Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (83)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Mada, din cate stiam eu sumetrolimul nici nu e antibiotic...sau vorbesc prostii?OOOf, las-o sa nu pape ca nu simte nevoia. Cata sa isi revina rapid.

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


e un biseptol din cate stiu eu..daca e sau nu antibiotic, poate ne spun doctoritele noastre..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

felicitari mada pt reusita catalinei, ai fata mare inrtadevar poate scapati doar cu regim..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

miki, da fierul pe mine chiar ma constipa...de aceea m-am interesat si am inteles ca ori constipa ori face iesire...depinde de organism...
Va pup , merg langa Arsenie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Madutza..lui ii place foarte mult iaurtul simplu..Cred ca ar manca iaurt dimineata,la pranz si seara.Problema este ca eu cred ca noaptea are o repriza de scancete si plans din cauza burticii!!
Ca se trezeste noaptea de cel putin 3 ori,nu este un secret..dar mai nou a inceput si sa planga si nu vrea suzi,nu vrea titzi,nu vrea ceai..nu stiu ce are..se perpeleste si este agitat!!!

Sa vad cum va fi in seara asta!!!

Stiu ca mi-ati mai raspuns dar am uitat,asa ca va rog repetati pt o mama care si-a pierdut memoria:cand pot introduce oul si ficatelul???

Noi am ramas inca la gaina/vita/curcan.

Maine iar nu stiu ce sa ii fac sa pape..

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Pana la urma fierul se asimileaza fara Vitamina C??
Eu il dau simplu,dar nu stiu de ce am impresia ca un pediatru mi-a zis ca nu se asimileaza fara Vitamina C...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Pana la urma fierul se asimileaza fara Vitamina C??
Eu il dau simplu,dar nu stiu de ce am impresia ca un pediatru mi-a zis ca nu se asimileaza fara Vitamina C...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




nu stiu..eu il pun in fructe oricum..deci are si ceva vit c..
oul cred ca poti sa-l introduci, e mare deja..treptat, prima oara un sfert de galbenus, pe urma jumate si tot asa pana la unul intreg..de 2 ori pe saptamana..alternativ cu carnita sau ficatel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonacip

Mada, din cate stiam eu sumetrolimul nici nu e antibiotic...sau vorbesc prostii?OOOf, las-o sa nu pape ca nu simte nevoia. Cata sa isi revina rapid.

Simona, mami de baieti David, Matei si Vlad Arsenie
"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."
"Tine mintea ta in iad si nu deznadajdui"


mie asa mi-a zis dr-ita...
sanatate multa tie si piticilor. Stai linistita ca nu ia Arsenie nimic, doar anticorpi de la mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

lalely, oul si ficatul se introduc dupa 7 luni, deci aveti unda verde . Se baga treptat cum ti-a explicat si miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Miki,Madutza..va multumesc frumos!!
Deci ne avantam si noi la alimente noi..

Eu stiam ca Sumetrolinul este un antibiotic foarte usor..nu stiu daca este adevarat si nu mai stiu din ce sursa am aflat!!

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Seara buna, mamici!

Abia am culcat pitica dupa o ora de maraieli, culminand cu 30 de minute de plans cu lacrimi si cu sughituri Azi m-a terminat, sint leguma, toata ziua s-a smiorcait, cum dispaream din raza ei vizuala se punea pe urlat, abia am putut sa-i fac fructele si legumele lasand-o urland, in rest nimic n-am apucat sa fac!

Simona Arsenie e bebele meu preferat, e frumos ca un ingeras! As mai fi vrut sa vad mai multe poze.

Mandreac si Lari e foarte, foarte constipata, de o luna primeste mereu ajutor la kk
Am fost cam stresata pe tema asta, ea avea o tendinta la constipatie asa ca inca de la inceputul diversificarii i-am dat zilnic para+pruna (acum nu i-am mai gasit prune romanesti si de import nu-i iau), nu i-am dat morcov sau albitura deloc (le fierb cu legumele, dar nu le blenduiesc), banana nu-i dau, nici fructe coapte/fierte/calite, branzica nu-i mai dau acum, i-am introdus si strugure (in seara asta a papat iaurt cu para, strugure, pepene galben), la legume ma bazez pe cartof/dovlecel/spanac si mereu pun unt sau smantana (stimuleaza tranzitul mai bine decat uleiul adaugat in piure), nu-i dau carne/ou in fiecare zi (si astea constipa; ii dau o zi carne/o zi doar legume/o zi ou/apoi tot doar legume), bea apa in timpul mesei din canita cu cioc, ceai de musetel mai concentrat intre mese si ii dau si probiotice (Protectis, Biotics-Baby si acum ii dau Bifido-Baby), iar fier nu i-am administrat deloc (atat mai lipsea!!! ca cred ca ii faceam clisma in fiecare seara ).
Pediatra mi-a zis ca unii copilasi cand sunt diversificati se constipa crunt, indiferent ce fructe/legume combini tu ca sa stimulezi tranzitul intestinal (evident ca le eviti pe cele care constipa); poti sa-i ajuti cu ceai de musetel, hidratare intensa (sa bea apa intre mese si in timpul mesei, chiar daca sunt alaptati), probiotice sa le regleze tranzitul si cam atat, asta daca nu vrei sa administrezi laxative! Pe noi nimic nu ne-a ajutat!
Dintre administrarea supozitorului cu glicerina si stimularea cu termometrul e de preferat a doua metoda, pentru ca nu se obisnuieste organismul (supozitorul e tot un fel de laxativ, atrage materiile fecale, in schimb stimularea cu termometrul are doar efet mecanic de declansare a defecatiei). Hai ca am scris un roman. Pup dolofanul mic Ii dai papa de regim pentru enterocolita? E posibil sa scape de constipatie cand termini regimul!



.

Mergi la inceput