Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (84)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Yasmi, de obicei ii dam intai Catalinei sa pape, apoi cat timp mancam noi ii dam si ei sa rontatie ceva paine sau un biscuite...bineacum cade asta ca e la regim...

Alexina,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank ce bine ca ai pus piersici si caise la borcan pentru ea... pe mine nu m-a dus capul ... am crezut ca daca nu pun zahar nu tin
Si eu ii voi da mai tarziu smantana nepasteurizata, dar deocamdata ii dau asa, mai ales ca cea de casa este foarte grasa si eu ii pun cate o lingurita cu varf de smantana, ma gandesc sa nu i se aplece glumesc, bineinteles, dar clar pica mai greu la stomacel, si mie imi pica mai greu cea de casa, desi imi place de mor smantana!

Yasmi nu i-am dat ficatel, ca eu ieri in loc sa scot ficatul scosesem o pulpa dezosata (tot rosie era, deh, ca e cocos de la mama din batatura), si cand dau sa-l pun in lapte am vazut , pitica urla de foame asa ca ieri a papat cartof, ardei, praz si spanac, toate fierte in lapte cu usturoi si drese cu smantana o bunatate, a papat cam 150gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

upss de fapt cred ca nu pt mine sunt adresate intrebarile legate de papa


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

Yasmi, de obicei ii dam intai Catalinei sa pape, apoi cat timp mancam noi ii dam si ei sa rontatie ceva paine sau un biscuite...bineacum cade asta ca e la regim...

Alexina,

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


asa faceam si noi inainte. acum si dc ii dau sa pape inainte pesyte 200 gr de ex tot ii trebuie ce4 mancam noi..si nu doasr sa guste


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyana cum ai preparat exact papa azi? fierte, blenduite, adaugat smintina si gata? Dar cantitatile cam care sunt?Ce predomina, brocoli?gulia?sau?....
madutzaups, nu margarina, mai bine maninc untura pe paine. Despre unt vb...exista si vegetal si animal...specifica la ingrediente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Buna mamici!
strumphy
simonacip
madutzaSuperbi copiii!
vissla fel, superbi!
ailedsunteti un trio superb, il eclipsati pe tati!
ptr toate mamicile active

Acum, intrebare:...????
1. De care unt folositi ptr prepararea papei de bb? unt vegetal sau animal?
2. Dar smintina? ce marca? De la laptele pe care il primesc de la mama soacra, daca il las la prins asa crud,..la rece...dupa doua zile string o smintina de intorci vasul unde o adun si nu pica, atit de faina este. Insa....fiind nepasteurizata imi este teama sa-i dau I.
Deci, ce ma sfatuiti? Sa cumpar, dar de care?
Multam anticipat!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







eu i-as da samantana ce faceti voi. Si eu tot din aia am folosit la toti copii si nu s-a intammplat nimic..

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008 Ilinca- 18.04.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank ce bine ca ai pus piersici si caise la borcan pentru ea... pe mine nu m-a dus capul ... am crezut ca daca nu pun zahar nu tin
Si eu ii voi da mai tarziu smantana nepasteurizata, dar deocamdata ii dau asa, mai ales ca cea de casa este foarte grasa si eu ii pun cate o lingurita cu varf de smantana, ma gandesc sa nu i se aplece glumesc, bineinteles, dar clar pica mai greu la stomacel, si mie imi pica mai greu cea de casa, desi imi place de mor smantana!



Sunt tare bune, da fara zahar. Regret si eu ptr ca am pus doar 8 borcane de 400g, in schimb prune am pus fff multe, si ptr noi tot fara zahar, asta dupa ce am vazut ca nu se intimpla nimic cu computul de caise si piersici...cred ca sunt nectarineptr ca le-am si curatat de coaja. Asa dulci si aromate sunt

Usturoiul il puneti intreg?citi catei? Banuiesc ca nu-l pasati..doar de gust, nu? sau da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Catank le-am fiert! Eu n-am pus inca steamerul in functiune, ca acum de cand papa mai putin nu mi-am mai batut capul!
Am pus un cartof mediu, 2 buchetele de brocoli, o bucata de praz de vreo 10 cm si o felie de gulie ca era mare rau! Le-am pus pe toate intr-o oala cu capac si au fiert 20 de minute (cred ca gulia trebuia pusa prima ca a ramas mai tare, sau asa ramane ea , dar era fiarta). I-am blenduit foarte bine carnea (a mea nu papa daca simte vreo bucatica de carne, trebuie sa fie pasta , ii place oul) si am pus apoi cate jumatate din cartof, praz, gulie si tot brocoli si smantana la sfarsit inainte de servire .

Later edit: Usturoi ieri i-am pus pentru prima data, doar fiert in lapte pentru gust, nu i-am blenduit. Eu nu m-as stresa sa fierb atat laptele de vaca pentru facut branzica, si eu i-am facut cu lapte de la mama cand am fost la ea si era fiert normal, cu o zi inainte chiar, eu doar l-am dat din nou in fiert si am pus lamaie... a iesit o branzica muuul mai buna! Eu nu-i mai dau de ceva vreme branzica din cauza constipatiei.
Trebuie sa culc pitica ca deja chiraie, sper sa si reusesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui Somleac
eu i-as da samantana ce faceti voi. Si eu tot din aia am folosit la toti copii si nu s-a intammplat nimic..




Hmmm... parca nu sunt atit de curajoasa, ..cel putin acum Multam mult, tin cont de sfat ca doar de aceea v-am intrebat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Catank le-am fiert! Eu n-am pus inca steamerul in functiune, ca acum de cand papa mai putin nu mi-am mai batut capul!
Am pus un cartof mediu, 2 buchetele de brocoli, o bucata de praz de vreo 10 cm si o felie de gulie ca era mare rau! Le-am pus pe toate intr-o oala cu capac si au fiert 20 de minute (cred ca gulia trebuia pusa prima ca a ramas mai tare, sau asa ramane ea , dar era fiarta). I-am blenduit foarte bine carnea (a mea nu papa daca simte vreo bucatica de carne, trebuie sa fie pasta , ii place oul) si am pus apoi cate jumatate din cartof, praz, gulie si tot brocoli si smantana la sfarsit inainte de rervire .

Imi place ca e altceva ...m-am saturat de morcov si patrunjel
Ptr maine am cu carnita, ziua urmatoare o incerc si eu.
Multumesc!

Mergi la inceput