Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da poti, cu conditia sa fie complet. Altfel vor avea grija sa nu-ti spuna ca este incomplet dar nu vei vedea nici banii.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Oau, asa se practica acum? Pai daca nu-mi vine decizia de punere in plata, ar trebui sa ma ingrijorez si sa ma duc peste ei?
Ideea e ca cei de la servici, draguti cum sunt, imi completeaza mai devreme adeverinta de venit, tocmai pentru a scurta timpul de asteptare pana la punerea in plata.

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ideea este ca trebuie sa fii atenta si desigur sa faci hartiile din timp ca pe ei ii doare'n paispe la o adica.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Buna ziua. Am si eu o intrebare: pot beneficia de program redus cu 2 ore daca ma intorc la munca conform OUG 111/2010 cand copilul implineste un an si inca alaptez?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu mai exista o astfel de prevedere.(din cate stiu eu cel putin).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Multumesc. Legal nu exista dar daca ar exista prevederea in contractul colectiv de munca la nivel de unitate poate fi aplicata, chiar daca legea nu prevede? Cineva care s-a intors recent la munca a spus ca a vazut aceasta prevedere in acest contract.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca exista la nivel de unitate sau individual sau de ramura - categoric trebuie respectata.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Eventual,daca nu exista prevederi la nivelul contractului,asa cum ti-a explicat Marius,poti incerca sa discuti cu conducerea,poate obtii sase ore cu plata a opt....poti incerca macar,dar ai grija cum pui problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Am si eu o intrebare, daca ma poate ajuta cineva....Am nascut in luna aprilie, iar anterior nasterii nu mi-am luat nici macar o zi din concediul de maternitate, alegand sa pastrez toate cele 126 pentru perioada posterioara nasterii. Nelamurirea mea este urmatoarea : dosarul pentru concediul de ingrijire a copilului se depune dupa derularea celor 126 de zile de postnatal sau in maxim 60 de zile de la nastere. Mentionez ca am auzit ambele variante, insa prima pare mai logica...

Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Legea spune ca obligatorii sunt cele 42 de zile de lehuzie.....deci teoretic,42 zile dupa nasterea copilului poti solicita CIC.

Mergi la inceput