Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (87)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

somleac am primit un mail si m-am gandit fix la tine uite: cica "Vrei sa scapi de soareci si sobolani, presara praf de piper negru in zona unde se ascund. Se vor duce in alta parte!"
mai ai chiriasii? poate ii trimiti in concediu.


Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Masina de spalat vase este bestiala. Noi inainte cand eram doar noi doi si nu aveam spatiu aveam una mica, tot de la Electrolux daily4two. De cand ne-am mutat (vreo 2 ani) am luat-o pe asta de 12 seturi. Ianinte de a avea masina de spalat vase nu mai aveam deloc timp sa stau cu sotul. Veneam de la servici, mancam si el se punea la calculator sau tv iar eu la vase dupa care...somn. Acum am scapat de asta. Plus ca este si mai economic sa speli cu masina de spalat vase: consuma 13 l la o spalare ceea ce inseamna cam cat o cuva normala de chiuveta, daca este clasa energetica a nu consuma nici f mult curent. Un alt avantaj este faptul ca tu nu vei putea niciodata sa speli cu apa la 70 de grade ceea ce masina face. Cred ca v-ati prins deja ca sunt o foarte mare fana a masinilor de spalat vase, indiferent de marca

Apropos de grau, si eu stiam tot ca si madutza ca se pune maine, de sf. Andrei. Poate ne lamureste Cami, banuiesc ca este mai in tema.

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

Seara buna!!!

Nu am mai intrat de ceva zile din lipsa acuta de timp,am fost si putin plecati in wknd...si tot asa...

Raducu,e bine ,somnul e acelasi..HAOTIC..
Avem deja trei dintisori si e pe drum al 4-lea.
Mananca ff bine orice ii dau...si cat ii dau

Incerc sa ma tin de regimul Madutzei pe care apropo,as vrea sa o intreb cat tre tinut si daca numai asta se mananca,ca parca m-am saturat de ficatei...
Referitor la masina de spalat vase...eu am Zanussi si sunt foarte multumita de ea.
In afara de faptul ca scutesti mult timp,economisesti apa si speli fff igienic,peste 60 grade.
E o minunatie pt oalele de inox le scoate ca noi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

persi, regimul se tine 3 saptamani, si da..numai asta se mananca...

roxy, eu pun supozitor doar cand are febra peste 38. Preventiv am pus doar dupa vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:



'miki ai pm
scuze acu am verificat

roxy vreau sa le pun
prin casa
sa se obisnuiasca cu ele
ca sa nu traga de brad


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Hello!
Stiam eu ca daca nu intru pe aici iar fac vreo prostie! Tocmai voiam sa programez masina de spalat sa inceapa spalarea rufelor maine la ora 7. Am uitat ca e Sf. Andrei!

Iar sunt zombie, uneori imi vine sa-mi dau demisia din slujba de mamica!
Daria ziua este frate cu Duracell al lui Ally. Este intr-o continua miscare, nu sta singura deloc. A tocit covoarele astea de cate ture face prin casa. Se ridica in picioare pe mobila, face si cativa pasi sprijinindu-se de mobila, trage de tot ce apuca, mi-a spart si o farfurie cand stateam la masa, s-a intins dupa ea din scaunelul ei, a tras-o si a cazut de pe masa.
Merge de-a busilea si apoi se ridica in picioare, catarandu-se pe mobila, frigider, se tine de mine pana-mi da hainele jos! Se plictiseste in 5 min si apoi incepe sa tipe, sa planga. Nicio jucarie nu o satisface!
Toata ziua stau dupa ea.

Noaptea, adoarme pe la ora 8 dupa cateva oaracaieli, apoi se trezeste, in cel mai bun caz, la 11, 1, 3, 5. Adoarme la loc numai dupa ce o plimb in brate.

Acum ceva timp va spuneam ca am aflat secretele somnului si am reusit sa o fac sa doarma mai mult noaptea. M-am inselat amarnic! Minunea a durat doar 2 nopti. Cam de atunci nici nu am mai intrat aici, ca treburile mi le fac doar cand doarme ea si nu am mai avut timp de forum.

In timpul zilei doarme cate 1 ora la 9, 12, 15.30.

Sunt nervoasa, deprimata, nemultumita de mine, neingrijita. Deci mai rau decat in primele luni ale Dariei.


Noaptea trecuta, pe la ora 3 cand se trezise am lasat-o sa planga un pic in patut ca simteam ca sunt cu nervii intinsi la maxim.

Oare e singurul copil care face asa?
Eu cred ca eu gresesc pe undeva, pt ca nu a foat intotdeauna asa. Pe la 4 luni dormea pana la 6 fara sa se trezeasca. De atunci somnul de noapte e un haos, iar de cand se deplaseaza singura... Ufff... e foarte greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:


buna fete.
Catank, felicitari pt usi, sunt sigura ca-s super!! Hai afara din butoi, n-auzi ce zice mada ca nu-i timpul pt asa ceva???ce fain ca te poti face educatoare/invatatoare dc vrei....Pe mine ma cam da inapoi treaba cu institutul acela de 3 ani...pai cand sa fac si asta??? EU am facut Jurnalistica, nu stiu dc pot face doar modulul pedagocic cu fac asta...
Daria,e o perioada grea asta...eu imi amintesc f bine de la david, ca era primul deh...acum deja stiu la ce sa ma astept si le iau ca atare...Am pus un tarc si in living jos, unul sus in camera si asta e...pana incepe sa-l escaladeze il mai las acolo ca sa pot face una alta..altfel devine periculos..
Roxy, merg la pozici imediat sa te vaz
Delia,unde zici ca-i vara asta?
Scrishsi eu sunt cu gandul la concedii..numai la concedii. Nu stiu inca ce om face insa...
Persi, de cand tii regimul? Merge ceva?
Mada, si ai mei au temeri, frici. Anormal ar fi sa n-aiba din cate am mai citit...deci stai linistita, vor trece, lasa-l sa atinga, pe lumina obiectele de care se sperie, dulapuri mari, scaune...chiar jucarii mari.
Viss, sper sa nu raceasca Sergiu...AI sa vezi c ala un moment dat e imposibil sa-i feresti de alti copilasi... din pacate...si eu am simtit ce simti tu la primul copil, apoi mi-am dat seama ca n-am ce face...
Cami,ce frumos, deja impodobiti...ma bucur ca-ti vin ajutoare, yeee!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxy_s

miki am vazut si eu pozele cu Vlad pe oala ce tare. ia pune-i oala in patul lui sa vezi ce doarme

fetelor, Anastasia doarme de la 16. cam mult. de cand cu dintisorii astia cam asa doarme, mai mult ca de obicei. este normal asa? ieri la fel a dormit.

miki,madutza si fetele care stiti, cum sa dau panadolul sau supozitorul? numai cand face febra sau si preventiv? si la ce febra? ea are 38,2 in fundulet, deci este de fapt 37,7. trebuie dat supozitor sau nu este cazul la temperatura asta?

Nasterea buburuzei mele, Anastasia Maria

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)




face de la dinti, nu ? eu i-as da ca sa se mai linisteasca, ii ajuta sa doarma mai bine..eu i-am mai dat seara chiar daca n-avea febra, doar ca sa doarma si ea mai linistit..
daca e de la vreo viroza, atunci se spune ca e normal sa lupte organismul contra bolii, ca de fapt asta e febra..si se da cam peste 38.5 parca..rectal..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

irinuka, vezi ca nu esti singura care atenteaza la butoi zilele astea. Hai ridica-ti moralul si intra mai des pe aici cand doarme pitica. Comportamentul ei e ff normal, la fel face si Catalina ziua. Te sfatuiesc sa ridici toate lucrurile periculoase la inaltime si sa o lasi sa umble pe unde vrea ea Cata misuna pe langa mine prin bucatarie in timp ce eu spal vase, fac curatenie etc. Bucataria e plina de jucarii si eu fac slalom intre ele. In living am mutat mas in fata sistemului audio ca sa nu umble la el si in rest e la fel plina de jucarii. singurul loc in care nu intra e la noi in camera si in baie unde tin usile inchise..in rest are toata casa la dispozitie. Cata doarme doar 1.5 ore ziua intr-o singura repriza iar noapte doarme de la 21 la 8-8:30.
vezi partea buna alucrurilor...va si mai rau cand va vrea sa mearga peste tot doar tinuta de mana..atunci va fi mare incercare
hai nu mai fi trista, e mai bine sa ai un copil enregic si sanatos decat unul apatic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

simo, el ziua se joace in living ca acolo stam, doar seara inante de baita se joaca la el sau la Cata in camera. Cand sa-l las sa atinga obiectele? pe intuneric? cred ca tb sa ma documentez mai bine pe tema asta.
Tu ce faci? ce fac baietii? Arsenie mai sta in tarc? cata nu mai vrea...s-a sclifosit de cand a tot fost bolnavioara..o las sa umble peste tot..ca am childproof casa de la Cristi

Mergi la inceput