Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (89)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Dragele mele
multumesc pentru reprimire! Azi am avut asa un pic ragaz ca a intrat tati in concediu si de-asta sunt mai prezenta... Dar saptamana viitoare e congresul la care plec, asa ca iar voi disparea...
Tocmai am pus niste poze, se incarca acum, ca sa-l vedeti pe micul strengar!
La 8 luni are 8.650 kg si 73 de cm, niciun dinte, mananca cam 200 g la mesele solide, laptic dimi si seara (alaptat in continuare), si uneori inca o data pe zi. Sta numa-n fund, iar cand ajunge pe burtica se exerseaza ptr de-a busilea dar n-o ia din loc (adica se deplaseaza tot prin rostogoliri, tarari etc). E foarte vesel si vorbeste non-stop in limba lui plina de silabe, in fiecare zi cate o silaba noua... curios de nu se mai poate sa vada el tot ce se intampla in jur... Mergem in parc la pranz cand e soare si cate 2 ore, il dau in leaganul de bebei si adora (asta de vreo saptamana), si apoi adoarme obosit cate juma de ora (asta in parc, acasa are 2 somnuri bine stabilite, o ora dimi pe la 10 si aproape 2 ore dupa-amiaza pe la 3).
Din pacate nu intru deloc, adica nici nu citesc, fiindca scrieti asa mult ca nu apuc... Am vazut ca vorbiti de decoratiuni de Craciun acum, noi nu ne-am apucat. Dar am pregatit deja cadou pentru bunici calendare pe 2012 cu poze cu Petru, ma bucur tare mult de ele. Si ne pregatim de Mos Nicolae!

Va pup pe toate


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Vedeti ca din greseala am facut un album nou Petru Constantin, si am pus si o poza cu tort in ala vechi... mi-am iesit din mana

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Ptr Catank:
- eu am experiente nasoale u febra, la modul ca Andrei a facut cateva cnvulsii febrile de la febra.
Cum faceam si fac eu:
- cum are febra, de regula ce e peste 38 administrez anitermic, primul pe lista este intotdeauna paracetamol supozitor, de 125 mg la voi, ca assta isi face efectul imediat.
Notez pe o hartie ora la care am dat primul antitermic si urmaresc ce se intampla.
Peste o ora, masor iar temperatura, eu o masor numai in fundulet. Daca a scazut, hiar si cu 0,1 inseamna ca incepe sa scada si atunci e ok. Peste 3 ore masor iar si daca e in scadere, atuni urmatoarea administrare este la 8 ore si pun tot paracetamol supozitor.
Daca temp a crescut, atunci administrez antitermice la 4 ore, si pe foaia unde am notat prima administrare, fac o schema asa incat, in 4 in 4 ore sa fie alternativ, o data paracetamol supozitor de 125 mg, urmatoarea o doza de Nurofen de 2,5 ml , dupa alte 4 ore iar paracetamol supozitor, si dupa alte 4 ore Nurofen.
Indiferent daca scade febra, administrarea la 4 ore o fac si in urmatoarea zi. Daca dupa 2 zile de antitermice la 4 ore temperatura este sub 37,5 in ziua nr 3 trec la antitermice la 8 ore pentru inca 3 zile.
In total, 5 zile de antitermice, dupa care le opresc daca totul revine la normal.

Daca dupa administrarea la 4 ore febra tot creste, pe langa sosetele cu apa si otet, otet1/4 si apa 3/4, mai pun 1/4 supozitor de novocalmin de 300 mg sau algocalmin fiola, 1 picatura/ kg corp, eu pun intotdeauna mai putine picaturi, de ex daca are 9 kg, pun maxim 5 pic.

Miei s- a intamplat sa ajung la urgente si sa nu mai aiba febra si sa ma duc degeaba, si dupa ce am ajuns acasa sa faca iar si odata u febra si convulsia febrila.
Cam asta fac eu cand e vb de febra.
Sper sa fie ok Ioana si sa iasa dintisorul odata.
Nu e musai sa aiba infectie in organism cu asa febra, ca nu e febra mare, e stare febrila de fapt. Andrei a facut si 40 febra de la maselutze.

Trebuie rabdare si sa fii stapana pe situatie, asta apare cand esti organizata , ca Ioana te simte si se agita si ea.
Un mare!

Novocalminul sau fiola, scad instant febra, adica in mai putin d jumatate de ora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

mada imi plac aranjamentele tale
esti o finuta

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Mai am ceva de facut dar nu mai am timp...ma bag la baie si apoi o luam din loc.
Catank, sper ca este ok Ioana Ma gandesc la voi

Ne auzim maine, fetele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Happiness_4_us

Ptr Catank:
- eu am experiente nasoale u febra, la modul ca Andrei a facut cateva cnvulsii febrile de la febra.
Cum faceam si fac eu:
- cum are febra, de regula ce e peste 38 administrez anitermic, primul pe lista este intotdeauna paracetamol supozitor, de 125 mg la voi, ca assta isi face efectul imediat.
Notez pe o hartie ora la care am dat primul antitermic si urmaresc ce se intampla.
Peste o ora, masor iar temperatura, eu o masor numai in fundulet. Daca a scazut, hiar si cu 0,1 inseamna ca incepe sa scada si atunci e ok. Peste 3 ore masor iar si daca e in scadere, atuni urmatoarea administrare este la 8 ore si pun tot paracetamol supozitor.
Daca temp a crescut, atunci administrez antitermice la 4 ore, si pe foaia unde am notat prima administrare, fac o schema asa incat, in 4 in 4 ore sa fie alternativ, o data paracetamol supozitor de 125 mg, urmatoarea o doza de Nurofen de 2,5 ml , dupa alte 4 ore iar paracetamol supozitor, si dupa alte 4 ore Nurofen.
Indiferent daca scade febra, administrarea la 4 ore o fac si in urmatoarea zi. Daca dupa 2 zile de antitermice la 4 ore temperatura este sub 37,5 in ziua nr 3 trec la antitermice la 8 ore pentru inca 3 zile.
In total, 5 zile de antitermice, dupa care le opresc daca totul revine la normal.

Daca dupa administrarea la 4 ore febra tot creste, pe langa sosetele cu apa si otet, otet1/4 si apa 3/4, mai pun 1/4 supozitor de novocalmin de 300 mg sau algocalmin fiola, 1 picatura/ kg corp, eu pun intotdeauna mai putine picaturi, de ex daca are 9 kg, pun maxim 5 pic.

Miei s- a intamplat sa ajung la urgente si sa nu mai aiba febra si sa ma duc degeaba, si dupa ce am ajuns acasa sa faca iar si odata u febra si convulsia febrila.
Cam asta fac eu cand e vb de febra.
Sper sa fie ok Ioana si sa iasa dintisorul odata.
Nu e musai sa aiba infectie in organism cu asa febra, ca nu e febra mare, e stare febrila de fapt. Andrei a facut si 40 febra de la maselutze.

Trebuie rabdare si sa fii stapana pe situatie, asta apare cand esti organizata , ca Ioana te simte si se agita si ea.
Un mare!

Novocalminul sau fiola, scad instant febra, adica in mai putin d jumatate de ora.






Multumesc din suflet!
Stau in virful patului calma sa nu o agit pe I sa nu-i creasca temperatura
Fac haz de necaz! Nu am mai ajuns la Buc(inca)...au fost finii aici...si ''mi-au spalat creierul'' sa las copilu in pace ca e de la dinti...si ca e normala starea ei. Incerc sa tin situatia sub control ... F bine ai explicat, ... incerc sa fac fata.
Acum are un 37 cu 2...jongleaza aici undeva...37 cu 2 si 38 cu 4

Ma gindesc ca au fost si situatii sa aiba acesta stare febrila 12 zilr...ce fac? o tin pe antitermice la 4 sau 8 ore atatea zile???nu facea rau nici yvyana...
Habar nu am ...incerc sa fac si ca tine si daca pina luni nu vad nici o schimbare ajung la Buc. Ma tem ca ajunsa acolo imi spun aceeasi poveste...logic, ca doar nu oi vrea sa-i ia singe sau mai stiu eu ce... mai stau...
Multam tare mult!

caminu stiu daca le-am ametit, ..eu mi-am scris in agenda tot ce am dat si tem luata.... am dat dupa nevoie, temp mare...sau durere... hai ca vad ce si cum!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

happines...uite de ex:

la ora 13.30 avea 38.1 si i-am pus paracetamol. Acum dupa 4 ore are 37.2, deci...o las ptr la 8 re si ii dau tot paracetamol??? si daca si dupa alte 8 ore situatia este aceeasi, tot paracetamol???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Mai am ceva de facut dar nu mai am timp...ma bag la baie si apoi o luam din loc.
Catank, sper ca este ok Ioana Ma gandesc la voi

Ne auzim maine, fetele!


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Multumesc mami! Sper sa fie bine si sa fac la fel de bine ceea ce fac! Offffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Dragele mele
multumesc pentru reprimire! Azi am avut asa un pic ragaz ca a intrat tati in concediu si de-asta sunt mai prezenta... Dar saptamana viitoare e congresul la care plec, asa ca iar voi disparea...
Tocmai am pus niste poze, se incarca acum, ca sa-l vedeti pe micul strengar!
La 8 luni are 8.650 kg si 73 de cm, niciun dinte, mananca cam 200 g la mesele solide, laptic dimi si seara (alaptat in continuare), si uneori inca o data pe zi. Sta numa-n fund, iar cand ajunge pe burtica se exerseaza ptr de-a busilea dar n-o ia din loc (adica se deplaseaza tot prin rostogoliri, tarari etc). E foarte vesel si vorbeste non-stop in limba lui plina de silabe, in fiecare zi cate o silaba noua... curios de nu se mai poate sa vada el tot ce se intampla in jur... Mergem in parc la pranz cand e soare si cate 2 ore, il dau in leaganul de bebei si adora (asta de vreo saptamana), si apoi adoarme obosit cate juma de ora (asta in parc, acasa are 2 somnuri bine stabilite, o ora dimi pe la 10 si aproape 2 ore dupa-amiaza pe la 3).
Din pacate nu intru deloc, adica nici nu citesc, fiindca scrieti asa mult ca nu apuc... Am vazut ca vorbiti de decoratiuni de Craciun acum, noi nu ne-am apucat. Dar am pregatit deja cadou pentru bunici calendare pe 2012 cu poze cu Petru, ma bucur tare mult de ele. Si ne pregatim de Mos Nicolae!

Va pup pe toate


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)


Te pup pisuc, ..mult spor sa aisi multa bafta!
Ne lipsesti!

p.s. Petru este un scump... Imi place ca sta cu nasucul in carti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

buna seara buna seara sin nordul moldovei unde azi a fost o zi de primavara

am ajuns cu bine,ne-am instalat cu bine si acum am reusit abia sa intru sa va scriu 2 vorbe pana maa pun la zi cu cititul.
pe drum teea s-a cam plictisit si a fost cam maraita. nu a dormit cum dormea la 4 luni...voia sa se uite pe geam , se intorcea cand il auzea pe tati vorbind etc.

de cand suntem aici facem fite la mancare. nu vrem sa gustam nicmic si tb sa o pacalesc...ba cu banana ba cu biscuite. zici ca special isis pune ambitia cu mine.
i-am cumparat azi si scaun de masa si e f entuziasmata ca pana acum mancam in scoica.
de dormit doarme la fel de bine ca si in buc ,pana dimineata

mai tarziua steptam niste prieteni sa jucam carti.
ma pun pe citit, sper ca toate mamicile si toti bbii sunt bine

va puup

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput