Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (83)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Fetele cand o leganam pe cata la pranz sa adoarma, ma gandeam la alaptat, cand ii bagam titi in gurita treceau toate...ma luase melancolia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetele AM PUS POZE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yvyana, dar la cate zile iese afara singurica? la 3 la 4 zile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Madutza...intr-adevar alaptatul are ceva special..dar daca ai un bebelus dependent de titzic noaptea ca Daviduta al meu..uiti de frumusetea procesului..Eu uit noaptea..ziua ador sa suga sa ii vad ochisorii mari si negri cand ma fixeaza si sa aud zgomotul acela de supt...
Off....asa cum imi lipseste acum burtica,asa cred ca imi va lipsi si alaptatul...

Mi-as dori sa mai pot avea un bebe candva,sa mai am burtica,,...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Am citit ca mai este o mamica al carei pui s-a constipat tare.
AzaZ parca spuneai ca-i faci puiului saptamanal clisma si-i dai papica strict de regim! Daca mai intri te rog sa-mi spui si mie cam ce papica ii faci puiului si daca-i mai administrezi si altceva!


.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

scuze fetele, sunt pe fuga, am bagat piscoata in baita si e cu daddy si are grija de ea si eu am intrat sa ii spun ceva lui Yasmi ce mi-a trasnit in seara asta cand bagat vasele in masina de spalat dupa cina ...deci fie ea plita si cuptorul cum o fi, dar daca nu iti cumperi o masina de spalat vase nu esti cu adevarat o Lady ...bai am ajuns sa gandesc ca soacra mea , ea are 2 deh numa bucataria ei e cat juma de casa de a mea cand ne-am mutat aici in casa nou si aveam si masina de vase a fost foarte , da foarte mirataaaaaa de ce nu folosesc eu masina de vase ca ma intrebase cum merge si alea alea si eu habar nu aveam nici cum sa pun pastila de detergent la vremea aia acum o iubesc de mor, fara ea nu as mai suporta viata de bucatareasa, le bag pe toate acolo, pun pastila si gata, intr-o ora toate lucesc si in ora aia eu fac altceva, ca de exemplu stat pe forum dar nu numai

gata, mi-a expirat timpul, ma duc sa ii fac biberonul piscoatei si sa ii pregatesc pijamalutele si patutul si tot




noapte buna fetele ne auzim maine dimi la cafea si sa va povestesc cum m-a evacuat azi din supermarket ca a fost alerta cu bomba deh Londra , vorba aia nici la nu pot sa merg linistita ca apare vreo alerta de ceva



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Sumetrolimul e o sulfamida potentata(e un amestec), nu e antibiotic, se da in cazuri de infectii respiratorii sau digestive in distruge anumiti germeni...
Fe se asimileaza mai bine cu vit c/ fructe, se evita amestecul cu lactate, si la unele persoane poate da diaree, la cele mai multe da constipatie...
fetele cu bbei constipati Hipp are un lapte combiotik... poata ajuta...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Seara buna!
Ia sa mai vad, cine mai e pe aici...

Madutza, sanatate multa Catalinei!

Lalely, de cand ii dai iaurt? Poate nu s-a obisnuit cu el? Sau poate e de la altceva. Verifica intr-o seara, da-i altceva in loc de iaurt. Stii ca si Luca a avut mari probleme cu stomacelul. Cand am trecut la diversificare, vreo luna si ceva mi s-a trezit de nenumarate ori pe noapte. Credeam ca de la dinti . Dar cum nici pana acum nu are niciun dinte, cred ca era de la burtica. Acum insa, cred ca s-a acomodat stomacul cu altceva si e ok. Se foieste el mult, dar se trezeste maxim de 2 ori. Eu nu ii dau iaurt in fiecare seara. O zi iaurt, o zi cereale.

Simona, multam de aprecierile legate de casuta. Am sters pozele, am pus cu Luca. Ne pregatim si pentru bebe 2. Sa vedem daca ne mai ajuta Doamne Doamne inca o data.

