Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Am si eu 2 intrebari: sunt in CIC pentru 1 an incepand de la 1 aug 2011 (pana atunci am fost in pre/postnatal). La baza sunt atat angajata cat si PFI. Intrebarile sunt:
- am dreptul ca pe perioada CIC sa emit o factura ca PFI, pentru o activitate desfasurata pana la intrare in CIC> e nevoie de vreo dovada ca e efectuata asa? sau pur si simplu n-am voie?
- cu cat timp inainte de expirarea unui an(minim) ma pot intoarce la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de 500 RON/luna?
Multumesc mult!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

1. ai dreptul sa emiti factura cu data anterioara intrarii in prenatal
2. cu o luna

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna Marius,

Tot legat de intoarcerea la serviciu mai devreme de implinirea copilului a varstei de un an,am fost la primarie sa intreb cand trebuie sa ma intorc ca sa primesc stimulentul in conditiile in care am nascut pe 15.04.2011 si mi s-a spus ca ma pot intoarce si pe 01.04.2012 si voi primi stimulentul.
Tu ce parere ai???Asta ar insemna sa ma intorc la 11 luni si jumatate...
Si la mine la serviciu la RH mi s-a spus acelasi lucru,ca nu se stipuleaza cand in cea de-a 11 luna tb sa ma intorc.
Eu vreau sa fiu sigura totusi sa stiu cand ar fi ultima data pt ca nu vreau sa pierd stimulentul...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da - este o discutie ce permite interpretari. In mod firesc orice zi efectuata in luna precedenta implinirii varstei de 2 ani - ar trebui considerata asa cum este - anterioara. Nu exista o specificatie anume a perioadei - insa cum luna este perioada de referinta pt salarizare - se practica ideea de luna. Acum ce sa zic? Daca ar fi dupa mine si 1 zi si 2 zile si 15 sau 21 - nu exista un temei sa spunem ca ar fi incorect.
Daca ei spun cu 15 zile... sau ma rog de la data de 01.04.2011 - este si luna completa pt salarizare este anterior datei de 15, deci....

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Marius,

Inteleg ce zici,ca si dupa mine daca ar fi m-as intoarce cat mai tarziu in cea de-a 11 luna...
Nici nu mai stiu daca trebuie sa am incredere in functionara de la ghiseu care poate nu o fi prea bine informata si ma trezesc ca nu primesc stimulentul..

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cf art. 7 alin 1 nu se precizeaza o cifra anume

ART. 7
(1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a vârstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pâna la implinirea de catre copil a vârstei de 2 ani.




Daca ne luam strict dupa lege poti sa mergi la serviciu si cu 2 zile inainte nimeni nu poate sustine contrariul la o adica.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Buna seara,

Marius draga, vin si eu cu o intrebare:

Conform OUG nr. 111/201a, art.2), alin (5) lit. d:
"Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:
d) au beneficiat de concedii medicale si de indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale, in baza Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de munca si boli profesionale, republicata;.."


Considerand ca in cele 12 luni anterioare nasterii, veniturile mele provin strict din concedii medicale, indemnizatia se va calcula corespunzator acestor venituri, nu?

Am sarcina cu risc mare (in urma cu 6 luni am avut o alta sarcina oprita in evolutie), si ma gandesc sa raman acasa, in concediu medical/risc maternal...si incerc sa-mi fac si niste calcule privind indemnizatia.

Multumesc frumos.




"E bine ca timpul care se scurge sa nu ne macine si sa ne piarda, ci sa ne implineasca". A.de S. Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate inteleg vei intra in risc maternal. Ok ai dreptul la CIC daca cele 12 luni sunt formate si din concedii medicale - dar nu au cu sa fie formate doar dic CM.
Baza de calcul vor fi cele 12 luni dar nu mai putin de 600 lei

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Marius,

Multumesc frumos pt raspunsurile anterioare.
Vreau sa va spun ca eu am facut si o adresa la Ministerul Muncii sa intreb cand trebuie sa ma intorc.Va atasez ce mi s-a raspuns,poate mai ajuta pe altcineva (desi mi se pare o aberatie..)

"Daca ati optat pentru varianta 1, aveti dreptul sa beneficiati de stimulent de insertie pâna la împlinirea de catre copil a vârstei de 2 ani, daca reîncepeti activitatea profesionala cel mai târziu cu o zi înainte de împlinirea de catre copil a vârstei de 1 an. Stimulentul de insertie se acorda pe baza de cerere însotita de dovada eliberata de angajator din care sa reiasa ca v-ati reluat activitatea profesionala"

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa mi se pare si mie normal. Multumesc de informatie

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

intrebarea mea e scurta si concisa:

daca am nascut in 20 iunie 2011,care sunt lunile care se iau in calcul pt indemnizatie?

(am calculat "babeste",pe degete,dar nu inteleg ce inseamna anterior nasterii copilului..........mi-a iesit iulie 2010 -iunie 2011 daca se ia in calcul luna in care s-a nascut.....sau iunie 2010-mai 2011 daca se ia in calcul luna anterior nasterii)

multumesc anticipat pt raspunsuri

Mergi la inceput