Nu imi mai suport socrela

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

vrei confort, vrei intimitate, simplu:muta-te!

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Daca, prin absurd, n-ar mai rezista ea cu voi si v-ar ruga frumos sa plecati sau chiar v-ar da afara, undeva tot ar trebui sa locuiti. Nu se poate sa nu existe un alt loc in lumea asta unde sa va puteti muta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

buna, ca sa nu mai analizez ce ar fi facut altii, am sa spun ce am facut noi.Dupa nunta a trebuit sa raman la soacra in casa, avea casa mare partea din spate a ramas lor si partea din fata , care avea si intrare separata (doar bucataria era comuna) ne-a dat-o noua.Sotul meu e cel mai mic dintre frati si singurul baiat, sperantele socrilor mei era ca el sa ramana in casa.Asa ar fi fost, poate.Noi ne intelegeam foarte bine cu socrii, nu am avut nici o probleme, dar cu toate asta, primul meu gand era cum sa-l fac sa ne mutam.Nu puteam accepta ca eu daca vreau sa dorm sa nu pot face asta de gandul ca poate soacra crede ca ar trebui sa sterg praful sau poate as fi avut de gand sa mut ceva, si iar nu puteam ca mobila era asa aranjata incat nu puteam cumpara nimic din ce as fi vrut eu.Si incet incet, am mers pe la prieteni cu sotul , i-am aratat ce bine le e lor singuri in casa, cum isi impart si fac dupa cum vor ei atunci, fara sa se gandeasca ca deranjeaza pe cineva daca asculta muzica la 9 seara sau daca vor sa stea mai tarziu la televizor.
Cu banii de la nunta am cumparat o garsoniera confort 2, nu a contat ca poate daca mai stateam cumparam ceva mai bun, dar ne-a placut din prima apartamentul, din cate visitasem pana atunci, pur si simplu am visualizat cum ar trebui sa stea mobila in el si cum sa facem.
Cand i-am spus soacrei ca vrem sa ne mutam s-a suparat foarte tare ca nu-i las baiatul in casa facuta de ei, pentru cine au muncit ei atata...
Dar logic casa nu e doar a lui , e si a celor doua surori mai mari, deci oricum la un moment dat va trebui sa o imparta.Nu mi-ar fi placut o cearta intre frati .A fost suparata pana am chemat-o in prima visita la noi ...si cand a venit, a vazut ca ne-am facut frumos in casa, mai tineresc, cu putina mobila dar strict necesar, multe flori si atmosfera relaxata...i-a trecut supararea.
Chiar a fost incantata.Eu nu mi-as fi imaginat dupa aceea cum ar fi fost sa vina copilul care fie vorba intre noi face o galagie cat 10 si sa fuga prin camere sau sa tipe si ei sa vrea sa se odihneasca cum le e obiceiul la 8 seara ...
Asa cand merg in vacante e ok , dar pe timp indelungat se simte.Si e chiar pacat sa se adune resentimente doar pentru asta. La noi in casa suntem proprii stapani.
Asa cum mie nu mi-ar convenis a vina cineva sa-mi faca ordine printre lucruri , sa mute, sa imi zica eventual ca ce am eu nu se mai poarta , mai bine sa-si faca asa cum vrea acasa la ea.
Eu chiar le-am spus copiilor ca dupa nunta fiecare la garsoniera lui .Eu ii ajut dar seara vreau linistea mea de acasa, ei tineri pot sa faca cum le dicteaza anii tineretii , eu cu reumatismul meu

Glumesc , dar cam asa as vrea sa fie .Sper sa am intelepciunea sa si fac asta atunci cand va veni vremea, ca acum nu prea imi vine sa ma despart de ei...

M-am intins cat o zi de post, dar esenta e ca nici nu va ganditi cum se poate schimba in bine relatia cu socrii cand nu stati impreuna.
Atunci cand va impiedicati mereu unii de altii in casa apar probleme oricat de intelegatori ar fi si unii si altii.
Plus ca fiecare in casa lor vrea sa faca ce vrea si cum vrea.
De aceea s-a si spus ca atunci cand a aparut copilul, deja spatiul socrilor a fost si mai invadat, nu ca nu si-ar iubi nepotul/nepoata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui aadina

Nimanui nu-i convine sa locuiasca cu soacra. Incearca sa o ignori, sa nu intri in conflict cu ea, evit-o, cand e ea la bucatarie, tu iesi, etc.
Cauta o alta casa unde sa va mutati, in definitiv e casa ei.
Nu-l invrajbi pe sotul tau impotriva ei, ca nu realizezi absolut nimic. S-ar putea sa-i dea ei dreptate. Daca e mamos, n-ai sa-l schimbi tu in veci. Si asa iti faci tu rau. Sa nu-l pui pe sotul tau sa aleaga intre tine si mama lui.
Locuiti intr-un apartament sau casa? Daca e la casa e mai usor. Poate iti construiesti alaturi o camera si o bucatarie+baie.
Probabil aveti discutii si de la banii de intretinere a casei. Fiind ca intr-o chirie, poti contribui (impreuna cu sotul) mai mult la cheltuielile casei:gaz, lumina,mancare,etc...
Faza cu copilul nu e corecta. Nici ea si nici nimeni nu poate sa-ti reproseze ca l-ai facut.



Hai sa va spun ceva din perspectiva mama vitrega/soacra vitrega! Fata sotului meu a ramas gravida la 18 ani. Nu au avut unde sta, maica-sa nu a primit-o, asa ca eu i-am lasat sa stea aici 3 luni sa-si stranga bani. (Da, eu, sotul a zis ca eu decid, ca eu voi fi acasa cu ei toata ziua). Deci, toate bune si frumoase, s-au mutat aici, le-am cerut doar sa curete dupa ei, nu sa gateasca, nu sa spele vasele mele, nu sa spele wc-ul/cada dupa noi, ci dupa ei. La cateva zile, Victoria a fost diagnosticata cu leucemie, am stat cu ea in spital 7 saptamani. Am venit acasa si m-am apucat de curatat, ca Victoria nu avea sistem imunitar. Ocazional (cat am fost noi in spital) Daddy intra in camera lor si strangea mancare de pe pat/de sub pat, de pe noptiere, etc... In 7 saptamani nu a gatit nici macar o singura data pentru taica-su. Ba mai mult, i-a spus ca daca vrea chilli (vroiau ei, ca taica-su nici nu mentionase asa ceva), ea ii face, dar sa-i dea bani sa cumpere ce e nevoie. In 7 saptamani de spital a venit sa o vada pe sora-sa de vreo 4 ori. O data a trimis-o taica-su (sotul meu) ca intreba Victoria de ea si atunci a rugat-o sotul meu sa fiarba niste macaroane sa-i aduca Victoriei (ca pe atunci numai asta manca)la amiaza. La ora 5 a ajuns sotul meu de la servici si a fiert el macaroanele (pe care eu le asteptasem la 12) si apoi a venit la spital. A aparut si ea pe la 7 seara. In fine, am ajuns acasa si Victoria nu mai putea merge dupa 2 saptamani petrecute in pat. Am invatat-o sa mearga iar si abia mergea. Sora-sa a iesit din camera sa plece si Victoria a 'fugit' dupa ea sa-i dea o imbratisare. Sora-sa s-a uitat la ea, a inchis usa si a plecat. M-a durut sufletul de Victoria (2 ani avea pe atunci) pe care 'sora-sa' (C.) a lasat-o plangand. In alta zi ii schimbam scutecul si C. a venit la usa camerei si a zis ca iasa. Victoria a intins mainile ptr. o imbratisare, C. i-a intors spatele si a plecat, a lasat-o iar cu mainile intinse dupa ea. Seara cand s-a intors si C. si prietenul ei/tatal copilului ei acasa, le-am spus ca au o saptamana sa-si gaseasca unde sa se mute. Au stat la noi 2 luni. Le-am spus de ce vreau sa plece: m0am saturat sa curat dupa ei, sa le spal parul pubic din cada, sa curat rahatul lor din buda, sa le spal vasele si as fi inchis ochii la toate astea, daca C. nu s-ar purta cu Victoria ca o straina. Nici nu strain, frate, nu-i neaga o imbratisare unui copil! Deci, cine a gresit aici? Atata le blamati pe soacre! Culmea, eu cu el ('ginerele') nu am nimic, insa ea e prea de tot. Uite, ca mai sunt si cazuri in care nu numai soacrele sunt de vina.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorelraul spune:

te inteleg prin ceea ce treci eu am stat cu ea un an pe urma ma ajutat dumnezeu sa ma mut deoparte,mia facut viata un calvar cand a auzit ca am ramas insarcinata a incercat sa ma faca sal dau afara,mia facut mult rau,dar am ignorato si incet incet sia dat seama ca nui merge si ma last in pace....ignoro si tu cat mai mult si incearca sa fii cat mai calma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

emineasca9 dar voi dati vreun ban in casa? Ca nu reiese asta din cele scrise de tine.

Ce sa zic, eu nu m-am inteles cit am stat cu ai mei, d-apoi cu soacra. Dar cit am stat cu ai mei a trebuit sa inghit si sa tac, ca maica-mea indata imi spunea ca in casa ei ea face legea. Ce-am facut? M-am mutat la casa mea si aici eu fac legea, inclusiv cind vin ai mei in vizita. Cui nu-i place, ura si la gara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Dana,eu nici asa nu inteleg!Nu stiu,nu-mi suna bine deloc "sa o informez pe soacra ca vreau un copil".Sau sa o intreb daca e ok cu un copil sub acoperisul dansei.Mi se pare aiurea rau de tot.Sunt un cuplu !Copilul/copiii nu sunt niste raritati sau niste accesorii pt. care sa ceri parerea soacrei.

Eu cred totusi ca ei au adus la cunostinta soacrei faptul ca vor avea un copil,ca doar nu l-au facut peste noapte.Timp sa o anunte a tot fost.
Totusi ce ar fi trebuit sa faca daca o anuntau ca vor avea un copil si ea zicea ca nu e de acord?Si nici sa se mute nu puteau(financiar sau santajati emotional de soacra-speculez pt. ca nu stiu motivul pt. care locuiesc cu ea),ce faceau,avortau copilul?Asa ca nu era soacra de acord cu copil sub acoperisul ei?

Nu stiu,prea mare importanta i se da soacrei din povestea asta si tocmai de la persoane care banuiesc ca nu prea isi au soacrele asa tare la inima.
Si iote la mine ce dracoasa is,desi am o soacra pe care o iubesc mult de tot.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





hannen

se pare ca cele ce o pun la colt pe emineasca n-au trait cu o soacra rea, chiar si in casa ei...
adica, de cand sa ceri aprobare soacrei sa faci un copil? cand i-a primit in casa ei nu stia ca va apare si un bebe? sau trebuie sa faca tot ea programarea?...
mai sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Pana nu ne lamureste initiatoarea, eu nu mai zic nimic.

Desiree, imi pare rau ca ai fost nevoita sa treci prin asemenea situatii :fiica vitrega ostila, copilasul bolnav.
Sanatate va doresc.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Pana nu ne lamureste initiatoarea, eu nu mai zic nimic.

Desiree, imi pare rau ca ai fost nevoita sa treci prin asemenea situatii :fiica vitrega ostila, copilasul bolnav.
Sanatate va doresc.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Multumim mult.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui miriama




adica, de cand sa ceri aprobare soacrei sa faci un copil? cand i-a primit in casa ei nu stia ca va apare si un bebe? sau trebuie sa faca tot ea programarea?...
mai sa fie...



Miriama,deci tu tot n-ai intzeles,nu e vorba de cerut voie in sensul"Sar' mina coana mare,ne datzi voie sa facem un copil?"
Citzi parintzi la o adica n-au spus"ce va trebuie acum copii?"Fitzi sincere cu voi insiva,o parte dintre voi bineintzeles!

E casa soacrei,sunt regulile ei,cui nu-i place...sa se mute!(nu ma refer aici la afcae sau nu copii cu acceptul soacrei)

Dupa parerea mea bineintzeles,ea e vinovata de situatzia asta,si traieste cam cum si-a asternut!Pacat ca e tinara si-n loc sa fie fericita alaturi de sotz si copil,isi amaraste existentza din cauza soacrei!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput