Nu imi mai suport socrela

Nu imi mai suport socrela | Autor: emineasca9

Link direct la acest mesaj

Nu ma mai inteleg de nici un chip cu soacra,locuiesc in aceiasi cas cu ea din pacate.Deocamdata nu am posibilitatea sa ma mut in alta parte.Ce sa fac?cum sa fac sa nu ma mai enervez de cate ori o vad?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Probabil nu e usor sa o ignori... Incearca sa petreci cat mai mult timp in afara casei cu sotul tau.
Dar... ce ti-a facut?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu nu prea inteleg asta: stau la ea acasa, dar n-o mai suport.
muta-te.
presupui ca nu exista casa soacrei si gasesti o alta solutie locativa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui emineasca9

Nu ma mai inteleg de nici un chip cu soacra,locuiesc in aceiasi cas cu ea din pacate.Deocamdata nu am posibilitatea sa ma mut in alta parte.Ce sa fac?cum sa fac sa nu ma mai enervez de cate ori o vad?


Eu zic sa iti evaluezi situatia financiara obiectiv si, atata timp cat nu iti poti permite o locuinta personala, fii mai concilianta. Nu soacra este intrusa in casa ta...




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

e foarte stresant de ambele parti sa fie mereu in conflict si sa vezi doar fete acre in casa.Asa cum tu te enervezi cand o vezi banuiesc ca si ea se enerveaza cand te vede si gata conflictul...
Zici ca nu ai posibilitatea de a te (va ) muta ...dar ce te faci daca ea se enerveaza asa tare cand te vede mereu pusa pe harta cu ea si iti spune ca ar fi bine sa o scutesti de nervi in proria ei casa si sa va mutati.Ce faci atunci?
Daca nu vrei sa se ajunga aici ar fi bine sa iti inghiti nemultumirile si sa fii prietenoasa (/dar nu din aia ce in fata iti rade si te loveste cand te intorci)si sa cauti cat mai repede o posibilitate sa va mutati.Asta daca nu cumva prin atitudinea ta prietenoasa nu reusesti sa schimbi atitudinea soacrei fata de tine.
Stii tu tonul face muzica si un zambet aduce bucuria...
Oricum eu ma ghidez dupa o cugetare proprie
... un zambet si o vorba buna iti rezolva mult mai multe probleme decat un pumn trantit in masa...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

A, sa inteleg ca stai in casa ei si te enervezi cand o vezi?
Pai si ce ai vrea tu sa auzi de la noi?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emineasca9 spune:

primii doi ani de locuire cu soacra nu am avut proble.In al treilea an de casnicie am nascut,ceea ce a schimbat-o pe soacra mea intr-o scorpie.Mi-a zis de ce am facut copilu?..mi-a zis altadata ca am facut copil sa-l leg pe sotu de mine.Sotul meu e singurul copil al soacrei mele,a fost tinut dupa fusta mamei.Dupa ce mi-a zis soacra de ce am facut copilul nu prea am mai vorbit cu ea de atunci;doar strictul necesar.M-a durut tot ce mi-a zis,eu cu sotu eream cununati,aveam deja nunta facuta,apoi a venit si copilul!Nu stiu de ce trebuia sa-i cer ei parerea cand sa fac copilul?Ea vroia sa mai astept.Eu am 25 ani si sotu 29,am considerat ca e bine venit un copil.Cred ca in curand voi pleca de la socrii,cu copilul,nu stiu daca sotul vine cu noi.Sotul tine ba cu mine,ba cu socrii mei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

A, sa inteleg ca stai in casa ei si te enervezi cand o vezi?
Pai si ce ai vrea tu sa auzi de la noi?

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Ar merge ceva de genul?!

"Se înduplecara si cele doua, intrara cu toatele în casa luara pe baba de par s-o izbira cu capul de pereti pâna i-l dogira. Apoi cea mai tânara, fiind mai sugubata decât cele doua, trânteste baba în mijlocul casei s-o framânta cu picioarele, s-o ghigoseste ca pe dânsa apoi îi scoate limba afara, i-o strapunge cu acul si i-o presura cu sare si cu piper, asa ca limba îndata se umfla, si biata soacra nu mai putu zice nici cârc! si, slaba si stâlcita cum era, cazu la pat bolnava de moarte. Apoi nurorile, dupa sfatuirea celei cu pricina, asezara baba într-un asternut curat, ca sa-si mai aduca aminte de când era mireasa si dupa aceasta începura a scoate din lada babei valuri de pânza, a-si da ghiont una alteia si a vorbi despre stârlici, toiag, nasalie, poduri, paraua din mâna mortului, despre gainile ori oaia de dat peste groapa, despre strigoi si câte alte nazdravanii înfioratoare, încât numai aceste erau de ajuns, ba si de întrecut, s-o vâre în groapa pe biata baba.

Iaca fericirea visata de mai înainte cum s-a împlinit!
"

Desi in poveste e vorba de trei nurori cred ca planul se poate pune in aplicare si de o singura nora, totul e sa o iei prin surprindere.


Nina, 30s+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

Nina



*Blackmoon Lady 23+cu un omuletz colocatar si lipistocul meu iubitRebecca
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

A, sa inteleg ca stai in casa ei si te enervezi cand o vezi?
Pai si ce ai vrea tu sa auzi de la noi?




stiu ca nu e de ras, dar nu ma pot abtine



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui emineasca9


primii doi ani de locuire cu soacra nu am avut proble.In al treilea an de casnicie am nascut,ceea ce a schimbat-o pe soacra mea intr-o scorpie.Mi-a zis de ce am facut copilu?.


Acum fara suparare,deci casa n-ai, masa n-ai ,stai la ea si faci si copil... ca e vremea asa consideri tu, desi nu ai de nici unele,pai normal ca reactzioneaza aiurea!
Eu stiu ca pe tine te doare,insa logic ea are dreptate!Nu suntetzi doar voi acum in apartamentul ei,mai e si-un bebe,care ...na' e bebe si-si cere drepturile!

Stiu ca voi isteriza iar trei sferturi din cititorii acestei sectziuni,insa voi cind v-atzi casatorit ,pe linga faptul ca banuiesc ca va iubitzi...atzi considerat asta necesar si suficient,intrind astfel in viatza si confortul altor oameni!Si consideratzi probabil ca, bineintzeles vi se si cuvine totul!

Eu stiu ca in general faci pasul asta cind...ai niste perspective,voi statzi deja de doi-trei ani la soacra,atzi facut un copil si...ceretzi socoteala soacrei ...ca exista!

Nu pot intzelege asemenea mentalitatzi!Sincer!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput