Topic ingrijirea copilului - CIC(10)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e necesar. Poti sa revii la serviciu imediat dupa postnatal. Ai dreptul implicit la cei 500 lei in plus fata de salariu pana va implini copilul 2 ani.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Draga Marius,
Multumesc pt. raspuns si pt. promptitudine!
Banuiesc ca desi primesc implicit cei 500 lei dupa postnatal, totusi ar trebui sa fac o cerere undeva.
O sa ma interesez sa vad ce si cum dar deocamdata mi-ai luat o piatra de pe inima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cerere prin care sa ceri ce?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kmy_black spune:

buna ziua , deranjez si eu cu o intrebare privind-o pe verisoara mea!
mom este insarcinata in 15sapt si nu stie cum sa socoteasca cand trebuie sa intre in prenatal( nici eu nu o pot ajuta fiind eu am stat mai mult de 7 luni la serv) deoarece trebuie sa anunte cu cel putin 2 spat inainate la serviciu pentru a se face un inventar de iesire din gestiune!
teoretic stiu ca se spune ca se intra la 7 luni si 10 zile , problema este cum se calculeaza corect cele 7 luni, am gasit ca cele 7 luni ori semnifica 29de sapt de sarcina implinite sau 28 de sapt de sarcina implinite!unde este adevarul??
um=25.10.2011 dpn=31.07.2012

va multumesc!

kmy, de IUSTIN-GABRIEL 8.04.2011
bobocelul mameivoinicul nostru la 6 luni
fetele mele de suflet
Am invatat ca toata lumea vrea sa traiasca pe varful unui munte, fara sa stie ca adevarata fericire este în felul în care urci pantele abrupte spre varf!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simimarina72 spune:

Ma refeream la o cerere de acordare a stimulentului de insertie de 500 lei.
Din ce am inteles eu de aici http://www.protectiacopilului6.ro/directia-protectie-sociala_doc_29_serviciul-alocatii-si-indemnizatii_pg_0.htm
ar trebui sa fac o cerere de acordare a stimulentului si sa atasez si niste acte.
Sper sa nu fi inteles gresit.
Oricum ar fi, ca trebuie sau nu sa mai fac o cerere de acordare a stimulentului si sa ma ingrop in hartii, eu tot sunt foarte multumita ca il pot primi, asa ca iti multumesc inca o data si te rog sa ma scuzi daca am raspuns cu o oarecare intarziere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Aaaa... scuze credeam ca pentru revenire din CIC. Asa am ramas cu impresia.
Da pt cei 500 se depun acte printre care si cererea.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Buna!Am si eu o intrebare.Sunt in CIC de la 7 martie 2010 data la care am nascut.Cand ma intorc la munca?In ziua in care copilul implineste varsta adica in 7 martie 2012 sau a doua zi.Am auzit tot felul de variante si sunt derutata.Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

A doua zi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellanik spune:

Marius ,iti multumesc foarte mult pt raspuns.Acum o sa intind coarda si o sa te rog daca poti sa-mi dai un link cu o lege,decizie cu care sa merg sa ii dau in cap celei de la munca ce mi-a spus sa vin cu o zi inainte.Multumesc de pe acum si pt asta si scuze ca exagerez dar efectiv nu stiu unde si ce sa caut.O zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OG 111/2010 art.16 pct (1) alin a unde se precizeaza ca indemnizatia inceteaza cu ziua urmatoare a datei in care copilul implineste 2 ani.

O gasesti la mine pe site pagina legislativa.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput