Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da se suspenda - indemnizatia este acordata exact pentru ca mama spune ca sta acasa cu copilul sa-l ingrijeasca.
Indemnizatia privind cresterea si ingrijirea copilului minor - asa se numeste.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

buna ziua!
sunt tare rau ceata:
pana la 14.08.2011 am fost in CIC 1 (pana la 2ani)apoi am revenit munca;
acum sunt insarcinata 32s si am DPN 11Mai2012.
1.cele 126 zile de concediu medical sunt obligatorii? firma e pe duca si nu cred ca-mi poate plati acest concediu de maternitate...se poate intra in CIC 2 imediat dupa nastere?
2.daca cele 126 zile sunt obligatorii de unde imi voi lua banii pe concediul de maternitate?

multumesc mult!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. 42 sunt obligatorii. Nu se poate intra in CIC2 pentru cazul tau
2. Daca se ajunge la insolventa de la CASS.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

1.deci 42 zile sunt obligatorii si apoi pot sa depun dosarul pentru CIC2?
2.inca nu este in insolventa compania, dar mult nu mai este...pur si simplu nu prea mai este activitate...iar eu m-am nimerit la mijloc exact in perioada asta,...teoretic firma trebuie sa platesca Concediul medical de42 zile, dar daca nu are bani, si nici nu a intrat inca in insolventa?

multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Poti sa administrezi dosarul si inainte de finalizarea celor 42 de zile chiar ar fi recomandabil insa nu intra in plata(in discutie) decat incepand cu a 43 a zi)
2. Nu stiu ce sa spun - daca nu are bani, nu are - de ce nu va trimite in somaj? Ar fi mai simplu pt toata lumea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

multumesc din suflet pentru raspunsurile prompte Marius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

Marius revin cu inca o intrebare...firma nu pare sa-si imbunatateasca activitatea deloc...salariile nu s-au mai dat din Februarie...deci sanse aproape mnule sa-mi poata plati concediul medical si apoi sa intru in CIC...ma pot trimite in somaj daca sunt insarcinata (35s)? daca da, cine imi plateste cele 42 zile si ce documente trebuie sa am ca sa pot primi indemnizatia de CIC?

pser ca nu te-am zapacit prea mult, dar sunt disperata tare...offf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da ar fi recomandabil sa intri in somaj in acest caz pentru ca pe de o parte primesti la timp indemnizatia de somaj(daca mai ajungi) pe de alta parte primesti la timp indemnizatia de maternitate (cand va fi cazul) si mai mult plata indemnizatiei de somaj se suspenda pe perioada maternitatii, mai apoi pe perioada CIC si se va relua dupa finalizarea acestora(adica vei primi somajul in continuare dupa CIC).
Insa trebue sa ai o decizie de desfacere a CM pe art. 65 din Codul Muncii.
Daca vei face astfel ar fi recomandabil sa faci o vizita la AJOFM sa vezi exact cum stai cu somajul la o adica (ei se uita in calculator si pe baza CNP iti spun rapid daca sunt sau nu probleme) si daca nu sunt trebuie facut un dosar care si ala dureaza un pic pana faci actele necesare (adeverinte). Dar eu asa zic in acest caz e mult mai bine sa intri in somaj esti sigura pe bani o buna perioada de timp plusa firma se duce de rapa deci nu exista perspective deloc.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vally spune:

multumesc mult Marius!
am sa ma duc sa le fac o vizita s avad daca e totul e ok si daca da voi incerca varianta cu somajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aqua80 spune:

pentru ellanik: eu am inceput serviciul chiar in ziua cand a facut baietelui 2 ani, mai precis intr-o zi de vineri 10 iunie 2011 si nu a doua zi cum a spus marius.cu data de 10 iunie mi s-a deschis si contractul de munca.

Mergi la inceput