Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Va pe fiecare in parte pt urari.

Cine ghiceste ce fac eu acuma... are de la mine un borcan de zacusca. Asa-i ca-s masochista? Nu am avut incotro

crissteo, of, mami, nu stiu ce sa zic. Eu presimt ca e ceva pe fond emotional si nu are nicio legatura cu sanatatea.

bumblebee, tin pumnii sa fie bine maine, adica va fi bine cu siguranta dar tin pumnii sa fie recuperarea usoara si rapida.

Fetelor, am vb cu bumblebee la tel, are moralul sus de tot, eu cred ca ne-a mintiti si merge in club, nu la cutit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui bumblebee

Daca va ganditi la mine, va multumesc si daca va rugati, rugati-va ca cicatricea sa fie mica, sa pot sa-mi etalez ombilicul, alte griji sa nu aveti pt ca nu este cazul.


no bine, eu deja imi imaginez un cercelus frumos ca piercing la buricutul tau . eu sigur o sa ma gandesc la tine maine toata ziua la lucru, si-asa ma gandesc la voi la toate, va scriu mesaje in gand, ma gandesc ce fac delfinasii la ora cutare


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

poate c-o sa fiu cam pe dinafara cu unele comentarii, dar o sa le fac pe masura ce citesc si asa pe reprize, in functie de cum ma pot organiza (destul de greu seara, dar o mai las pe Isa sa se joace si singurica in mijlocul camerei pe jos, ca altfel prea o sufoc ca-s tot calare pe ea)


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Crispro, Palomina si eu am facut pipi in pat pana pe la inceputul scolii si tocmai de asta stiu cat am suferit si as vrea sa-i micsorez cat se poate chinul lui teo si sa-l ajut sa treaca peste asta fara sa sufere profund. Tacsu nu prea intelege abordarea mea, de asta tre sa –l duc pe el la psiholog, daca-I explica unu din afara sper sa fie mai destupat la creieri. Asa ma enerveaza, m-am caznit i-am explicat eu cum am stiut mai bine, i-am povestit din experienta personala, i-am citit de pe net, i-am dat carti sa citeasca, el tot uita si-l tot cearta pe teo si ce m-a suparat cel mai tare e ca in ultima vreme conditioneaza orice de facut lu pipi- nu-ti iau nu stiu ce, ca ai facut pipi, nu mergem nu stiu unde si tot asa. Eu stiu ca noi tre sa stim cum sa reactionam ca sa facem sa fie mai usor. Il dovedesc eu, oricum pentru copiii fac orice, orice sa le fie bine. Asa ca inca il iau cu binisoru. Nici eu n-am avut o copilarie frumoasa si relatia proasta dintre parinti pune cel mai mult amprenta pe dezvoltarea copilului, eu asta mia-m dorit mereu sanatate, liniste si intelegere.

Crispro, te imbratisez cu muuuult drag, cuvintele tale mi-au mers drept la suflet- ca intotdeauna- si-mi pare rau de coplaria ta, eu zic ca o sa o retraiesti acum cu vladut si sotul tau, asa cum ti-ai dorit-o tu mereu.

Ca vorbeati de ce o sa le dam sau sa nu le dam copiilor, eu mi-am propus pe ai mei sa-I cresc echilibrati, nu zic ca o sa le iau sau n-o sa le iau, de unde stiu eu cum s-or dezvolta si ce fire are fiecare. O sa-I ajut cat pot, asta nu inseamna sa le cumpar neconditionat orice isi doresc si m-am lamurit acum cum e cu teo. Are colegi la gradi care au orice vor, adica 200 de trenulete comandate din toate colturile lumii, toate revistele care apar pe piata, titirez care lumineaza de 80 lei, absolut orice. Sunt cativa la el in grupa, unii sunt niste copii admirabili, respectuosi, calzi, bine, cu obrazniciile caracteristice varstei, altii le calca jucariile celorlati colegi ca numai ei trebuie sa vina cu acea jucarie la gradi, isi scuipa in mancare ca aia e o mizerie nu ca acasa, etc. Asa, ca depinde si cu ce mai vine la pachet cumpararea a tot ce vrea copilul.

Ilinca, da, sigur voi aloca timp pentru relatia mea cu teo, azi am fost mai atenta la el si am vazut cat de bucuros e cand chiar sunt cu el si de cate ori el ma striga si eu aveam tendinta sa-I spun, stai teo ca acum nu stiu ce tre sa-I fac lui albert, acum incalzesc mancarea, acum , etc. Si zau ca m-am straduit sa-l pun pe primul plan, dar datorita faptului ca sunt multe de facut si eu singura cu ei acasa, mi-au scapat neste chestii importante. Le remediez, nu-mi fac probleme.

Ainotna, a, asa e si cu psihologii si cu tatii. Zi-ne si noua ce carti ai gasit de positive parenting si zi-mi si mie pe pm daca poti date psihologului pe care-l stii tu, daca poate fi contactat in bucuresti. Multumesc mult.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa77 spune:

La multi ani, Crissy!
Esti mama de cariera,. miiiiii pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Multumesc pentru incurajari, ne-am intors, suntem bine, Sara un pic cam agitata de la anestezie. Am operat-o la ochi pentru ca ii curgeau ochii de cand s-a nascut, foarte mult uneori, am aflat ca are canalele lacrimare obturate, i-am facut masaje la ochi, unul s-a rezolvat, celalalt nu si a trebuit sa o operam, ca sa-i debloceze acel canal ce nu lasa lacrimile sa curga si prin nas.
A fost greu cand am "predat-o" la sala, si cand mi-au adus-o in brate pe jumatate adormita, parca era beata, si urland cum nu a plans niciodata, aproape o ora, n-am putut s-o consolez cu nimic. Acum e bine, mananca.

Crispro, m-am cutremurat. Ce-i de facut acum este sa nu mai tii asta in tine, vorbeste cu psihologul, trebuie sa dai afara, lucreaza pe asta cu el, ca sa te eliberezi si ca sa nu apese si pe umerii lui Vladut trauma asta pe care o duci fara sa vrei.

Bumblebee, , bafta!

Mai vroiam sa va spun ceva, printre clientii mei se numara si un medic gastroenterolog , de fapt avem multi clienti doctori, si te cate ori vine personal la noi la firma ii cerem cate un sfat, daca vedem ca e deschis la vorba. Ei, si pe acest medic l-am intrebat ce parere are despre mezeluri,ne-a raspuns ca el nu le consuma, ca are pacienti patroni de fabrici de mezeluri care nu se ating de mezeluri, si probabil de la ei stie ca cele mai nesanatoase sunt parizerul si crenwurstii, si ca pe muschiuletul de porc il injecteaza cu niste seringi care il umfla cu diverse.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Alina, bafta maine!!!!!! O sa ai cel mai sexy ombilic

Crispo, nu am cuvinte .... E o trauma care iti marcheaza viata, chiar si acum... Cred ca ar fi bine daca ai vorbi cu un psiholog mai ales ca subiectul nu a fost niciodata discutat in familie. S- ar putea sa schimbe multe, sa te ajute sa descoperi unele lucruri despre tine dintr- o alta perspectiva. Oricum imi pare atat de rau.... te imbratisez cu drag

de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

As manca incontinuu!!! Cred ca face parte din sindromul premenstrual
Alina, si eu sunt maine cu gandul la tine. Daca nu intri tu, sa dai de stire la cineva cum esti, da?
Maurice, bine ca ati scapat!!! Azi am fost si eu la o cunostinta la spital, cu un copil de 4 ani operat de polipi. Asa mi s-a strand inima cand l-am vazut pe pat, cu mascuta la fata. Acum cum se simte Sara?
Crissy, ce lucrezi acum? Asa curioasa m-ai facut? Ce ai primit de ziua ta?

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

Poze mare-partea aII a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Crispro te imbratisez de o mie de ori Trebuie sa fie ingrozitor sa treci prin asa ceva, mai ales copil fiind...

Bumblebee Doamne ajuta [rugaciune] sa treaca cu bine operatia de maine. Tin pumnii stransi si ma rog si pentru cicatrice


Eu chiar daca stiu ca bb2 aduce si frustrari primului nascut, tot nu ma las sau descurajez Eu cred ca anii astia de inceput or sa zboare asa de repede ca o sa plangem dupa ei. Si mi-am dat seama in ultimii ani mai mult ca oricand - eu care sunt singura la parinti - ca familia are un rol esential, in timp ce prietenii vin si se duc. Asa ca ma gandesc la Victor in primul rand sa nu ramana singur pe lume, sa aiba pe cineva aproape la bine si la greu. Stiu ca sunt si frati care nu se iubesc/inteleg, nu sunt apropiati, dar speranta moare ultima

Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Mersi fete dragi de imbratisari si ganduri bune! Eu zic ca a trecut, sau cel putin asa incerc sa cred. Sunt bine, am o familie frumoasa si sanatoasa, si ma bucur de ea.

Tu fete, asa mi-e de draga mamica lui Alex, Diana, asa are un suflet de bun. Din putinul ei gaseste sa doneze cate un pic pic si altor cazuri sau campanii pe Dc. Si acum se ocupa de o actiune pe dc, pt niste copii din Vaslui, de unde e ea, sa le faca niste cadouri de mos. Ma gandesc asa cateodata ca parca tot omul mai amarat e mai darnic. Am vazut ca se fac mai multe actiuni de sarbatori pe dc , pt copilasi amarati. Of, saracutii!

Paula, eu ma gandesc ca zacusca face Crissy, daca zicea ca ne da un borcan. Ea tot munceste, nu tine cont ca e ziua ei... Asa ca inca o data La multi ani, mamica draga si scumpa!!!





Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput