Ne rugam pt VICTORIA - M&M mai-iunie 2008 (199)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Fetelor, am si eu nevoie de o idee de cadou: una dintre asistentele de la clinica, Janet, care s-a ocupat foarte mult de Victoria (tratament) si e o draguta si o rabdatoare... se pensioneaza. Sapt. viitoare e ultima ei sapt. de lucru. Vrem sa-i luam ceva sa ii aratam ca o apreciem si ca ne e draga. Ce sa ii luam??? Ceva care sa-i ramana, nu flori, nu ciocolata, nu o sticla de vin. Deci, ce? Eu ies dimineata cu Victoria sa vedem daca gasim ceva, deci, daca aveti idei, va rog, spuneti-mi devreme, pana nu plecam la cumparaturi.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

VICTORIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Daca ai vreo poza cu ea si Victoria o poti pune intr-o rama frumoasa si sa i-o daruiesti si o felicitare "scrisa" de Victoria. Sau doar rama sa-si puna ea ceva.
Sau daca poti face undeva un obiect pesonalizat, gen cana de cafea, cu un mesaj.
O esarfa. Un album pentru fotografii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitzam

Daca ai vreo poza cu ea si Victoria o poti pune intr-o rama frumoasa si sa i-o daruiesti si o felicitare "scrisa" de Victoria. Sau doar rama sa-si puna ea ceva.
Sau daca poti face undeva un obiect pesonalizat, gen cana de cafea, cu un mesaj.
O esarfa. Un album pentru fotografii.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Mami de puf mare, Andrei-Stefan (25.05.05) si puf mic Raducu(06.06.2008)



votez cu album de pioze, si primele 2-3 poze cu ea si Victoria, Victoria acasa zugravind, etc .
Auzi, dar sa ne dai si noua poze cu Victoria cu spaclu in mana



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_78 spune:

Buna dim!

Desiree, si eu tot la o rama ma gandeam.
Sunt in pana la idei de cadouri, in general
Spor la treaba!

Simonix, Cleo, frumoase pozele
Da ce erau blocurile alea gri, mari si "minunate" pe plaja? Hoteluri? Seamana cu Mamaia noastra.

Da si amandoi niste grasunei simpatici -- l-am mai vazut pe Robert mai demult in poze si avea la fel niste faculteee, iar mamica lui zicea ca nu mananca

Danah, succes azi!

- Luminel, si noi tot subtirele, cu silueta de model
eu m-am impacat cu ideea, sanatoase sa fie!
Si oricum nu sunt rahitice, sunt genul sportiv. Mananca, dar nu fac burta -- mi-as dori si eu asa, sa sun sincer

Doloress, pai ce-i mai pun decat o farfuriuta plina cu napolitane?!

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:



Nadia orice cadou cu ceva legat de Victoria va fi o amintire scumpa si pretioasa!

Doloress, Cleo mai, cand ziceti de astea cu "caciuli pe urechi", cu "copii cu gesturi de batrani" ziceti si voi "unii copii romani" ca si eu am copii romani si zgaraie cumva la melodie. Eu sunt oricum anit-generalizari, eu nici macar "tiganii sunt hoti" nu zic, pt ca am cunoscut si alte feluri de tigani. Scuzati tonul, is deprimata ca nu se mai termina bolesnitele, is cu copil mare in brate, plange de burticas acum...probabil siropurile de tuse, nemancarea etc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich



Nadia orice cadou cu ceva legat de Victoria va fi o amintire scumpa si pretioasa!

Doloress, Cleo mai, cand ziceti de astea cu "caciuli pe urechi", cu "copii cu gesturi de batrani" ziceti si voi "unii copii romani" ca si eu am copii romani si zgaraie cumva la melodie. Eu sunt oricum anit-generalizari, eu nici macar "tiganii sunt hoti" nu zic, pt ca am cunoscut si alte feluri de tigani. Scuzati tonul, is deprimata ca nu se mai termina bolesnitele, is cu copil mare in brate, plange de burticas acum...probabil siropurile de tuse, nemancarea etc....

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...



uof, lorich, nu ne-am gandit la asta. Da, unii copii de romani.
Aici insa ii identific de la o posta.

Flacaul iti mananca ceva? sa nu aiba stomacelul gol. Un lapte /iaurt /bucata de piine de ros ? astea calmeaza durerile de stomac - daca asta sunt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:



Hello fetele,

Azi a fost ultima zi de co de maternitate. Dupa aproape 4 ani de mamicie 100% de acum imi voi imparti ziua intre job si copilasi. Ma intreb cum va fi. Deja parca sunt nostalgica desi nerabdatoare sa incep si jobul. Sunt sigura ca imi va lipsi enorm perioada asta. E si putina libertate pe care nu o ai la job, in sensul ca daca n-ai chef sa calci acum calci maine. La job nu poti scrie proiectul maine , dar cu siguranta voi apuca sa scriu zilnic si sa comentez la ce mai spuneti.


Va multumesc mult pt incurajari si va imbratisez. Cu siguranta vom iesi din labirintul de acum.

Pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alysh



Hello fetele,

Azi a fost ultima zi de co de maternitate. Dupa aproape 4 ani de mamicie 100% de acum imi voi imparti ziua intre job si copilasi. Ma intreb cum va fi. Deja parca sunt nostalgica desi nerabdatoare sa incep si jobul. Sunt sigura ca imi va lipsi enorm perioada asta. E si putina libertate pe care nu o ai la job, in sensul ca daca n-ai chef sa calci acum calci maine. La job nu poti scrie proiectul maine , dar cu siguranta voi apuca sa scriu zilnic si sa comentez la ce mai spuneti.


Va multumesc mult pt incurajari si va imbratisez. Cu siguranta vom iesi din labirintul de acum.

Pup pe toate!

ALI, mami fericita deVlady si Luca- doua minuni de la Dumnezeu

wow. Sa fie intr-un ceas bun! vei reusi sa te imparti, iar satisfactia meseriei si 'implinirea financiara' iti vor da o alta perspectiva.
Te-ai intors la vechiul job?

Flacaul mare la gradi si ala mic cu cine il lasi?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alysh spune:

Pup, Cleo, multumesc!!

Da, la vechiul job. E un loc caldut si am parte de intelegere. Am negociat cu sefu sa ajung in jur de 8,45 si sa plec pe la 16 sa-l pot lua pe Vlad in jur de 17.

Interesant e ca si acum cand il lau la ora 16 fix nu-l mai gasesc decat pe Vlad si inca 3-4 copii in loc de 30 cati sunt inscrisi. Deci, nu inteleg, unde lucreaza parintii copiilor de pot veni atat de rapid sa-i ia?? Sau poate vin bunicii, da....dar de cele mai multe ori vad parinti.

Vlad iese la 17,30 cel mai tarziu dar ne-a rugat directoarea sa incercam sa-i luam la 17 fix ca sa poata face doamnele curatenie linistite

In fine....da, deci Vlad merge la gradi iar Luca va ramane pana la 2 ani cu o vecina din bloc , o tipa super nici nu ma gandeam ca poate fi o bona asa buna, toata luna septembrie a stat part time cu el si sunt extrem de incantata. E citita, e calda, iubitoare, sper sa ramana asa

Fug, ppupaturi

PS Vazut poze cu Mara si Robert, sunt superbissimi. Chiar falcosi si frumosi! Sa va fie de bine iesirea la mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonix spune:

Desiree - votez tot cu album / poze. Si ideea de cadou personalizat e faina (gen cana etc) dar nu stiu daca ai timp.

Si io il laud pe al meeeeeeu E cuminte in magazin, eu sunt aia cu bazdaci si ii cumpar desi nu cere Ii iau carucior pt copii si e fericit sa il care pe acolo si sa ne ajute. La raionul cu jucarii nu se mai opreste, cam de un an, gata, si-a pierdut atractiunea. Insa eu ii iau mai mereu ceva, o carte in general. M-am tzacanit cu cartile astea de copii, acum suntem la faza documentare (din seria 3-6 ani): cu vulcani, cu munti, animalele nu stiu de care. Deci eu innebunesc ce carti sunt - si nu stiu la ce serie sa ma opresc... Ca as vrea sa iau doar dintr-o serie, dar sunt atatea colectii faine Si ma unge la inima sa il vad asa curios si dornic de carti, dacail vedeti cum isi ia cartimle si citeste singur pe canapea

Fetele cu copii slabutzi - ce as vrea si eu sa fiu ca ai vostri Sa mananc si sa nu fac burta - vise nene

Dolores - da, cu copiii cu gesturi batranesti ai dreptate. Lori nu te supara dar zau ca Cleo are dreptate - pe bune ca numai copiii romani sunt asa aici ... De ce iti zic asta: la noi in parc e o invazie de romani, sunt multi care lucreaza la Comisie / NATO si stau in cartier si sotiile nu muncesc si stau cu copiii pe afara cand e frumos. Le vad in fiecare zi, vad si alte natii, sunt garla, deci pot compara. Fetele alea din parc in primul rand ca sunt trase la indigo: au aceleasi gesturi, acelasi stil, parca vorbesc cu aceeasi voce, daca o intreb pe una ceva toate imi raspund la fel. Acelasi approach la diverse probleme de copilareala si nu numai. Asta se refera si la stilul de imbracat copiii - iese in evidenta. Aici, la noi, vreau sa zic - banuiesc ca in RO nu e asa evident. Bun, uneori te iei cu mainile de cap. Este vara vara aici, mai, dar arde soarele, iar daca nu arde oricum e f cald. E sufocant. Ei bine, copiii tipelor de care ziceam au mai toti dresuri groase pe ei (fetele - baietii sunt cu pantaloni lungi) - nici nu vreau sa stiu cum te simti in asa ceva, lipite pe picior, la peste 25 de grade la umbra! In plus piticii alearga, transpira, sunt vai de ei, copti. Ce fac mamicile cand ii vad ca transpire? LE DAU UN PULLOVER CEVA ! Le acopera capul cu cate o gluga! Sa nu raceasca, s-au udat si daca alearga se face curent pe langa ei si racesc

Iar cu gesturile copiilor - am remarcat ca pana si ei se autoinfofolesc. Copil de 5 ani, fleasca de transpirat, nu stia cum sa isi indese mai bine gluga in cap, din proprie initiativa.

Pe mine ma trateaza drept "bizara" pentru ca eu nu suport caldurile astea si sunt mereu in tricou sau chiar cand era mai rece aveam tricou si geaca. (Cleo e mai ciudata ca moi :D dar ea e mai putin prezenta prin parc :p) Aseara la 7 venise umbra in parc - "da, s-a facut racoare" desi parcul era incins - si da-i si pune haina pe propria persoana + pe copil. Nu stiu daca ele sunt reprezentative pt RO, sper ca nu Dar eu asta nu vazui la nimeni aici in afara de romani si uneori la niscai chinezi mai mititei Si nu am povestit de caciule :)

Si faza cu transpiratiile - frateee - in primul rand terorizeaza copiii aia sa NU ALERGEEEE, sa nu sara, sa nu, sa nu, sa nu - ca transpira ! Si tzipa la ei non stop, e un urlet uneori in parc De fazele cu certat pt ca sunt murdari - no comment. Robert a ajuns sa imi zice "mami, tu nu esti ca alte mamici, tu ma lasi sa ma murdaresc ".

Deci na, nu generalizam dar observam si raportam Sa nu te superi pe moi, Lori, e vorba banuiesc de doua lumi diferite si de stilul adoptat de fiecare in parte; Si e normal ca cei proaspat veniti din RO, cu copii crescuti intr-un anume fel pana la o anumita varsta, cu niste obiceiuri etc sa prelungeasca stilul asta - eu una am plecat de 10 ani din RO si am crescut piticul de la zero aici, si inca nu ma simt BE (chiar nu sunt - Esme parca imi zicea ca sunt cea mai romanca dintre cunostiintele ei :D) Faza e ca nu comentez, adica e treaba lor sa faca ce vor, uneori ma intreb si eu cum e mai bine.

Alysh - ai sa vezi, dupa ce te obisnuiesti o sa te intrebi cum ai rezistat acasa 4 ani O sa fie bine, o sa fii uimita cat de faina e balanta asta intre doua lumi, programul mi se pare rezonabil, si eu sunt in campul muncii de la 9 la 17 si la 17:10 iau the pitic si sunt a lui pana seara :) si o sa te simti mai odihnita si mai relaxata :) Te pup si succesuri

Simona cu Robert

Cum a venit Robertzel in viata noastra

Poze cu noi toti

Mergi la inceput