Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da am mai primit acest raspuns acum cateva zile. Foarte bine. Deci se poate si cu 1-2 zile inainte - sa fie inainte totusi.

Multumesc.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

am o colega, mamica a unui baietel care pe 4 febr. va implini 1 an. ea si-a ales sa stea un an acasa, cu 75% din venituri, conform noii legi.
ca sa beneficieze de cei 500 lei promisi de guvernanti, cand trebuie sa se intoarca la munca? inainte de a implini copilul un an, insa cu cat timp inainte? o zi e de ajuns?
poate beneficia de program redus la 6 ore/zi?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da 1 zi este Ok sa fie inainte.
Poate cu 8-6-4-2 daca doreste ea si firma dar va fi platita ca atare deci fractionat.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Ramonika,am colege in situatia colegei tale...si care au revenit la servici cu o anumita perioada inainte ca bebe sa implineasca 1 an, si au beneficiat pe langa stimulentul de insertie de 500 ron si de programul redu la 6 ore platit 100%

Miha, mamica fericita de Rares si 22+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna seara,

Legat de programul redus,si eu am intrebat la RH daca pot sa ma intorc pe 6 ore si raspunsul a fost ca se poate si voi fi platita ca pt program normal.Ceea ce mi s-a spus este ca trebuie sa specific in cererea de reluare a activitatii ca vreau program de 6 ore.
Nu stiu insa daca tine de contractul colectiv la nivel de unitate.Stiu ca inainte de noua lege la noi in contractul colectiv de munca se specifica acest aspect.

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca se specifica este Ok pentru ca reducerea de la 8 la 6 ore tinea de art.17 din CCMN - insa din ceea ce constat pe piata nu se mai prea tine cont de acest CCMN, desi ar trebui pana la 31.12.2011. Insa din 01.01.2012 aceasta prevedere cade in mod categoric - mai putin in cazul in care apar CC la nivel de ramura/unitate care sa cuprinda aceasta facilitate ca urmare a negocierilor dintre parti.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

Buna ziua si sarbatori frumoase tuturor!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta. Sunt la final de CIC, copilul meu impineste 2 ani pe 3 ianuarie. Inteleg ca reintoarcerea la serviciu trebuie sa se intample, in cazul meu, pe 4 ianuarie. Acum pregatesc cererea respectiva, precum si demisia. Dintr-un cumul de motive, nu vreau sa revin acolo, am gasit un nou job, am semnat deja noul contract de munca, acesta intrand in vigoare din 9 ianuarie (doar asa se putea, nu va plictisesc cu detalii).
Avand in vedere ca relatia cu actualul angajator nu este una buna (am avut proasta inspiratie de a ramane gravida intr-un moment "nepotrivit", precum si nesimtirea de a cere, ulterior nasterii, acel salariu mediu pe unitate, ramas oricum neacordat), va rog sa-mi spuneti cum este cel mai bine sa procedez ca sa am continuitate. Eu aveam de gand sa-mi dau demisia in aceeasi zi cu reintoarcerea la serviciu, deci pe 4, perioada de preaviz fiind, conform CIM, de 15 zile lucratoare (inteleg ca daca asa scrie in CIM, el fiind semnat in 2007, nu intru sub incidenta noului cod, care prevede 20 de zile lucratoare ca preaviz). Exista totusi posibilitatea sa mi se spuna ca mi se acorda demisia la zi, caz in care as ramane descoperita cateva zile, repectiv 5. Daca va fi asa, ce e de facut sau cum pot preveni aceasta situatie?
Orice informatie e binevenita.

va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Intre data de 4 si 9 exista acele 5 zile care fie mergi la serviciu - asta e, fie raman descoperite.
Insa nu uita faptul ca angajatorul nu este obligat sa iti acorde desfacerea cu data de 4 ianuarie daca nu doreste aceasta. Poate sa se foloseasca in exact egala masura de cel 15 zile de preaviz exact ca si tine pe scurt sa ti se inchida CM dupa cele 15 zile.
Daca este de acord cu alta forma ramane la latitudinea lui. Dar nu este obligat. Ideal pt tine este sa mergi intre 4-8 la serviciul actual iar din 9 dincolo. Ramane sa vezi cum te intelegi cu actualul angajator.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

eu voi da preavizul acela de 15 zile in mod cert. nu cer demisia la zi pt ca nu am de ce. intrebarea era ce fac daca angajatorul va spune "ok, poti pleca de astazi" (4 ianuarie), eu fiind teoretic in preaviz.
si inca un lucru, la care nu m-am gandit. daca apare o suprapunere a eventualului preaviz, din 9 (cand incep lucrul la urmatorul job) pana in 19 ianuarie (cand se termina preavizul la actualul loc de munca) este o problema? nu e legal sa figurezi cu CIM, cu norma intreaga, in doua locuri simultan? din cate stiam eu, se poate sa ai 2 CIM simultan dar nu sunt sigura ca stiu bine.
multumesc din nou pt lamuriri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

"poti pleca" - exact cum ai scris "poti" reprezinta o optiune nu o obligativitate.
Legea precizeaza drepturi si obligatii in cazul in care nu exista un acord de vointa intre parti. Daca partile (angajatorul si angajatul) convin altfel se face asa cum convin partile (fara a incalca prevederile legale). Pe scurt daca anagajatorul si angajatul sunt de acord ca data incetarii CM sa fie 08.01.2012 atunci asa se face.
Cat despre suprapuneri - nu este interzis de lege sa ai mai multe CM dar este interzis de lege sa ai mai mult de o norma si jumatate cumulat.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput