Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui aqua80

pentru ellanik: eu am inceput serviciul chiar in ziua cand a facut baietelui 2 ani, mai precis intr-o zi de vineri 10 iunie 2011 si nu a doua zi cum a spus marius.cu data de 10 iunie mi s-a deschis si contractul de munca.

aqua80


Sigur daca doresti poti sa reincepi serviciul si cu o zi inainte sau cu doua sau 100. CIC nu este obligatoriu deci daca cineva doreste sa revina mai repede la serviciu are tot dreptul.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

nu am revenit la servici dupa bunul plac.asa am primit decizie de la angajator ca trebuie sa incep serviciul chiar in ziua cand copilul implineste 2 ani conform legislatiei de la acea data.eu nu cred ca este obtional momentul intoarcerii la serviciu de ziua sau cu o zi dupa ziua de nastere a copilului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Legea spune altceva. Mai exact ultima zi din CIC este exact data nasterii copilului. Sau prima zi de lucru (obligatoriu) este prima zi lucratoare de la data implinirii varstei de 2 ani a copilului.
Este optional sa revii mai repede de aceasta data, insa obligatoriu cu aceasta data.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

ai dreptare, este obtional daca optezi de la inceput acest lucru.eu mi-am anuntat angajatorul ca stau 2 ani si asa am facut.
stiu ca au tot fost discutii pe forum dar nu prea m-am lamurit.in luna noiembrie nasc al doilea copil si atat sotul cat si eu nu suntem de acord ca el sa stea acasa in CIC.INTREBAREA MEA ESTE: (obtez pt varianta de a sta in cic pana face copilul 2 ani) trebuie sa ma introc la serviciu cand face copilul 1 an si 11 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Am mai spus - daca optezi pentru a sta acasa 2 ani atunci prima ta zi de lucru (sau a sotului tau dupa caz) este la 2 ani si 1 zi. Nu la 2 ani fix sau 2 ani fara o zi...

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Da ar fi recomandabil sa intri in somaj in acest caz pentru ca pe de o parte primesti la timp indemnizatia de somaj(daca mai ajungi) pe de alta parte primesti la timp indemnizatia de maternitate (cand va fi cazul) si mai mult plata indemnizatiei de somaj se suspenda pe perioada maternitatii, mai apoi pe perioada CIC si se va relua dupa finalizarea acestora(adica vei primi somajul in continuare dupa CIC).
Insa trebue sa ai o decizie de desfacere a CM pe art. 65 din Codul Muncii.
Daca vei face astfel ar fi recomandabil sa faci o vizita la AJOFM sa vezi exact cum stai cu somajul la o adica (ei se uita in calculator si pe baza CNP iti spun rapid daca sunt sau nu probleme) si daca nu sunt trebuie facut un dosar care si ala dureaza un pic pana faci actele necesare (adeverinte). Dar eu asa zic in acest caz e mult mai bine sa intri in somaj esti sigura pe bani o buna perioada de timp plusa firma se duce de rapa deci nu exista perspective deloc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


si concediul medical obligatoriu de 42zile cine il pltateste daca apuc sa intru in somaj inainte sa nasc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

AJOFM - somajul

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Marius tot am citit si nu gasesc nicaieri un raspuns exact pentru intrebarile mele.
1. Daca intru in concediu de sarcina si lauzie angajatorul mai plateste taxe la stat pentru mine ca angajat?
2. La un salar minim pe economie pe toata perioada muncita adica un an si 6 luni cam cati bani as primi in concediu?
3. Cum imi incasez banii pe concediu, de obicei banii pe concedii medicale intrau in contul bancar al societatii, la fel se intampla si la mine?
4. Ar putea indemnizatia aceasta sa fie afectata in vreun fel, ma refer la o posibila retinere de exemplu daca sunt propriri in cont?

Beatrice 25 + cu Maya Elizabeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da - partea de asigurari sociale (pensia ta) in rest nu.
2. 85% din salar - cam 500 lei/luna
3. Da
4. Da

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Am si eu o intrebare, Marius: as putea depune dosarul de indemnizatie cic inainte de ziua 43 dupa nastere? am incercat sa sun la directia alocatii si indemnizatii, dar ma paseaza si intr-un final imi da ton de fax . Multumesc

Miha, mamica fericita de Rares (11.03.2007) si Vlad (02.04.2012)

Mergi la inceput