drepturile femeii la intoarcerea din CIC

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

tot eu : te poti interesa, sa afli daca persoana care a fost angajata in locul tau, acum cativa ani cand ai fost nevoita sa revii pe postul de gestionar, are contract de munca pe perioada determinata sau nedeterminata ? acea persoana este si acum in firma, ocupandu-ti pozitia pe care o aveai ? de ce intreb : pentru ca si atunci firma ar fi trebuit s-o angajeze temporar pe acea persoana , erau obligati sa te primeasca inapoi pe postul tau in momentul in care ti-ai exprimat in scris solicitarea de reluare a activitatii. stiu ca e dureros sa-ti amintesti, insa nu am inteles exact cat ai stat efectiv acasa dupa prima nastere - doar cele 126 zile de concediu medical de sarcina si lauzie, sau intrasei deja in CIC ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


atunci am stat doar cele 126 de zile
persoana care a fost angajata in locul meu atunci a plecat de mult...nu a rezistat stresului
numai ca au angajat pe altcineva in locul acelei persoane...atunci cand eu eram pe postul de gestionar

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

atunci nu am fost in stare sa-mi apar drepturile, din pacate chiar eram la pamant, nu-mi pasa de nimic..dar azi lucrurile stau altcumva...am pentru ce si pentru cine sa lupt!
Plus ca vorbind cu avocatul am ajuns la concluzia ca nu au nici o sansa de castig, mai ales ca am martor care chiar doreste sa spuna de conditiile in care eu am fost pusa sa semnez...
cred ca de fapt asta e cea mai grava acuzatie


Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

ohoo, i-ai prins !
nu le-a crapat obrazul de jena sa te oblige sa accepti, stiind in ce stare erai ? ce oameni, fara suflet !!!
nu te lasa, tine-ti avocatul aproape si incearca, daca se poate dpdv legal, sa-ti obtii drepturile pierdute acum cativa ani; daca nu postul, macar diferenta de salariu care ti s-ar cuvenit pe perioada cat ai lucrat ca gestionar.
totusi, nu ma pot abtine sa nu te intreb : in momentul in care ai aflat ca acea persoana a plecat, de ce nu te-ai dus sa incerci sa castigi tu acel post, care de fapt fusese al tau ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

ohoo, i-ai prins !
nu le-a crapat obrazul de jena sa te oblige sa accepti, stiind in ce stare erai ? ce oameni, fara suflet !!!
nu te lasa, tine-ti avocatul aproape si incearca, daca se poate dpdv legal, sa-ti obtii drepturile pierdute acum cativa ani; daca nu postul, macar diferenta de salariu care ti s-ar cuvenit pe perioada cat ai lucrat ca gestionar.
totusi, nu ma pot abtine sa nu te intreb : in momentul in care ai aflat ca acea persoana a plecat, de ce nu te-ai dus sa incerci sa castigi tu acel post, care de fapt fusese al tau ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


pentru ca nu am stiut ca si-a dat demisia si ca au angajat pe altcineva...
doamna care mi-a luat locul si a plecat, am aflat ca pleaca numai dupa ce au adus un baiat in locul ei

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

acum sa vad cum vom formula cererea azi si reactia lor maine

am mai multe surprize pregatite pt ei, dar nu vreau sa spun pana nu le infaptuiesc
daca totusi cineva de acolo citeste????? ar putea sa-si dea seama dupa sirul evenimentelor ca e vb despre mine si nu vreau sa-i pregatesc pt nimic...

Din fericire am un avocat foarte bun..care mi-a spus ca abia asteapta sa le scoata banii...si vreau sa fac publica si situatia angajatilor de acolo ...
Adica noi, angajatii stim abuzurile, cei din afara cred ca noi o ducem ca-n paradis...vom distruge mitul lor..
Sincer, nu am nimic cu compania...am ceva cu persoanele de cea mai joasa speta din sistemul lor...imi doresc foarte mult sa simta si ei cum e cand iti pierzi jobul..


si pot sa fac asta daca trimit cateva mail-uri la oamenii mari din companie care au facut ceva pt multi oameni, chiar au schimbat legi in favoarea oamenilor din alte state...nu cred ca daca vor afla de magariile celor de aici..lucrurile vor ramane ca azi...

