Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

imi cer scuze ca sunt insistenta.....dar ,ma ajuta cineva cu un raspuns???

please,please

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce nu te adresezi forului de specialitate? Nu ar fi mai corect?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

.......imi cer scuze,dar daca am gresit si am postat intrebarea intr-un alt forum va rog sa ma "luminati".......eu am vazut ca se discuta probleme de CIC(concediu de crestere si ingrijire a copilului).....si am considerat ca intrebarea mea se potriveste contextului(era vorba de calculul indemnizatiei).......dar daca e o greseala atat de "mare"....accept fara suparare si raspunsuri de genul"mai,fata,muta intrebarea la forumul X,si fii mai atenta unde postezi".......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intrebarea mea a fost corecta. Nu este mai bine sa adresezi aceasta intrebare in mod concret pentru cazul tau concret directiei de specialitate avand astfel un raspuns partient?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

am depus dosarul pt calculul indemnizatiei de CIC cu data de 1 septembrie........suntem in data de 7 decembrie si nu am primit nici un ban......voiam sa sun zilele acestea sa vad daca e ceva in neregula cu actele depuse si voiam sa ma documentez inainte,ca sa nu ma ia "de fraiera" functionarii din departamentul respectiv............si as fi dorit sa aflu cum se interpreteaza acea exprimare cu 12 luni anterior nasterii copilului......

...dar se pare ca nici aici cunoscatorii din domeniu nu sunt prea usor de interpelat.....si doar stiam ca mamicile au de luptat din greu cu sistemul...asta e ......nu vrea nimeni sa ajute........mergem cu speranta inainte......

oricum, sa multumesc macar pt redirectionarea spre forurile de specialitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu au cum sa ia de fraier pe nimeni. Nu au nici un motiv sa o faca. Dispozitiile legilor sunt clare.
Motivul pentru care e putin probabil sa primesti un astfel de raspuns este altul. Cine sa calculeze si de ce?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

multumesc Marius,pt timpul acordat,chiar daca a constat in a-mi scrie cateva raspunsuri......."sterile"

am observat ca la unele intrebari care s-au postat aici si care ajuta mamicile sa "descalcesca" hatisul actelor se poate raspunde concret si concis,la altele insa, vorbim.....vorbe...

poate am considerat gresit ca se pot posta intrebari de interes general.....ca nu cred ca am fost singura care avea nedumeriri vis-a-vis de exprimarea cu "anterior nasterii copilului"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Adevarul e ca te-am urmarit pentru ca si eu am nelamurirea asta. Eu trebuie sa nasc la inceput de februarie si vroiam sa stiu daca pentru indemnizatie se va lua in calcul si luna februarie sau se incepe numaratoarea de ianuarie 2011.
Am si sunat sa intreb dar nu am fost lamurita. Persoanele de la capatul firului castiga bani absolut degeaba.

+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se iau in calcul toate veniturile realizate pana la data efectiva a nasterii copilului.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itdt spune:

Buna Marius,
Legat de reintoarcerea la serviciu inainte de implinirea varstei de 1 an iata raspunsul pe cre l-am primit de la cei de Prestatii Sociale in urma unei adrese facute:

"persoana indreptatita care a optat pentru concediu pentru cresterea copilului si a indemnizatiei lunare poate beneficia de stimulentul de insertie daca realizeaza venituri supuse impozitului inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an. In consecinta legiuitorul nu a precizat perioada de timp exacta, deci dumneavostra puteti depune cererea pentru acordarea prestatiei pana la data implinirii de copil a varstei de un an."

deci asa cum am observat si in rapunsul acordat de primarie unei alte colege de forum nu se precizeaza perioada de minin o luna ianite pentru inceperea serviciului.

Sper ca raspunsul celor de la restatii Sociale Iasi sa fie folositor si altor fete.

Mergi la inceput