Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (84)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

A mancat pitica mea de a rupt azi brocoli+gulie+cartof+praz cu pulpita de cocosel si bineinteles smantana...220 grame, niciodata n-a papat atat bine ca aveam pregatit ca de obicei acum fac doar cate 150-170 grame de cand nu prea mai papa....

Deci Viss mersi de idee, gulia e foarte dulceaga.
Roxy, Catank puteti incerca si voi mamicile carora nu le prea papa puiutii legumele!

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

yvy reteta de focatei ai incercat-o??


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Yasmi-105
Cantak- unt napolact. Si nu, nu am dat nimic nepasteurizat

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

yvyanaMultumesc tare mult! Am notat reteta
Cind i-am dat acum 2 zile carnita prima data, mi-a ras un pahar de 22o...acum fara carnita a revenit la 100-120. In echim, aseara a mincat 220 de iaurt din ala bun, combinat cu piersici din compot si un virf de bana. Culmea...a dormit si fff bine.
Sper sa-i placa iaurtul facut, ba bucur ca ia incercat sa faci. Este important sa-ti placa si tie, ...
bb_yasmiimi este teama sa-i dau ptr prima data smintina de casa....cu toate ca este mult mai buna, natuala....etc.
Ma gindesc sa-i fac un ficatel saptamina viitoare...si am nevoie si de unt...de asta intrebam. Nu i-am dat pina acum...
Curaj gaina ca te tai!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

pai mada...tu te bucuri ca am aparut ca sa dispari tu???? cum vine asta??

_
mamica implinita cu 2 comori !!



da bai nene, mi-a picat net-ul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Buna mamici!
strumphy
simonacip
madutzaSuperbi copiii!
vissla fel, superbi!
ailedsunteti un trio superb, il eclipsati pe tati!
ptr toate mamicile active

Acum, intrebare:...????
1. De care unt folositi ptr prepararea papei de bb? unt vegetal sau animal?
2. Dar smintina? ce marca? De la laptele pe care il primesc de la mama soacra, daca il las la prins asa crud,..la rece...dupa doua zile string o smintina de intorci vasul unde o adun si nu pica, atit de faina este. Insa....fiind nepasteurizata imi este teama sa-i dau I.
Deci, ce ma sfatuiti? Sa cumpar, dar de care?
Multam anticipat!

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







cum adica unt vegetal?..margarina? eu folosesc de la meggle ..se numeste Aplenbutter. Eu am avut multi ani alergie la unt..in ultimul an vad ca nu am mai avut nimic chiar daca am mai gustat, asa ca nu prea stiu mare lucru despre unt...ca nu-l folosesc. Am cumparat doar pt copii

Smanatna folosesc Tnuva. Nu ma pricep sa-ti spun de laptele prins...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mada esti motivata atunci... incepusem sa ma supar..ca ma chemi in vizita si tu pleci de acasa voi cum mai puteti manca cu cata de fata???? eu nu mai stiu cum sa fac...cand mancam ecva ce nu e voie tre sa incepem sa mancam cu randul si asa nu imi place asta!!si nu merge pacalit cu altceva...


mamica implinita cu 2 comori !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui madutza_bra

happi, mi-am adus aminte ca am visat ca ai pus poze cu Andrei . Stiu ca ai spus ca vei pune mai incolo, dar eu am visat ca ai pus acum, era o poza din aia gen buletin

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!


Super tare!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, off saracutul Lucas, cate mai indura..atatea nopti de febra...Sper sa-i treaca repede.
A mea a facut azi un kk tot moale

ps: m-am uitat si eu pe untul meu..zice 52% garsime e prea slab?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

Yasmi-105
Cantak- unt napolact. Si nu, nu am dat nimic nepasteurizat

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)


Nici eu nu-i dau nepasteurizat. Si asa am o ''problema'', eu laptele de vaca inainte sa-i fac I brinza sau iaurt nu-l dau numai in fiert, ba il las la flacara mica-mica..sa fiarba 5-8 minute, il cam pazesc dar asta e, ...imi este teama de fel si fel de ''balauri''. Citeam in Capraru, si am luat aminte..acolo scrie sa fierbem laptele proaspat imediat ptr a nu permite ''microbilor''sa se dezvolte...si fiert timp de 10 minute.
Ei....cum sa ma apuc eu acum sa-i dau smintina de casa?
Daca face vreo infectie ceva..haba nu am...si cu o lingura la deal, la vale... Crestem noi mari si papam de toate!!!
Aaaa imi iese o frisca din smintina de casaaaaaa niste praji sau tortulet, ...miam, miam...parca miroase a brad deja...e pe drum si zapada hop si ea... Hai strumphycu un colind

Mergi la inceput