Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Marius ma poti ajuta sa inteleg cum e cu noua lege privind CIC? Sau, ma rog, modificarile ...
Pe mine nu ma afecteaza (sper !) dar sunt ff curioasa. Am citit pe undeva ca nu se va mai calcula la media venit nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii? Ceva de genul 1,2*ISR care iar nu stiu ce inseamna?

Daca nu e complicat si nu-ti manaca timp doar!
Multumesc



PS
M-am lamurit! Tks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmeniy spune:

Buna,

Eu sunt in situatia in care voi naste bb2 in mai 2012.
Sunt in CIC 1 pana in 2 aug.2012, vroiam sa trec in CIC 2 direct, pana implineste bb2 11 luni, dupa care sa ma intorc la serv, pt a beneficia de stimulentul de 500RON.
Daca se poate sa ne ajute Marius si in aceasta pb a noii OG ptr bbii nascuti dupa 1 martie 2012:
Eu vreau sa ma intorc la serv la 11 luni, mai e valabila chestia cu tatal care sa solicite nu stiu ce, din moment ce in acea a 12a luna eu voi fi la serviciu?
Cum afecteaza aceasta OG cumulul indemnizatiei ptr CIC 2, care in cazul meu ar fi trebuit sa ramana identica cu cea din CIC 1?

Ce pupaza lunii tr sa fac ptr a evita diminuarea acestei indemnizatii ptr CIC 2, caci asta simt ca ni se pregateste cu cea de-a 11a luna in care tatal sa solicite concediu de "maternitate" in locul mamei...Sotul meu nu are un job cu contract de munca, nici nu a avut in precedentele 12 luni....Adica,tatal sa solicite concediu "de maternitate" ptr ce?Ca inteleg ca el nu va fi platit ptr acea luna, in situatia in care suntem noi...:)
Scuze, cu siguranta am fost neclara si balbaita, dar nu mai pot de nervi....Si la primul bebe am prins ultimele 3 luni din sarcina cu "ba va taiem 50%, b nu mai stati 2 ani, BA STATI, dar ramaneti la plafonul de 6 mil.. Am nascut fetita, iar din septembrie 2010 pana in decembrie 2010, alte cosmaruri: am asteptat sa vedem daca intru in CIC1 ptr un an sau 2, si ptr ce suma....Sunt cu nervii la pamant, nu ne putem face nici un plan cu bataie macar medie, in tara asta...
Multumesc mult in avans, Marius!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te rog sa (re)formulezi concis intrebarile:
1.
2.
...

M-ai ametit cu atata text.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Buna!

Am si eu o intrebare la care poate s-a mai raspuns, dar bebelusul nu-mi permite sa citesc atatea pagini, asa ca imi cer scuze anticipat pentru bataia de cap.

Urmeaza sa intru in CIC pe 5 aprilie 2012. In cele 12 luni anterioare nasterii copilului am avut venituri din salariu (contract de munca), dar si venituri din drepturi de autor, la alt angajator decat primul.

Veniturile din drepturi de autor sunt luate in calcul pentru indemnizatia din CIC? Ce documente imi trebuie pentru a dovedi aceste venituri din drepturi de autor? Al doilea angajator trebuie sa-mi dea acelasi tip de adeverinta de venit ca si cel la care am contract obisnuit de munca sau exista un document special (fisa fiscala?)?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Scoti adeverinta de la Finante pentru veniturile realizate din drepturi de autor pentru perioada dorita(solicitata) si va fi piesa de dosar pt CIC alaturi de veniturile aferente contractului de munca.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Multumesc mult pentru raspuns.

B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Eu am vechime de aprox 1 an jumate si un salar de minim pe economie. In conditiile astea pot sa stau acasa cu BB timp de 2 ani? si cat as primi pe luna indemnizatie? Am inteles ca se plateste minim pe economie din care nu se mai scad deducerile, asta inseamna ca lunar as primi 700 de lei cat e minimul acum? Si daca minimul mai creste pana in iulie cand voi naste creste si indemnizatia?
Off sper ca m-am facut inteleasa.



Beatrice 17 + cu 80 %

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Poti sa stai
2. Valoarea este 600 lei net/luna

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanacoz spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Am si eu 2 intrebari: sunt in CIC pentru 1 an incepand de la 1 aug 2011 (pana atunci am fost in pre/postnatal). La baza sunt atat angajata cat si PFI. Intrebarile sunt:
- am dreptul ca pe perioada CIC sa emit o factura ca PFI, pentru o activitate desfasurata pana la intrare in CIC> e nevoie de vreo dovada ca e efectuata asa? sau pur si simplu n-am voie?
- cu cat timp inainte de expirarea unui an(minim) ma pot intoarce la serviciu pentru a beneficia de stimulentul de 500 RON/luna?
Multumesc mult!


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)


Buna ziua, imi cer scuze ca va deranjez, am vazut din postarile Dvs ca, anterior nasterii ati avut venituri din CM dar si din PFI. Vroiam sa va intreb daca se iau in calcul si veniturile de pe PFI in conditiile in care aveati CM in acelasi timp. Am auzit diverse pareri, precum ca nu se iau in considerare ambele... Ati platit 0.85% la ambele venituri?

Multumesc si imi cer scuze de deranj, Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kular spune:

Buna ziua,

Am si eu o intrebare.
Daca duc copilul la cresa (are 1 an si 7 luni) mi se suspenda indemnizatia de crestere copil? Nu mai am dreptul la aceasta indemnizatie?

Multumesc

Mergi la inceput