Miki, a sosit soacra? A mea, da! Bebelusa ta are 76 cm, parca. Ii iei hainute pt 12 luni? Ca eu iar am dat-o in bara, i-am luat lui Luca un body pt 9 luni si ii e mic

Am retinut discutia despre plite si cuptoare.
Yasmi, noi avem Electrolux amandoua, plita pe gaz, cuptorul electric. Sunt multumita de amanadoua. Ca idee, cand le-am luat, vanzatorul ne recomanda un cuptor Whirpool care avea functie de autocuratare . Dar noi eram setati pe Electrolux... acum parca imi pare cam rau. Dar sper sa nu-l murdaresc asa rau. Noi oricum avem si aragazul vechi (ma rog, vechi de 3 ani). L-am pus in magazie, ii luam o butelie si-l mai folosesc vara la diverse. Asa m-am gandit.

Deea, salut! Si Luca e topit dupa papuci. Asa ma amuza. Am zis ca o sa-mi iau unii din aia cu capde animal, asa pt distractia lui. Ca la noi e cald de la incalzirea prin pardoseala, nu prea e nevoie de papuci. Dar abia astept sa-l vad cum se distreaza

Apropo de fier: nici Luca nu s-a constipat deloc!

Miki, cum dai fierul in fructe? Pui picaturile acolo? Buna idee, ca eu ma chinui cu lingurita si jumate e pe mine si pe hainele lui

A! Si inca ceva: sunt fericita si emotionata. Fina noastra e insarcinata! Deci la anul botezam!!! Atat m-am rugat si pt ea. A facut 3 inseminari si un tratament de fertilizare intrerupt la jumatate ca nu raspundea la el. Si apoi pauza 2 luni i-a recomandat medicul. Si??? V-ati prins: in a doua luna a ramas insarcinata natural!!!

Ma duc sa ma uit la jucarii

Mami fericita: Luca 12.04.2011
Cat de mare esti Doamne si ce minuni ai facut pentru noi... iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Alina06..al meu se trezeste oricum de 3 ori pe noapte cel putin..m-am obisnuit!!
Faza este ca de cateva nopti mai si plange/scanceste si nu il linistesc cu nimic...
Nu ii dauzilnic iaurt..dar nici cereale nu prea ii dau!!
Chiar in loc de iaurt ce as putea sa ii dau seara???

Alina..cd demarezi proiectul bb2??

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

Citat:
citat din mesajul lui strumphitza

scuze fetele, sunt pe fuga, am bagat piscoata in baita si e cu daddy si are grija de ea si eu am intrat sa ii spun ceva lui Yasmi ce mi-a trasnit in seara asta cand bagat vasele in masina de spalat dupa cina ...deci fie ea plita si cuptorul cum o fi, dar daca nu iti cumperi o masina de spalat vase nu esti cu adevarat o Lady ...bai am ajuns sa gandesc ca soacra mea , ea are 2 deh numa bucataria ei e cat juma de casa de a mea cand ne-am mutat aici in casa nou si aveam si masina de vase a fost foarte , da foarte mirataaaaaa de ce nu folosesc eu masina de vase ca ma intrebase cum merge si alea alea si eu habar nu aveam nici cum sa pun pastila de detergent la vremea aia acum o iubesc de mor, fara ea nu as mai suporta viata de bucatareasa, le bag pe toate acolo, pun pastila si gata, intr-o ora toate lucesc si in ora aia eu fac altceva, ca de exemplu stat pe forum dar nu numai

gata, mi-a expirat timpul, ma duc sa ii fac biberonul piscoatei si sa ii pregatesc pijamalutele si patutul si tot




noapte buna fetele ne auzim maine dimi la cafea si sa va povestesc cum m-a evacuat azi din supermarket ca a fost alerta cu bomba deh Londra , vorba aia nici la nu pot sa merg linistita ca apare vreo alerta de ceva



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)



Subscriu, nu stiu ce m-as face fara masina de spalat vase. Si asa am mainile franjuri de la frig si alte chimicale de curatenie (nu imi iese faza cu manusi de menaj). Este o adevarata binecuvantare. Cu ajutorul ei am castigat mult timp de petrecut cu al meu sot si cu pitica.

la si

Mami fericita de bebe Diana Emilia (20.03.2011)
Cine?Cu cine?Ce?
Diana cea grabita
Poze

Mergi la inceput