Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru ca unitate de timp de referinta de baza privind salarizarea este de (o)luna calendaristica.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns imaya spune:

Indemnizatia crestere copil se ia in luna in curs pentru luna anterioara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, din cate stiu eu cel putin.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mony08 spune:

Buna seara .
Am si eu o intrebare. Daca am contract de munca de 4ore/zi pe durata nedeterminata,beneficiez de CIC?
Dupa cum am citit legea,am inteles ca as beneficia,dar as vrea sa fiu sigura.
Multumesc frumos.

Mony de Denis Adrian (01.08.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da beneficiezi si pt norma partiala.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Marius Vroiam sa te intreb daca se mai acorda compensare de 15% din salariu brut de catre firma pe perioada concediului de maternitate.

+28

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Buna dimineata,

am nascut in 15 decembrie 2010 si incepand cu 23 martie am contractul suspendat pana la implinirea varstei de 2 ani( cerere facuta la servici).Exista vreun articol in lege unde se specifica obligativitatea angajatorului de a te primi inapoi la locul de munca( macar pentru o perioada)?
Intreb asta deoarece as vrea sa stau acasa sa cresc fetita, dar macar sa stiu ca ma pot intoarce la locul de munca( este o societate destul de stabila, insa se munceste ca pe plantatie, si sunt sigura ca intoarsa la job voi ajunge acasa dupa ora 18-19 poate si mai tarziu).

Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa revii la serviciu exista, insa sa fi mentinuta la serviciu nu exista sau pe scurt poti primi preaviz exact in ziua revenirii. Dar preaviz poti primi oricand la o adica.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Am si eu 2 intrebari: sunt in CIC pentru 1 an incepand de la 1 aug 2011 (pana atunci am fost in pre/postnatal). La baza sunt atat angajata cat si PFI. Intrebarile sunt:
- am dreptul ca pe perioada CIC sa emit o factura ca PFI, pentru o activitate desfasurata pana la intrare in CIC> e nevoie de vreo dovada ca e efectuata asa? sau pur si simplu n-am voie?
- cu cat timp inainte de expirarea unui an(minim) ma pot intoarce la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de 500 RON/luna?
Multumesc mult!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput