drepturile femeii la intoarcerea din CIC

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AlinaEmi spune:

Vias, scuze ca te bombardez cu intrebari dar sunt f interesata de subiect pt. ca nici in cazul meu nu stiu sigur cum se va finaliza...

Spune-mi, daca poti, zici ca i-ai dat in judecata, daca este sa castigi (si probabil ca asa se va intampla) oare mai poti obtine ceva in plus in urma procesului fata de cele 6 salarii ? sau ideea este sa fie obligati sa te primeasca inapoi ?
ideea este de fapt, pot ei oare sa fie constransi prin proces sa faca ceva in plus in cazul in care deja au platit o asa-zisa "compensatie" ?

si inca ceva... imi poti spune te rog cu ce articol din CM te-au scos pe tine astfel incat ai avut dreptul la somaj ? si eu vreau somaj si nu stiu cum sa procedez.

Multumesc mult



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maia2010 spune:

Buna ziua,

Vias ne poti spune clar cum i-ai atacat?
eu acum fac cererea de intoarcere din CIC,situatia este ca s-a desfiintat punctul de lucru insa posturi disponibile sunt insa mi-a fost recomandat inca de acum cateva luni sa-mi caut alt job.
Nr avocatului?o recomandare nu strica nicioadata

si eu tot salariile compensatorii le urmaresc:)

Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca s-a desfiintat punctul de lucru ce anume ataci?

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maia2010 spune:

Acum m-am uitat mai bine pe acte
In actul aditional la contractul de mca nu se specifica ca sunt angajata in pctul x care s-a inchis...deci fctia este in cadrul companiei,,,in notificarea primita acum ceva luni se specifica ca voi avea de ales din posturile disponibile la momentul reintoarcerii
intrebari
1.Se mentine salariul postului avut anterior sau se respecta salariul noului post pe care il voi primi/accepta?
2.am inteles ca in momentul in care soliciti somaj compania este obligata sa ataseze si posturile disponibile si daca au posturi cf pregatirii tale profesionale nu au cum sa te bage in somaj.
3.ce ma sfatuiti sa fac...

Multumesc anticipat,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Legal discutand reveniti pe pozitia avuta dar este valabil doar o zi postul fiind desfiintat. Chestiune de procedura.
2. Odata revenita firma are obligatia de a preciza daca are sau nu pozitii de oferit dar nu este obligata sa asigure pozitii conforme pregatirii profesionale ale dvs si nici conf. pozitiei detinute ca si salarizare. Pe scurt va prezinta ce are disponibil. Daca doriti se va incheia un act aditional la contract prin care se vor preciza noile conditii de munca. Daca nu doriti se va desface actualul contract de munca pe baza art. 65 din Codul muncii cu dreptul de preaviz de 20 de zile lucratoare perioada in care veniti normal la serviciu pe pozitia si salarizarea anterioara plecarii in CIC iar apoi inceteaza CM si aveti drepul la somaj.

Asta ar fi procedura.


*despre sfaturi- nu pot sa spun decat ca as recomanda ocuparea unui post mai ales daca are corespondenta cu pregatirea profesionala a dvs din cate inteleg - sincer este extrem de greu sa iti gasesti un job - somajul nu este deloc atractiv si nici nu preconizez vreo modificare substantiala in sens pozitiv in viitorul apropiat - deci atentie la joburi ca fara bani este greu. Desigur este opinia mea.
www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

sunt cu un copil care mi-a distrus un perete ..promit ca maine va raspund la intrebari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Se da situatia urmatoare:
- intors la serviciu din CIC dupa 1 an
- lunar se incaseaza stimulentul
- dupa 3-4 luni de la intoarcere, mama isi da demisia (ca asa vrea ea).

Ce se intampla cu stimulentul?
Cel primit deja, se returneaza cumva?

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu il va ma primi de acum incolo.
2. Nu se returneaza. Acesti bani au fost aferenti perioadei lucrate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Multumesc pentru raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Am o intrebare: am inteles ca exista o ordononata din dec 2011 prin care durata CIC nu se mai scade din vechimea in munca (cred ca e general, dar ar putea fi ceva specific pentru medici sau invatamant). Stiti cumva despre ce ordonanta este vorba?
Multumesc mult

Mergi la inceput