Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(98)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andutza_B

Hop si eu, ca musca-n iaurt: oare fac rau daca ii dau antibioticul? Fetele cu doi copii, v-ati confruntat cu simptome asemanatoare si ati dat altceva?


mie mi se pare pripit, dar nu prea am curaj sa zic, pt ca ti-a dat dr, nah!Un virus da rosu in gat, in primele zice oricum nu se da antibiotic, dar daca zice dr. "bronsita sau bronsiolita", astea deja sunt NUME MARI, inseamna ca ce se aude pe acolo pulmonar e mai complicat decat secretii, mai ales ca Miru nu are muci. Daca tu ai incredere in dr., zici ca nu e fan antibiotice (apropo de unde stii asta?), eu zic sa-i dai. E greu sa ma pronunt, iti zic ce as face eu - daca pediatra mea ii da antib, eu i-l dau. M-am lungit si nu am zis nimic,,,uite-ma scriu si nu zic nimic... si sanatate! (daca-l dai, nu uita de biotics baby)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

Citat:
citat din mesajul lui Andutza_B

Hop si eu, ca musca-n iaurt: oare fac rau daca ii dau antibioticul? Fetele cu doi copii, v-ati confruntat cu simptome asemanatoare si ati dat altceva?


mie mi se pare pripit, dar nu prea am curaj sa zic, pt ca ti-a dat dr, nah!Un virus da rosu in gat, in primele zice oricum nu se da antibiotic, dar daca zice dr. "bronsita sau bronsiolita", astea deja sunt NUME MARI, inseamna ca ce se aude pe acolo pulmonar e mai complicat decat secretii, mai ales ca Miru nu are muci. Daca tu ai incredere in dr., zici ca nu e fan antibiotice (apropo de unde stii asta?), eu zic sa-i dai. E greu sa ma pronunt, iti zic ce as face eu - daca pediatra mea ii da antib, eu i-l dau. M-am lungit si nu am zis nimic,,,uite-ma scriu si nu zic nimic... si sanatate! (daca-l dai, nu uita de biotics baby)

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...



Stiu ca nu e fan antibiotice pentru ca dr noastra de familie, o stiu de multa vreme, nici noua nu ne da antibiotic aproape niciodata (la raceli/viroze/etc.) Da, nu are muci, dar horcaie si se aude in piept... Eu tare as fi vrut sa ocolim antibioticul, dar si mie bronsita mi se pare ceva serios. Multumesc de "interventie"

Andutza- de pepenas Miruna-Georgiana (26.01.2011)
---------------------------------------------------------------------------------------------------
"In an ugly and unhappy world the richest man can purchase nothing but ugliness and unhappiness." (George Bernard Shaw)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

ANDUTZA, m-am simtit si io la intrebarea pt mamicile cu doi copii,
si in plus.. Flavia a facut si ea bronsiolita tot cam pe la un anisor, fix la intrarea in comunitate, la cresa.
noi am avut cred ca mai nasol ca voi, haraia, se auzea ca un suierat la spate, si am avut o saptamana aerosoli cu nush ce + adrenalina.
dar a trecut si asta...
eu zic sa-ti urmezi impulsul, nici prea-prea nici foarte-foarte.
te-am lamurit de te-am spart, dar.. atata pot.

inchid capaaaacu-aacu-aaacu, Lori - iesi afaaaara - aaara-aara ca nu se inchide bine si e frig...!!

ziki, de doi pestisori flavia si felix
4 in cuibusor
DAU DIN CASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Dupa o ploaie zdravana, un ardelean sta pe un trotuar
din Bucuresti, in asteptarea unui autobus. La un
 moment dat, o masina trece in tromba printr-o  balta de la
 marginea trotuarului, stropindu-l din cap pina-n picioare; in
mod evident, fara a se opri...
Fara a se enerva, ardeleanul comenteaza cu 
voce tare
- No, asa ceva la noi - la Cluj - nu se poate intampla!...                                                                                          

La care, unul de langa el il intreaba:                                                                                                              

- Da ce, ba ' ardelene, la voi, la Cluj nu sunt
balti?!?   

Ba sunt!... Da ' daca te stropeste cu masina,
soferul opreste, se da jos si-si cere iertare, te urca
 in masina, te duce acasa la el, iti da un rind  de
haine uscate, te pune sa faci un dus, iti da o masa pe
cinste si-un sfert de palinca, te tine sa te culci acolo si
dimineata, la plecare, iti da si o suta de euro.                                                                                                                                  
- Ha, ha!... Te-ai tampit, omule, zau asa!... Ti
 s-a intamplat tie una ca asta?!?...

Mie, nu!... Da ' lu ' nevasta-mea, DA..                                                   

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

ANDUTA, eu am mers mereu pe mana doctorilor, i-am dat de fiecare data cand mi s-a prescris. IN fine, aici nu se prescrie asa usor, asta e avantajul, deci cand ti se da, stii ca e intr-adevar necesar. Noua ni s-a dat la pneumonie - verificata la raze, la otita si la rosu in gat. Toate astea se lasau cu febra peste 40 mai mult de 5 zile la rand.
In rest - a avut nenumarate episoade de muci si tuse, de suieraturi ca eu credeam ca sigur e pneumonie insa doctorii ziceau ca nu. Si nenumarate episoade de febra care trecea insa cam intr-o saptamana- 5 zile. La noi cam astea sunt regulile care te califica la antibiotic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Loriiii nu prea am priceput. Deci, R are muci multi si grosi, nu tuseste. Nici la muceala trecuta nu a tusit. Sooo, in cazul asta i-as da Sinupret. Fluimucilul imi da impresia ca in prima faza ar marii cantitatea de muci ceea ce NU imi doresc. E corect?

Siiii, dintoc nr. 3, care ne chinuie de o luna, a iesit!!! Urmeaza si dintoc 4. Sper sa iasa mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

daca nu tuseste inseamna ca nu are exagerat de multi muci, nu? Mai lasa-l cu ser, apa de nare, sinupret pt uscare, nu? Tot pt uscare ne-a dat noua pivalone 2 pufuri / 3 ori si renumitul colargol, 3 ori, in total 6 pufuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

ati dat vreodata gulie la bebei? ca eu i-am dat azi si astept sa vad daca baloneaza

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

Lori eu am renuntat la Colargol. Deja imi provoaca depresie. Cand vad tot copilul + haine + diverse prin casa maro mi se urca sangele la cap. De aceea caut solutii mai necolorate. Plus ca nu am vazut nici cine stie ce efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shubulina spune:

Buna.
Daria,am fost.Maine dupa ora 17 sunt gata cremutele.Sper sa ti le expediez tot maine,sa ajunga mai repede.

Mergi la inceput