Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (90)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

bb_yasmi nu mi-am mai facut masca...de lene si citisem ca uleiul de ricin ia culoarea de pe par asa o fi? si cum abia ma facusem blonda la loc
foarte bine ca nu mai folosesti vegeta.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




nu stiu. pai atunci nu mai pune ulei de ricin ci doar de masline. eu vreau sa ajung la naturiste sa cumpar ulei de cocos, de migdale si alte specialitati


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui catank

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank ma bucur ca si-a mai revenit I. Eu ti-am spus cum am procedat cu antitermicele la L, insa eram convinsa ca sunt dintisorii de vina deci eram calma si linistita; in momentul in care am devenit nesigura si m-am impacientat am mers cu ea la pediatru si asta te sfatuiesc si pe tine - sa o revada un pediatru daca tu simti ca ceva e in neregula sau febra persista sub tratament!

Si eu credeam initial ca piticei mele ii vor erupe dintisorii de sus ca acolo parea mai inflamata si edematiata zona, insa au aparut cei de jos



.


Multam mult!Asta si fac, merg sa o revada un alt pediatru. Maine sotul lucreaza..e prins in stand by 24 din 24 si nu ma pot baza pe el, pe socrii nici atat, si sa deranjez ''vreun prieten'' nu-mi prea sta in fire... asa ca bat fierul cit e cald, ... Mi-as dori sa fac un drum degeaba..in ideea sa nu aiba nimic, doar dintii sa fie cauza;dar daca e altceva?!


Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







Eu am venit de la pediatru mai speriata de cum eram cand m-am dus si am plans toata ziua aia
Mi-a spus ca nu prea e OK sa manance bebe si apoi sa nu mai manance DELOC (ma refer la mancare solida, ca tzitzi papa cat cuprinde), ba chiar sa mai si vomite cate putin, ca temperatura data de dintisori nu depaseste 38 grdC ca in nici un caz nu face febra peste 39 grdC si febra nu dureaza decat 2-3 zile si dupa ce s-a uitat la gingiute a zis ca sigur nu vor da dintii in urmatoarea luna ; dupa 4 zile a aparut primul dintoc .

Depinde si peste ce doctor dai, ca unii tind sa puna raul inainte si sa sufle si-n iaurt ca sa se acopere.
Pe mine nu m-a linistit pediatrul, ci analizele ca au fost OK apoi si mi-au scos din cap otita/laringita/faringita/pneumonia/infectia urinara si alte cele cate fac bebelusii si nu se manifesta deloc precum la adulti!




.


vaiii ce m-ai speriat cu mesajul asta....pentru moment am crezut ca iar ai fost la pediatru si cum Anastasia face exact cum iti facea tie Larisa....ca inainte papa bine si acum foarte putin....
deci clar era de la dintisori. sunt sigura ca de la dintisori este, cum zice si mama, o jeneaza rau, nu poate manca bine, o doare...are clar un disconfort, cum sa pape bine... dar abia astept sa vad ce-mi zice si mie pediatra


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

dinora imi pare rau ca are alergie Julius, dragutul de el. cum au zis si fetele, cu timpul va trece de la sine daca acum il protejezi.

ally si cand mai vine mami tau la voi? stiu ca este tare bine cu ea, ca ajutor ca prezenta...este super. si noua asa ne place. parca stie tot ce ne place, face totul exact cum trebuie.

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Neata!

Ieri am ajuns la buc (ptr linistea mea) si se pare ca a avut ceva viral in git...nu cu puroi, dar o inflamatie s-a vazut. Dupa sfaturile dr nu ar fi trebuit sa intrerup schema de 4 ore cind am vazut ca are febra... A fost o forma mai usoara, si spune ea ca si faptul ca o alaptez a ajutat-o mult... Mai continui paracetamol la 8 ore inca 24 de ore (mai am de doua ori)...si ar trebui sa nu mai apara febra.
Faptul ca nu maninca...exista un cumul de factori, ...durerea de git(mi-a recomandat tantum verde de 4 ori pe zi 2 pufuri inainte de masa cu 10 min inainte, sa poata minca)voi ce stiti, ar fi ok?
...sau dintisorii care se incapatineaza sa apara...
Daca reapare febra, mi-a sugerat sa-i fac abia atunci un set de analize pe care deja mi le-a enumerat pe un buletin de analize...doar daca va fi cazul.
I f nu mai are, ...fructele nu le-a primit, tantum verde inca nu am apucat sa cumpar(doream sa va intreb si voi acest aspect)...ptr ca aseara am ajuns destul de tarziu... Am fost in careffour dupa...am luat citeva bluzite I de la next...ptr noi bomboane ptr pom(nu cred ca mai ajung ele pana atunci)...si deja se facuse ora 20.10...Acasa am ajuns la 22.20...I a dormit tot drumu... ce sa mai opresc in tgv la farmacie... Ne-am trezit la 9..pina una alta ...acum e la sin si a adormit deja...

Ma uitam pe corpul I...parca, parca zaresc ceva bubite mici, fine, pale... or fi de la temp, or fi altceva vad mai tarziu ce si cum. M-a avertizat dr ca poate sa-i apara...

Gigicontra nu scad mami nimic la termometru cind specific valoarea

p.s.1 dr de la tgv cind am fost acum 2 zile parca, ...a spus ca parca s-ar vedea ceva in git dar nu e sigura....parca -parca...asa s-a exprimat. Dar la final a concluzionat ca sunt dintii. Deci...la buc mi s-a confirmat ...Nu stiu cit de viral sa fi fost, eu o pun pe seama aerului rece din data de 1 dec cind am dus-o in padure ptr prima data... Era f cald 13 grade, dar in padure aerul e mai rece...am stat si 2 ore... ma gindesc, nu stiu...
Bine ca nu a fost ceva mai rau...

Multumesc din suflet ptr sfaturi, sugestii!

p.s.2 am vrut ca va scriu aseara, ...dar am fost un pic necajita cind am citit aici pareri pro-contra despre una alta. Mamici, nimeni nu este obligat sa faca ca mine, sau ca oricare dintre voi... Aici impartasim experiente, aflam o parere-opinie, nu e musai sa ni se potriveasca cazului nostru... Toate avem dreptate, pentru ca am trecut prin ceea ce povestim! Dar fiecare mamica alege ce-a mai buna varianta care considera ca i se potriveste.
Eu asteptam ca o disperata un sfat...repede, repede..ceasul trecea , temp crestea..si nu stiiam ce sa fac... o fi de la dinti?sa las sa lupte organismul? o fi rosu in git?...na ca nu trebuie intrerupt tratamentul...cu toata ca unele mamici m-ati avertizat,etc!.... acum pe cine sa dau vina? Pe mine, eu sut sngura vinovata!Nu vreau sa fac exerimente pe copilul meu, dar se pare ca ... asa invatam!Nimic nu este batut in cuie, orice poate fi revolutionat... si nimic nu ma mai mira!

Hai ca m-am descarcat si eu, ...NA!

Trimit asta si revin...fac una alta inainte
pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

yasmi, mi-ar placea tare mult sa ne vedem la vara

miki, azi am in plan sa ajung in Cora, sper sa reusesc. daca vad ceva iti spun. Sper sa nu fie mai rau cristi diseara . maine primesc cadou d ela Mos Nicolae la gradi. am strans bani toti parintii pt asta.

roxy, sa ne pui poze cu cauta impodobita. Hai ca 2 sapt nu e mult si veti fi din nou toti 3 acasa

strumph, ma bucur ca v-ati simtit bine cu socrii. ne spui si noua care era bucuria mare de acum ceva timp? aia secreta?

am uitat...

20 Days Until Christmas !!

fug sa dau fructele piticei si apoi sa ne punem pe drum

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


eu nu stiu nimic de cadouri ca nu am pus noi bani, cica se ocupa ei de tot..bine, noi nimic nu platim aici, nici papa nici rechizite nimic..am pus doar bani pt cadourile doamnelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

bb_yasmi ca tot ai zis de gris cu lappte...tu il faci cu lapte de vaca si il faci mai gros sau subtirel? orezul cu lapte cum, mai gros sau mai subtire?
i-am facut si eu orez cu lapte si a papat tot, imi iesise mai subtire si i-am dat asa si laptele tot. are ceva?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

catank, cu siguranta bubitele sunt de la temp mare. bine ca acum este bine I.

roxy, da cu lapte de vaca fac si grisul si orezul. il fac sa iasa asa la consistenta ca o smantana de ex. si de cele mai multe ori ii combin cu fructe sau scortisoara sau vanilie.


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

.Apropo,sambata in Bucuresti am vazut afis ca s-a suplimentat si pt data de 18 dec la Banica.Inca nu am apucat sa intru,dar clar nu mai sunt bilete..Cred ca face concerte pana pe 24 la cati pretendenti are...
[red]




Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




da parca a devenit totul asa comercial, cat mai multe daca ies bani mie de ceva timp de aceea nici nu-mi mai place, parca face totul numai pt interes..mi se pare ca alt farmec avea spectacolul lui acum 4-5 ani ma rog asta e doar parerea mea..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-catank deci..fuse ceva pana la urma. si noi am folosit tantum verde si la 3 luni- atunci sonia era si ragusita un pic, si acum , cand au racit. dupa ce s-a mai dus din stranut, muci, au ramas cu o tuse, care ii racaia, am mai dat cu tantum.eu zic ca e ok, este un puff care se da in gura, dc se poate sa-i distragi atentia, sa-i bagi capatul cat mai adanc si sa dai click pe puff. mi-am dat si eu chiar, ptr ca ma jena, si dc nu tuseam imi dadeau lacrimile, iar eu cica ii pazeam pe ei,asa ca tusea mea era cireasa de pe tort.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

catank, cu siguranta bubitele sunt de la temp mare. bine ca acum este bine I.

roxy, da cu lapte de vaca fac si grisul si orezul. il fac sa iasa asa la consistenta ca o smantana de ex. si de cele mai multe ori ii combin cu fructe sau scortisoara sau vanilie.


mamica implinita cu 2 comori !!


Multumesc! Asa sper si eu.
Orezul cu lapte in blenduiesti?Daca tu nu, ..in general se blenduieste? I-am facut si I odata..cu fructe, am blenduit tot si nu a vrut


Mergi la inceput