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui vias
numai ca au angajat pe altcineva in locul acelei persoane...atunci cand eu eram pe postul de gestionar

Mamica lui JR



Ce marsavie!!!!

Ce au scris ei in actul prin care te-au trecut pe postul de gestionar? In mod normal, daca nu era ceva care sa arate ca esti incompetenta sau ai facut ceva 'misculatii' nu avea dreptul sa angajeze pe altcineva cand s-a eliberat postul tau. Speculez din bun simt, nu din lege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Legal poate sa angajeze pe perioada determinata asa cum s-a precizat mai sus pe perioada concediilor de maternitate si/sau ingrijirea copilului.
2. Legal sunt obligati sa te primeasca la serviciu pe pozitia detinuta la plecare asa cum s-a precizat mai sus
3. Legal nu sunt obligati sa te mentina 6 luni - nu stiu de unde ati scos asta. Nu scrie asa ceva nicaieri. Poti fi concediata si de a doua zi cu respectarea preavizului cf Codului Muncii.
4. In cazul in care te concediaza ei (art. 65 CM) ai dreptul la somaj.




5. Atata vreme cat ai semnat actul aditional pentru schimbarea functei ei sunt perfect acoperiti legal discutand deci nu ai nici o sansa - avocatul ar fi bine sa precizeze exact ce demerusir doreste sa faca si ce probe doreste sa administreze.
Personal (fara sa te superi pe mine) cred ca doar te va taxa de bani si cam atat. O sa treaca o saptamana, apoi o luna, mai dai un onorariu.... in fine.
Inteaba-l concret ce demersuri intentioneaza sa faca, pe cine cheama in judecata, citeste-ti reclamatia(plangerea) pe care o redacteaza si hai sa vedem concret.
Eu cred ca ai sanse zero din cele ce le-am citit mai sus. Nu te superi, Ok?
Cam asta e.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sa nu uit....citeste articolul pe care l-ai mentionat dar cu atentie. este corect ce scrie acolo. Unele aspecte sunt chiar ingrosate (bolduite) si nu intamplator.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Marius ma bucur tare mult ca ai scris aici si ca ai citit..
Avocatul nu il platesc eu ..si din pacate mai mult nu pot sa spun nimic.
Martorul de care am spus mai sus, este cienva care a lucrat la firma unde lucrez eu acum si care azi nu mai e acolo din cauza unei ilegalitati si in cazul lui...
Cand l-am intrebat daca vrea sa vina martor (el a fost acolo cand eu nu am vrut sa semnez si a luat parte la promisiuni desarte , minciuni) a zis ca nu mai spera sa se iveasca ocazia sa spuna cuiva ce se petrece acolo...

Mamica lui JR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius
[
Eu cred ca ai sanse zero din cele ce le-am citit mai sus. Nu te superi, Ok?
Cam asta e.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


merci mult...nu, nu ma supar, ma ajuta sa fac fata situatiilor cand eu va trebui sa ma intalnesc maine cu ei...

Maine voi merge doar sa depun cererea de reangajare, voi cere un nr de intrare, stampila si semnatura si atat. Totul in 2 exemplare in original.
Daca ma abordeaza la o discutie vorbesc frumos cu ei ...daca nu vor sa vorbeasca cu mine, e tot ok...astept un semn de la ei...care pana la sfarsitul lunii tot va trebui sa vina intr-un fel sau altul, nu????

uite aici:

"in contractul colectiv de munca unic la nivel national art 76 (3) scrie ”Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.”




Mamica lui JR

Mergi la inceput