drepturile femeii la intoarcerea din CIC

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mie fazele astea imi suna cumva a discriminare...
daca tot vei accepta oferta firmei si vei pleca, n-ar fi rau sa le faci totusi o reclamatie, la ITM, la un ONG care lupta impotriva discriminarii de orice natura.

nu este normal sa pui pe liber o femeie cu copil mic. iar la firma asta vad ca a devenit un obicei, aplicat in special femeilor din structura de conducere sau care au un post mai bun.

si pana la urma care este firma asta, cum se numeste ? macar sa stie si alte femei ce politica de personal are aceasta companie, sa se fereasca sa se angajeze acolo daca intentioneaza sa devina mamici la un moment dat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

adevarul este ca oricat de frumos ar vrea ei sa ne despartim, sa-mi dea ceva salarii sau mai stiu eu ce...ceea ce fac este mult prea urat..si da, o femeie se gandeste de 2 ori inainte sa ia decizia de a face copii
Firma este relativ veche, este o mare companie de medicamente din lume, dar din..nu stiu... ce cauza, nu scriu numele inca aici.

Ideea e ca desi e o firma straina, aici e condusa de romani ...mai bine spus romance, care sunt de muuuuuulti ani in firma, care ele fac legea acolo...si au copii, doar ca probabil ele lucrau si in cele 126 de zile de concediu de maternitate...stiu sigur de o persoana care a amanat cezariana cu o zi pt ca avea o sedinta
Au copii, dar nu stiu daca sunt atat de apropiati cum sunt eu cu JR al meu...nu stiu, nu vreau sa vb prostii..este doar o presupunere..

Stiu ce ceea ce fac este extrem de urat..


Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALY19 spune:

imi pare sincer rau pentru situatia prin care ai trecut VIAS, dar sa stii ca nu esti singura care are de a face cu asa ceva, si eu lucrez intr-o firma care se ocupa de comercializarea suplimentelor alimentare, si am intalnit probleme de cum am anuntat ca sunt insarcinata, situatiile de genul asta trebuie sa iasa la suprafata cei responsabili trebuie sa raspunda pentru felul cum ne trateaza, chiar daca traim in Romania avem si noi drepturi si trebuie sa ne fie respectate. Iti doresc multa bafta in gasirea unui nou loc de munca!


mamica lui Sabry

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sincer nu cred ca se va rezolva vreodata ceva in acest sens...vesnic se va spune ca femeile nu-s egale cu barbatul, ca locul lor e la cratita si asa mai departe...

Una peste alta, azi a fost ultima zi de preaviz! De maine sunt in randul somerilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Vias, mie nu mi-e clar cum s-a finalizat treaba...Ati cazut la o intelegere sa iti dai demisia ? De ce nu ai continuat demersurile cu avocatul ?? sunt foarte interesata de subiect pt. ca intampin o problema asemanatoare si nu stiu cum sa reactionez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

am primit 6 salarii compensatorii brute (nu mi-au oprit absolut nici un leu din brut) plus un salariu net si somaj.
Am acceptat deoarece daca ma dadeam viteza oricum imi gaseau nod in papura..si ma dadeau afara si cu nervii varza si fara bani.

Ceea ce fac ei este urat, mai urat este faptul ca desi ai o lege care te "apara" intr-o oarecare masura, ajungi sa faci tot cum vor ei, asta daca nu tii neaparat sa-ti nenorocesti nervii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Mersi de raspuns. Sarisem eu o pagina si de aia nu intelegeam

Spune-mi, avocatul te-a sfatuit sa accepti "deal-ul" ?

si inca ceva .... tu ce crezi, este de acceptat o oferta pt. mai putin de 6 salarii, avand in vedere ca sunt obligati sa nu te concedieze 6 luni (ok pt "necorespundere profesionala" ca celelalte motive nu se aplica in cazul meu)

Si cum de au acceptat sa iti dea salariile brute ? au platit ei contributiile extra ?

Oricum sunt niste mari magari... eu am ramas tablou si nu imi venea sa-mi cred urechilor ce mi se spune, mai ales avand in vedere ca-persoana care m-a inlocuit a fost adusa si "trainuita" de mine.
Dar stii cum se spune... "nici o fapta buna nu ramane nepedepsita"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

intre timp mi-au intrat banii si nu am primit cele 6 saklarii brute, ci doar cele 6 salarii nete ..am avut o discutie cu ei...din punctul lor de vedere mi-au dat 6 salarii brute
Ideea e ca ii dau in judecata! De fapt i-am dat deja in judecata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenpit77 spune:

Vias am urmarit cu mare interes problema ta si te-as ruga sa nu ne lasi asa sa ne spui cum au evoluat lucrurile.
In cazul meu insa nu cred ca as putea beneficia nici macar de cele 6 salarii compensatorii pe care le-ai obtinut tu pt ca firma mea este in insolventa. Este adevarat ca in ac conditii nu mai sunt obligati sa ma primeasca si nu mai am nici un drept? Nici macar sa ma bage in somaj?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

eu stiu ca daca sunt in insolventa si nu-ti mai pot oferi absolut nici un post, te pot da afara, DAR CU SOMAJ!!!!! sa nu te lasi pacalita altfel de ei, e dreptul tau!

Mergi la inceput