Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

pot intra eu in CIC 18 luni si apoi 6 luni sa isi ia sotul (eu intorcandu-ma la serviciu)?




meg,dematei(9.02.2007) si cu

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, daca sotul indeplineste conditiile necesare.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:


multumesc!




meg,dematei(9.02.2007) si cu

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Buna ziua!
Am o intrebare: am ales sa stau in CIC un an de la nasterea copilului (expira deci la 2 aprilie 2012). Acum sunt din nou insarcinata si voi naste la final de august. Voi intra probabil in CIC2 dupa cca 4 luni (daca nu iau mult prenatal, nu?)

Am 3 intrebari:
1. Exista vreo lege care impune sa am un anumit numar de luni lucrate intre cele 2 CIC? sau n-are nicio importanta asta?
2. Cum se calculeaza indemnizatia CIC2 in aceasta situatie?
3. Daca as iesi din CIC1 cu o luna inainte de final, pana cand as lua stimulentul de 500 RON, pana nasc a doua oara, pana intru in CIC2 sau...?

Multumesc mult pentru toate raspunsurile super-utile


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1 Nu
2. Metodologia de calcul este aceeasi si in acest caz
3. Pana intrati in prenatal sau daca nu intrati pana la data nasterii - pe scurt pe perioada cat sunteti la serviciu.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Multumesc mult!
Si imi poti te rog spune cum se procedeaza administrativ la iesirea din CIC - ce acte trebuiesc pregatite?


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O simpla adresa de revenire.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medeea_m spune:

Buna ziua,

revin si eu cu o intrebare legata de o situatie ipotetica. daca dupa CIC 1 (de 2 ani) ar urma o perioada de timp in care nu as fi angajata nicaieri (nu in somaj), ce ar insemna asta pt un eventual CIC 2? S-ar mai pune problema unei indemnizatii?
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da daca aceasta perioada este in intervalul de 12 luni - se pierde dreptul la CIC2

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare la care, probabil, s-a si raspuns deja.
Poti incasa stimulentul de 500 lei daca incepi serviciul imediat dupa ce ai efectuat cele 126 zile de concediu de maternitate?
Legea spune ca ar trebui sa optez mai intai pentru concediu de crestere a copilului pe 1 an si apoi sa ma intorc la serviciu pana cand implineste copilul 1 an.
Problema mea este ca mie nu imi convine sa optez pt. CIC de 1 an pt. ca pierd destul de mult la salariu.
Oare trebuie sa optez pt. CIC de 1 an, sa stau cateva zile in CIC si apoi sa revin in activitate ca sa obtin stimulentul de 500 lei.
Ma gandesc ca nu e prea echitabil ca mamele care se intorc din CIC pana cand copilul implineste 1 an sa beneficieze de stimulent iar cele care nu iau deloc CIC sa nu primeasca cei 500 lei lunar.


Mergi la inceput