drepturile femeii la intoarcerea din CIC

drepturile femeii la intoarcerea din CIC | Autor: vias

Link direct la acest mesaj

buna seara
vin cu o problema cu care ma confrunt in acest moment si nu stiu unde sa gasesc o ordonanta de urgenta sau un articol, de aceea va cer ajutorul

Lucrez de multi ani la o companie "mare" cu renume. Acum cativa ani am intrat in concediu de maternitate cele 126 de zile , am nascut din pacate un copil bolnav grav care la ceva timp a si murit. Cand m-am intors la servici m-au chemat la HR sa ma anunte de "conditiile in care ma pot intoarce la servici" si anume ca de pe postul meu bun, o incadrare foarte buna intr-o companie, m-au pus pe un post de gestionar.. Mi-au spus ca situatia este asa cum este din cauza ca ei se asteptau ca bebe sa traiasca si eu sa-mi prelungesc concediul...in fine mi-au promis marea cu sarea, marea schimbare in bine in cateva luni, ca situatia era doar de moment...pana am semnat ca sunt de acord ca eu sa merg pe acel post de gestionar...
Eram prea la pamant iar ei au profitat intr-un mod meschin de situatia mea. Dupa un timp am ramas insarcinata, acum am un copilas sanatos care in data de 30 octombrie implineste 2 anisori. Deci in mod normal luni, 31 octombrie, ar trebui ca eu sa ma intorc la servici. Numai ca acum o luna si jumatate, sefa mea m-a sunat sa ma anunte ca nu mai am unde sa ma intorc, ca deja echipa este formata si ca ei m-au anuntat din timp ca eu sa-mi gasesc de lucru.
Acum...sincer, ei se asteapta ca eu sa merg in data de 31 si sa-mi dau demisia...numai ca eu nu am de lucru, si nu mi se pare deloc in regula ca eu sa plec..asa...pt ca vor ei..
Imi doresc sa-i dau in judecata, sa le fac si plangere la ITM, dar inainte doresc sa le duc cererea de reangajare (asa am inteles ca se procedeaza).
Dar nu stiu unde anume sa gasesc drepturile mele, ca angajat la intoarcerea din CIC.
Va rog din suflet sa puneti un link unde sa citesc si eu acele drepturi ale mele.
De asemenea, astept si orice sfat!

Multumesc mult!

Mamica lui JR

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

tin sa spun ca firma nu are deloc probleme economice, nu se fac restructurari..ci acesta este un "obicei", ca orice femeie fie ea si manager, cand se intoarce din CIC este pusa sa-si dea demisia.

Cunosc 2 persoane care au plecat si si-au negociat cateva salarii compensatoare plus foauia cu care puteau intra in somaj..

acum eu va intreb ce este legal si ce nu...ce pot accepta eu..sau pur si simplu..ce sa fac????????????

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

am gasit asta
http://depici.ro/familie/revenirea-la-serviciu-dupa-concediul-de-crestere-a-copilului-ce-probleme-pot-aparea/
sper sa poata ajuta si alte mamici.

trebuie sa fac acea cerere de intoarcere la servici.
ma puteti ajuta?

multumesc

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

si mai am o intrebare, cu cat timp inainte de inceperea serviciului trebuie sa depun cererea de reantoarcere???

vad ca subiectul e citit..nu stie nimeni sa-mi rasopunda
? va rog...

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

poti face acea cerere chiar si acum. te duci cu ea la firma si o depui, cu numar de inregistrare, iti pastrezi si tu o copie.
daca nu vor sa-ti primeasca/inregistreze cererea, o trimiti prin posta, cu confirmare de primire.
cererea se face pur si simplu de mana, daca la firma nu aveti un model-tip. subsemnata....salariata a firmei...in functia de....va rog sa-mi aprobati reluarea activitatii dupa concediul de ingrijire a copilului pana la varsta de doi ani, incepand cu data de...
din cate stiam, timp de 6 luni de la reluarea serviciului nu poti fi data afara. in plus, cei de la firma te mint cu nerusinare, pentru ca pe postul tau au putut angaja pe altcineva in conditii legale doar pe perioada determinata, deoarece contractul tau de munca a fost suspendat temporar, pe o perioada de aprox 2 ani, motivul fiind chiar CIC-ul. ori te mint, ori nu respecta legea si in cazul acesta chiar ar fi bine sa-i reclami la ITM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Corina multumesc din suflet pentru raspuns


Am facut rost de documentatie, intr-adevar ei nu au respectat, nu respecta si nici nu vor respecta legea...decat constransi de situatie. Intr-adevar sunt obligati sa ma primeasca minim 6 luni de zile, perioada in care nu-mi pot face nici un fel de atentionare, deoarece aceste 6 luni sunt o perioada de readaptare. Asa cum mi-a spus cineva (un avocat) nu au voie nici macar sa se uite urat la mine.
Ma pot concedia daca ei dau falimet (ceea ce nu e cazul) si nu e cazul nici sa nu mai fie disponibil locul.

Azi de dimineata am luat legatura cu sefa mea. I-am spus ca vreau sa trec pe la servici sa ne intalnim...foarte zambitoare mi-a zis ca e ok maine la 10. Dupa nici 15 minute ma suna sa-mi spuna ca s-a uitat pe foaia mea de concediu (semnat atunci cand am intrat in CIC, am semnat ca stau pana implineste copilul 2 ani) si ca nu am de ce sa-mi fac foaie de reangajare. Mi-a zis ca legea spune ca ma anunta ei cand sa merg la servici.

Nimeni nu a discutat cu ei, nici nu am vb cu persoane din firma de ceea ce am eu de gand... ma gandesc acum ca poate cineva din firma citeste acest site...in cazul asta, foarte bine, sa stie ca nu renunt la drepturile mele.
La telefon cand m-au sunat ei..s-au comportat ca si cum m-ar astepta cu bratele deschise...desi clar nu este asa..

Este ok sa nu fac acea cerere de reangajare???? adica nu vreau sa-i cred pe ei pe cuvant, sa nu-mi fac acea cerere si apoi pe 31 sa-mi spuna ca daca nu mi-am facut acea cerere, nu ma pot reangaja sau mai stiu eu ce...

exista o perioada de "n" zile pana in ziua reanceperii serviciului in care sa imi pot face acea cerere????

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

si m-am gandit (dupa ce am vb cu un avocat) pentru ca inca nu sunt trecuti cei 3 ani de cand m-au fortat practic sa semnez acel act prin care eram de acord cu faptul ca treceam de pe un post pe altul cu mult inferior studiilor.
Va fii un proces civil, si orice fapta se prescrie in 3 ani. 3 ani vor fii pe data de 5 noiembrie...am de gand ca daca ma intorc, accepta acest lucru, eu nu voi accepta sa merg pe post de gestionar..si pe postul meu initial, altfel ii dau in judecata...
Am chiar si un martor care este dispus sa depuna marturie de conditile in care eu am semnat ca-s de acord cu postul de gestionar. persoana respectiva a "trebuit" sa-si dea demisia...asa ca mi-a zis ca vine cu maaaaaaaaare placere ca martor

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

acum asta astept...sa stiu daca undeva este specificat numarul de zile in care eu trebuie sa depun acea cerere..daca stie cineva, va rog mult sa-mi spuneti!

multumesc mult

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

nu stiu, din pacate, daca in lege scrie clar, negru pe alb, cu cate zile inainte trebuie sa depui cererea de reluare a activitatii.

parerea mea, strict personala, este sa depui acest document cat mai rapid, si sa nu pleci de acolo pana nu obtii un numar de inregistrare oficial pe document (cu stampila, data si nr inreg), sa vezi cu ochii tai ca este inregistrat in registrul de intrari-iesiri corespondenta de la secretariat/registratura/resurse umane.

daca nu vor sa-ti primeasca cererea, trimite-o cu posta (normala sau rapida) CU confirmare de primire. e foarte important sa pastrezi aceasta confirmare, in cazul unui proces ulterior.

e clar ca e ceva putred la mijloc, incearca sa te ameteasca si sa te prosteasca, au crezut ca daca le-a mers o data si nu ai facut nimic, inseamna ca le merge si a doua oara.

tine-te tare pe pozitie, spune-le ca ai angajat deja un avocat si ca esti dispusa sa mergi pana in panzele albe pentru drepturile tale. ba chiar poti sa mergi insotita de avocat la intalnirea cu sefa, poate in felul acesta isi vor da seama ca nu glumesti si ca iti vei cere drepturile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tot eu : te poti interesa, sa afli daca persoana care a fost angajata in locul tau, acum cativa ani cand ai fost nevoita sa revii pe postul de gestionar, are contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata ? acea persoana este si acum in firma, ocupandu-ti pozitia pe care o aveai ? de ce intreb : pentru ca si atunci firma ar fi trebuit s-o angajeze temporar pe acea persoana , erau obligati sa te primeasca inapoi pe postul tau in momentul in care ti-ai exprimat in scris solicitarea de reluare a activitatii. stiu ca e dureros sa-ti amintesti, insa nu am inteles exact cat ai stat efectiv acasa dupa prima nastere - doar cele 126 zile de concediu medical de sarcina si lauzie, sau intrasei deja in CIC ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

multumesc mult pentru raspuns

mi-am angajat un avocat in seara asta formulam cererea de reangajare
Referitor la nr de zile, am gasit si la asta raspuns...pot sa depun acea cerere in orice zi..pana in ultima zi a concediului de ingrijire copil, dar eu merg maine sa depun acea cerere..si nu voi pleca de acolo pana nu voi avea nr de inregistrare.
Trebuie sa duc si adeverinta de la medic cum ca-s sanatoasa si apta pentru servici , dar asta o pot duce in primele 5 zile dupa reangajare..



Mamica lui JR

Mergi la inceput