o suport, insa de ajutat ajuta.

Laura
acuma sa nu te superi dar de unde pina unde sa fie interzis patrunjelul cimbrul etc?? haideti mai sa fim serioasse ca doar nu a facut cineva studii aprofundate si a vazut ca dauneaza ierburile astea la ceva. sunt povesti, ca si multe altele... prietena ta poate era alergica, dar nu inseamna ca are de-a face cu sarcina.
si acum mi-amintesc si ma distrez de o poveste mult circulata, cea cu ceaiul de zmeur, cica da contractii si ajuta sa grabesti nasterea. au baut fetele de la o alta odisee la ceai din asta intr-o totala veselie cind se lasau asteptati bbii si nika contractii

ada spor la rasfat, ma bucur ca a iesit totul bine la eco.

Porumbita bine ai venit

maioneza eu maninc din comert, nu stiu cum e facuta dar e bio si e pasteurizata. in principiu asta tre sa fie ca sa fie ok. carne cruda clar nu, indiferent de sursa, dar nu numai acum in sarcina. am si eu piticii mei.

in alta ordine de idei sunteti gata cu cadourile ?? bradul?


Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Bun venit noilor purtatoare de piersicute in gasca noastra! Sa aveti sarcini lipsite de probleme si sa aduceti pe lume bebelusi sanatosi!

Rocsy, imi pare rau ca nu mai pot sa iti citez ultimul mesaj din capitolul trecut, cel cu : "m-am simtit si eu un pic insarcinata". Exact asa sunt si eu! Si ma stresa chestia asta... Simptome nimic de vreo saptamana si ceva, a trecut greata, mers la baie doar o data pe noapte (ca inainte de sarcina), micile junghiuri in burta au disparut, mi-a revenit energia si mi-a scazut pofta de mancare. Nu mai toleram cafeaua, acum beau un ness cu lapte dimineata fara probl. Si in general ma simt fizic f. bine.
Aici e mai rarutz mersul la medic...nu stiu cum sa ma linistesc, o sa imi comand un doppler pt inima fatului, dar nu inainte de ianuarie, ca imi schimb adresa. Oricum mesajul tau m-a facut sa zambesc si m-a linistit un pic. Se poate si fara simptome! Felicitari pentru miscaciosul sau miscacioasa din burtica!

Am facut brad si cadouri la copiii sotului (laptop, jucarii, hainute si carti), pentru noi nimic ca e austeritate...
De abia astept sa ne vedem odata in noul apartament, cred ca nu ma voi abtine si voi amenaja camera de bebe de pe acum....asa in linii mari.

Pupici fetelor si piersicutelor, spor la ultima 100 m de pregatiri, dar nu va extenuati, rasfatati-va ca adarev (eu nu am rabdare la salon, dar imi voi vopsi si eu un pic radacinile, acasa, ca maine am petrecere la birou ).

11 +

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Biribu

Ha-ha suntem incognito sub alt nume n-are nimic, ne-om nimeri noi.
Gabi te pup si aici si bine ai venit

Delia si eu cam asa eram, acum parca e mai bine... pe mine ma ajuta cafeaua la faza asta si incerc sa beau cite una, cind nu mi-e greata. uneori n-o suport, insa de ajutat ajuta.

Laura
acuma sa nu te superi dar de unde pina unde sa fie interzis patrunjelul cimbrul etc?? haideti mai sa fim serioasse ca doar nu a facut cineva studii aprofundate si a vazut ca dauneaza ierburile astea la ceva. sunt povesti, ca si multe altele... prietena ta poate era alergica, dar nu inseamna ca are de-a face cu sarcina.
si acum mi-amintesc si ma distrez de o poveste mult circulata, cea cu ceaiul de zmeur, cica da contractii si ajuta sa grabesti nasterea. au baut fetele de la o alta odisee la ceai din asta intr-o totala veselie cind se lasau asteptati bbii si nika contractii

ada spor la rasfat, ma bucur ca a iesit totul bine la eco.

Porumbita bine ai venit

maioneza eu maninc din comert, nu stiu cum e facuta dar e bio si e pasteurizata. in principiu asta tre sa fie ca sa fie ok. carne cruda clar nu, indiferent de sursa, dar nu numai acum in sarcina. am si eu piticii mei.

in alta ordine de idei sunteti gata cu cadourile ?? bradul?


Mami de A 5.02.07, T 27.06.08 si BB 3


Nici eu nu am mai auzit-o pe asta cu patrunjelul, cimbrul????Maioneza m-am ferit la Cristi sa mananc, dar acum am facut deja niste ciuperci cu usturoi, astept salata de beouf, nu trebuie exagerat cu nimic, in nicio parte..si pe aia cu ceaiul de zmeur o confirm, eu am nascut la 42 de sapt, nu a, avut contractii nimic, am ajuns la cezariana..nu va ganditi de pe acu la nastere, apropo, mai sunt muuulte de trecut, eu una tot zic ca naturala e cea mai buna, scapi mai repede, eu am ajuns la cutit si tare greu a fostdupa.acum depinde si de organism, ce sa zic si de cate kg iei ...

Laura de Cristian Alexandru 10.08.2010 si 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Lista plantelor interzise in sarcina:
http://www.desprecopii.com/info-id-637-nm-Plante-interzise-nerecomandate-in-timpul-sarcinii.htm



6 saptamani si 5 zile
_
Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s
Tratament sarcina: Clexane 0,4, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi, Folowise 1/zi, Acid folic 1/zi, Aspenter 1/zi, Vitamina E 1/zi, Omega3
pentru sanatos!

Mergi la inceput