Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AnaisG spune:

Multumesc pentru raspuns, Eumada. Stiu ca sunt obligatorii minim 42, dar eu am decis sa le iau pe toate cele 126 dupa nastere. In acest caz, normal mi s-ar parea ca dosarul pt CIC sa fie depus dupa cele 126 zile, nu dupa 60 de zile, cum am mai auzit in alte parti...dar nu stiu exact ce prevede legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Cred ca te va lamuri Marius acus......

Mai bine,el e cu legea in fata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceea ce a spus eumada este corect. Singura chestiune obligativa(dar si aici cu anumite exceptii admise de lege) sunt cele 42 de zile postnatal. In rest nimic nu este obligatoriu. Daca sunt indeplinite conditiile legii in a beneficia (a avea dreptul la...) de concediul de maternitate respectic CIC ramane la latitudinea beneficiarei daca si cum anume doreste sa beneficieze de aceste concedii.
Pe scurt cele 42 de zile sunt obligatorii postnatal. Daca au ramas mai multe zile neefectuate din cele 126 maxim admise beneficiara daca doreste poate sa beneficieze de ele cand doreste ea. CIc nu poate sa il obtina decat cel mai repede din a 43-a zi de la data nasterii (cu exceptiile de rigoare cum am mai spus) si nu mai mult decat in ziua in care minorul implineste 2 ani.
Daca tu ai toate cele 126 de zile la dispozitie postnatal ai doua variante:
1. Iei toate cele 126 de zile postnatal si continui cu CIC pana la 1 an sau 2 ani dupa cum doresti

sau
2. Incepand cu a 43-a zi sau oricare alta zi fara intri in CIC cu finalitate tot maxim dupa 1 an sau 2 ani sau in oricare zi doresti din acest interval.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Nu cumva te referi la faptul ca dosarul poate fi depus in termen de 60 de zile de cand se termina cele 126 de zile? Legea prevede asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Conform OG111/2010 art. 15 alin. 1 subpct. a termenul de 60 de zile este termenul maxim la care este admisa depunerea dosarului/cererii fata de a 43-a zi de la data nasterii pentru ca acest drept CIC sa fie platit catre beneficiar incepand cu a 43-a zi. Daca se depaseste acest termen maxim admis se vor pierde banii aferenti primei luni si asa mai departe. Asta spune legea - cat timp maxim ai la dispozitie pntru a depune actele ca sa nu pierzi bani.
Potyi depune a doua zi - a treia zi a zecea zi - dar daca depui dupa 61 de zile - "pa banii pt prima luna".

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns any_eu spune:

Imi permit sa va contrazic pentru ca stiu sigur, practic si din proprie experienta, ca cele 60 de zile nu curg din cea dea 43-a zi ci dupa zilele pe care le are fiecare mama in parte. Eu personal am mai avut 61 de zile dupa nastere concediu de maternitate si dupa acestea am depus dosarul. Am vrut sa fac aceasta precizare pentru ca mamica de mai sus care a intrebat le avea pe toate 126 deci cele 60 curg in a 127 zi. De fapt asa zice si legea, din ziua urmatoare incetarii concediului de maternitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Avand in vedere ca CIC se calculeaza media veniturilor pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului,daca nu a fost luata nici o zi de medical,oricum medicalul nu conteaza.Cele 42 de zile nu se mai iau in calcului CIC,dovada ca tatii nu au nevoie de cele 42 de zile.
Insa la femei,ele sunt obligatorii.
Este treaba fiecaruia cand solicita CIC-ul.

Edit....eu asa stiu,daca e ceva schimbat,.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Citat:
citat din mesajul lui any_eu

Imi permit sa va contrazic pentru ca stiu sigur, practic si din proprie experienta, ca cele 60 de zile nu curg din cea dea 43-a zi ci dupa zilele pe care le are fiecare mama in parte. Eu personal am mai avut 61 de zile dupa nastere concediu de maternitate si dupa acestea am depus dosarul. Am vrut sa fac aceasta precizare pentru ca mamica de mai sus care a intrebat le avea pe toate 126 deci cele 60 curg in a 127 zi. De fapt asa zice si legea, din ziua urmatoare incetarii concediului de maternitate.

Mami de Bianca Antonia (11.08.2011) si sotie fericita !




60 de zile lucratoare de la terminarea concediului de maternitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@any_eu:
asa zice legea dar concediul de maternitate nu este obligatoriu (mai putin 42 de zile care sunt obligatorii - dar si aici cu exceptii - una dintre ele a fst deja precizata de eumada!!).
Induci lumea in eroare.

te rog sa precizezi baza legala pentru afirmatiile de mai sus.



@carmen - care este ideea cu "60 de zile lucratoare de la terminarea concediului de maternitate" nu am inteles ce anume ai vrut sa spui.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Any,asa cum am mai zis numai 42 de zile dupa nastere sunt obligatorii...restul pot fi sau nu luate.Oricum nu se pun in calcul la CIC.

Se pot lua 126 dupa si intr-adevar termenul de depunere 60 de zile lucratoare dupa ultima zi de concediu medical,a 127-a.Daca nu se depune in intervalul legal de 60,plata se va face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.

Mergi la inceput