Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (87)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

simo, acum doarme cu veioza aprinsa, nu mai accepta sa-i sting lumina. Pare ca e multumit acum cu lumina aprinsa..se mai trezeste sa ceara apa sau sa stam de vorba spune ca nu-i mai e frica de nimic cu lumina aprinsa Mie insa nu-mi convine treaba asta...veioza lui face cam multa lumina..am sa cumpar o lampa de veghe..sa vedem daca o accepta. cu lumina aprinsa ii e mai greu sa readorma atunci cand se trezeste.

Legat de ghivece pe jos, eu nu mai am..m-a potolit de la Cristi Sunt curioasa cum o sa fie la brad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

irinuca, laaley, pe mine m-a ajutat laptele praf introdus noaptea atunci cand a inceput sa se trezeasca. apoi am bagat in el si cereale si e totul roz, doarme fata toata noaptea.

off, vedeti voi..mai toti bebelusii alaptati pana mai tarziu au pb cu somnul. nu zic sa intrerupeti alaptarea dar sa fiti pregatite sa faceti fata trezirilor mult timp de aici incolo. Poate introducerea laptelui praf pe timpul noptii si continuarea alaptarii pe zi este o solutie mai buna. Majoritatea sunteti rupte de oboseala si atunci nici lapticul nu mai apuca sa se produca cat trebuie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Asa este..de fapt ei ne vor pe noi, nu lapticul. I-am cumparat si eu lp lui Arsenie, dar nu bea nici in somn...macar de-ar lua ceva acolo, dar e clar ca nu e foame..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Apuc si eu sa intru, cam tarziu ce e drept si fara sa fi citit nimic din urma!

In primul rand, la multi ani sufletelului meu pentru maine, sa cresti mami sanatos si frumos si cuminte!

In al doilea rand, sa va fac cinste, caci maine este ziua mea de nastere si de nume implicit, asa ca va ofer mamicilor, mancare si bautura pe alese, avem pentru toate gusturile!

Acum sa fac urarile, sper sa nu omit pe careva, daca o fac imi cer mii de scuze: Andrei de Happiness, Cristi de Maduta, Eddy de Ally, Andra de Delia si de MIki, Andreea de Deea,DAvid de Lalely, Radu de Persi, Cristian de Dyadyazuza, Luca de Scrish

Acum am cateva intrebari .

Strumphy, tu cu gel de arnica ii dai SOphiei cand se loveste la caput?? S-a lovit si Rares azi , e putin umflat si rosu, dar aproape insesizabil si sa iau si eu ceva sa am in casa.

Happiness cu cine ai votat in seara asta la Vocea Romaniei? SA stii ca ma uitam la emisiune si mi te inchipuiam cum stai cu sotul si cum votati diferit. pentru tine si prunci.

Fetelor fug, nu stiu daca am maine timp sa intru, ca am de facut pregatiri , ca avem invitati .....offfffffff..... la anul sigur vom pleca la munte toti 3, sa fim linistiti, m-am saturat de aglomeratie.... si sora mea mi-a facut cadou un tuns si un coafat, asa ca la ora unu, ma duc sa ma fac bella.

Madutza iertare ca nu am pozele, dar nu am mai intrat, insa promit sa le pun zilele astea. Sa nu te superi.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

irinuka, vezi ca nu esti singura care atenteaza la butoi zilele astea. Hai ridica-ti moralul si intra mai des pe aici cand doarme pitica. Comportamentul ei e ff normal, la fel face si Catalina ziua. Te sfatuiesc sa ridici toate lucrurile periculoase la inaltime si sa o lasi sa umble pe unde vrea ea Cata misuna pe langa mine prin bucatarie in timp ce eu spal vase, fac curatenie etc. Bucataria e plina de jucarii si eu fac slalom intre ele. In living am mutat mas in fata sistemului audio ca sa nu umble la el si in rest e la fel plina de jucarii. singurul loc in care nu intra e la noi in camera si in baie unde tin usile inchise..in rest are toata casa la dispozitie. Cata doarme doar 1.5 ore ziua intr-o singura repriza iar noapte doarme de la 21 la 8-8:30.
vezi partea buna alucrurilor...va si mai rau cand va vrea sa mearga peste tot doar tinuta de mana..atunci va fi mare incercare
hai nu mai fi trista, e mai bine sa ai un copil enregic si sanatos decat unul apatic



Mada am vazut ca butoiul are mai multi fani zilele astea
Singurul lucru care ma consoleaza este asta, ca am un copil sanatos si cu ceva mai multa energie!
Si in casa noastra este la fel, am si tarc in living, in care nu sta mai mult de 2 min si incepe sa tipe, cu toate jucariile ei. Nu am reusit sa cumpar protectii pentru colturi si de asta mi-e frica.
La bucatarie ii mai las deschisa usa de la masina de spalat vase si e foarte interesata de ce vede acolo. Asta ma mai salveaza de cateva minute de liniste cat mai stang pe acolo.
Uite inca un avantaj al masinii de spalat vase, ca tot se vorbea...


Mami fericita deDaria (8.04.2011)



asta da avantaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandreeac spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

catank, nu mai stiu de unde auzisem/citisem ca ar fi indicate 2-3 bananae pe sapt eu una nu am stat sa le numar dar nici nu-i dau zilnic.

roxy, te contrazic cu vehementa in legatura cu ornamentele de Craciun . Perioada intre Craciun si Af Ion e prea scurta ca sa ma bucur de ele. Si mai am si multe, iar pe 24 nu as avea timp sa le pun pe toate..ornamente in casa,parter/etaj, ornamente de geam pt copii, ornamente luminoase pt interior, decorat curtea, pus instalatie pe exterior..eheee nu-mi ajunge o zi sa le faca sa cum imi place mine . Pe 24 dimineata vom iesi afara la joaca, apoi somn, la trezire voi baga friptura la cuptor, pun sarmalele la fiert, impodobim bradul, apoi in miros de friptura si portocale alaturi de colinde il vom astepta pe Mos craciun

Ah abia astept

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Vorbesti cu asa mult patos de sarbatorea Craciunului, ca mi se zbarleste pielea cand ma gandesc ca va fi primul Craciun cu Rares. Sa stii ca atunci , cand te citesc, parca te si vad, ai asa un fel de a fi al tau. Si da, ai dreptate, e prea putin timp si nu apucam sa ne bucuram. Sor-mea zicea ca face bradul de Mos Nicolae, atunci mergem si aflam si ce are in burtica. Uau ce de emotii.

Nasterea miracolului meu


Mami de miracol Rares Andrei 27.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Delia de vreo saptamana am introdus laptele praf la masa de seara, tocmai ca ma gandeam ca nu ii mai ajunge. Si nu e nicio schimbare.

Persi nu ma bucur ca patesti si tu la fel, dar parca e mai linistitor sa stiu ca nu sunt singura.

Trec toate; noi si bebeii sa fim sanatosi, ca celelelate se rezolva!

Ma duc la dus!

Mami fericita deDaria (8.04.2011)



pana si andra mea care eu o decalr campion la cumintenie se trezeste noaptea..de dinti iar ziua, e jale..nu pot sa mai fac nimik..umbla peste tot, trage de perdele, de scaune ..etc etc..plus ca e cu okii cat cepele dupa mine, daca dispar pana la baie e jale..sper sa fie o perioada si sa-i treaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Hello, mamici!

Irinuca, Lalely, Persi imi pare rau sa aud ca puiutii vostri se trezesc atat de des noaptea, e greu, mai ales daca anterior ati avut parte de nopti linistite; L mereu s-a trezit de cate 2-3 ori pe noapte asa ca eu m-am obisnuit; acum de cand cu dintisorii se trezeste noaptea de cate 4-5 ori, dar in general o readorm repede la san, o pun la loc in patut si ma tarasc in dormitor langa sot, fac asta cu ochii inchisi, semiadormita, deci sint calma si uneori mai si atipesc pe canapea in timp ce o alaptez probabil ca se ia somnul si la ea
Si eu m-am gandit ca poate nu-i ajunge laptele meu, dar nici n-am vrut sa-i dau completare, prefer sa-i dau iaurtul mai tarziu, pe la 6:30-7:00 seara, apoi san dupa baita pe la 9:00-9:30.

Simona nici L nu mai vrea sa stea in tarc, dupa 10 secunde se pune pe urlat; chiar si asa eu o mai pun cand am treaba la bucatarie si nu pot veni din minut in minut sa o supervizez, dar in general o las sa umble peste tot, exceptand baia si bucataria. Oricum a inceput sa faca numai nazbatii, trage de toate cablurile si le roade , linge TV-ul , si-a dat cu usa in cap (deschisa fiind, ea statea in fund si o misca de colo, colo), azi chiar cu mine in camera a cazut din picioare si a tras si taburetul de care se tinea peste ea, cazandu-i fix in cap nu stiu cum naiba a facut. Deci stiu ca ma asteapta cand va merge singurica!

Fetelor voi ce biscuiti dati picilor? A dat cineva sfecla rosie?



.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Andreea, La Multi Ani tie si lui Rares si celorlalti sarbatoriti!!!!!!!
Gelul de arnica e nemaipomenit pt lovituri!pup Rares sa treaca repede buba( na, ma erijez si eu intr-o arnica precum se vede ...dc pup si trece)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Hello, mamici!

Irinuca, Lalely, Persi imi pare rau sa aud ca puiutii vostri se trezesc atat de des noaptea, e greu, mai ales daca anterior ati avut parte de nopti linistite; L mereu s-a trezit de cate 2-3 ori pe noapte asa ca eu m-am obisnuit; acum de cand cu dintisorii se trezeste noaptea de cate 4-5 ori, dar in general o readorm repede la san, o pun la loc in patut si ma tarasc in dormitor langa sot, fac asta cu ochii inchisi, semiadormita, deci sint calma si uneori mai si atipesc pe canapea in timp ce o alaptez probabil ca se ia somnul si la ea
Si eu m-am gandit ca poate nu-i ajunge laptele meu, dar nici n-am vrut sa-i dau completare, prefer sa-i dau iaurtul mai tarziu, pe la 6:30-7:00 seara, apoi san dupa baita pe la 9:00-9:30.

Simona nici L nu mai vrea sa stea in tarc, dupa 10 secunde se pune pe urlat; chiar si asa eu o mai pun cand am treaba la bucatarie si nu pot veni din minut in minut sa o supervizez, dar in general o las sa umble peste tot, exceptand baia si bucataria. Oricum a inceput sa faca numai nazbatii, trage de toate cablurile si le roade , linge TV-ul , si-a dat cu usa in cap (deschisa fiind, ea statea in fund si o misca de colo, colo), azi chiar cu mine in camera a cazut din picioare si a tras si taburetul de care se tinea peste ea, cazandu-i fix in cap nu stiu cum naiba a facut. Deci stiu ca ma asteapta cand va merge singurica!

Fetelor voi ce biscuiti dati picilor? A dat cineva sfecla rosie?



.





sfecla am dat, impreuna cu alte legume in piureul de la pranz..
biscuiti de la hipp, nestle..

Mergi la inceput