Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

inteleg deci ca daca eu anunt preavizul nu ma obliga nimeni sa plec mai repede, asta e super, n-am stiut.
cat priveste suprapunerea, ar fi asadar in neregula pt ca ambele sunt norme intregi.
indraznesc sa va mai intreb doua lucruri, ca sa am o imagine completa a situatiilor ce se pot crea:
1. in ce fel as fi afectata, pe termen scurt sau mediu (maxim 1 - 1,5 ani) de cele 5 zile in care as fi descoperita, intre cele doua CM (va intreb pt ca suntem in plin proces de emigrare din tara si nu ma intereseaza pensia sau alte astfel de aspecte, ci doar consecintele pe termenul mai sus mentionat).
2. nelegalitatea a doua norme intregi simultane ce penalizari aduce dupa sine si cine le aplica?

va multumesc din nou!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Prin lege este obligat sa va acorde maxim 20 de zile lucratoare de preaviz (maxim 45 dfaca aveti functie de conducere). Daca in CM este precizata valoare de 15 zile de preaviz se va aplica aceasta prevedere.
In speta aveti o luna in care va prezentati la serviciu cu toate drepturile ce decurg.
La finalizarea perioadei de preaviz - CM inceteaza.
1.a. Nu am de unde sa stiu in procesul de imigrare daca va afecteaza sau nu - depinde de politica de imigrare a statului respectiv. Personal nu cred ca va afecteaza deloc. Poate daca detaliati...
2. Durata de munca maxima legala admisa este de 48 de ore pe saptamana indiferent de forma de angajare.

Penalizarile sunt aplicate de Inspectoratul de Munca in urma controlului.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

1.a. in procesul de emigrare nu ma afecteaza absolut deloc, ma intereseaza in ce fel ma poate afecta in mod normal lucrul asta, din punct de vedere al muncii in Romania, in urmatorul an, maxim 1 an jumatate.
2. in cel mai rau caz ar fi vorba de 10 zile de suprapunere (preavizul inscris in CM fiind de 15 zile calendaristice), pe care mi le-as asuma in masura in care as cunoaste consecintele/penalizarile concrete. acestea din urma pot fi aplicate efectiv in perioada de suprapunere, sau si ulterior, retroactiv? pt ca avand in vedere ca angajatorii sunt din judete diferite, deci apartin fiecare altei unitati ITM, precum si faptul ca e vorba de doar 10 zile si cine stie cat trece pana la inregistrarea noului CM la ITM, ma gandesc ca as putea depasi perioada aceasta fara sa apuc vreun control. sigur ca nu vreau sa fiu in ilegalitate si voi face tot posibilul ca acest lucru sa nu se intample, insa cred ca e bine sa fiu in cunostinta de cauza in cazul in care nu voi avea de ales.
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. In nici un mod. PS unde plecati? asa doar din curiozitate. Oricum succes!
2. Probabilitatea este aproape nula - deci in mod practic nu cred ca este cazul sa-ti faci nici o problema.




Contractele de munca se inregistreaza obligatoriu cel tarziu cu 24 de ore de inainte de a intra in vigoare deci cade ipoteza ta. Inregistrarea se face electronic direct pe serverele Inspectoratului de munca printr-o apliatie REVISAL, nu la ITM,


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

1. in Canada.
2. asta vroiam sa stiu (ma gandeam ca ar putea fi asa), in cazul asta nici nu mai conteaza in cat timp este inregistrat noul CM.

multumesc pentru tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Buna ziua
Vreau sa ma lamuriti cu urmatoarea situatie. Copilul are 18 luni, eu lucrez de 2 luni-am iesit din crestere copil. Sotul aramas fara servici in luna decembrie si as vrea sa intre el in crestere copil., dar i se cere suspendarea contractului de munca, ori lui i s-a inchis contractul fiind pe perioada determinata. Exista vreo sansa sa intre in crestere copil?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca indeplineste conditiile legii - da sigur ca poate. Mama sau tata nu conteaza, oricare are dreptul (dar doar unul o data) insa trebuie sa indeplineasca conditiile legii. (cele 12 luni cu venituri impozabile anterior datei nasterii copilului).
Trebuie administrat un dosar identic cum ai facut tu dar pentru sotul tau si copilul vostru. Ar trebui sa va grabiti - deja sunteti cam la sfarsit dar ati mai prinde ceva la o adica.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Daca indeplineste conditiile legii - da sigur ca poate. Mama sau tata nu conteaza, oricare are dreptul (dar doar unul o data) insa trebuie sa indeplineasca conditiile legii. (cele 12 luni cu venituri impozabile anterior datei nasterii copilului).
Trebuie administrat un dosar identic cum ai facut tu dar pentru sotul tau si copilul vostru. Ar trebui sa va grabiti - deja sunteti cam la sfarsit dar ati mai prinde ceva la o adica.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


dar i s-a zis ca ii trebuie contract suspendat de munca..iar el nu are asa ceva..a fost perioada determinata. cum facem in acest caz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Contractul de munca fiind pe durata determinata "va expira" oricum indiferent daca va intra sau nu in CIC. Pe perioada CIC nu se poate sa ai contract de munca activ simultan cu CIC. Ori lucrezi ori esti in CIC. Pe perioada CIC se suspenda orice contract de munca la oricine nu vad unde este nedumerirea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca i s-a terminat contractul nu mai are ce sa suspende.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput