Bulgarasii de ianuarie-februarie 2012(21)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

bubbles ce bine ca iti dau tablete. eu am luat 5 zile injectabil. macar ai scapat de o durere in plus. odihneste-te si stai mult la orizontala. o sa fie bine!

Anne 23+ de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ica7 spune:

buna fetelor si felictari pentru rezultatele bune de la eco!
aerilian mult ceai de menta, smecta maxim 6 pe zi si odihna...asta e reteta cu care am reusit sa ma fac eu bine.
alina, vad ca ai cucerit toate fetele cu reteta ta de gogosi. am citit-o atunci, dar nu am retinut-o si pentru ca toata lumea le lauda atat de mult o sa o caut in arhiva sa incerc s-o fac in weekend.
eu am dureri de coloana-la capatul coloanei.ieri, de exemplu m-am plimbat aproape 2 ore si eram intepenita. oare ar fi indicat sa ma duc la masaj? voi aveti probleme de genul asta?
bebe strumf a devenit f activ. acum are program si noaptea.noaptea trecuta nu m-a lasat sa dorm de la 2 la 4. eu cred ca vrea sa ma pregateasca pentru ce urmeaza
micutul de el, abia astept sa-l vad sambata . am niste emotii pentru eco morfofetala si sunt atat de nerabdatoare. asteptarea asta ma omoara.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

ce-am ajuns sa fac... o lista cu preturi comparative intre mothercare si diverse site-uri romanesti. SOCANT! diferentele de pret sunt mari sau foarte mari.
si acum o intrebare pt cele care sunt deja mamici si au experienta: de sterilizator si biberoane o sa am nevoie si daca pot alapta la san?
si gandindu-ma ca raspunsul e da, cam de cate biberoane am nevoie si de ce capacitati?

Anne 23+ de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

ica, din cate stiu eu cu masajul la gravide e problema. o prietena de-a mea merge la un profesionist care face masaj terapeutic si l-a intrebat daca face si la gravide si a spus ca in genral nu iar daca insista sau trebuie, se face dar numai pe partea de sus a spatelui, ca sa nu afecteze in vreun fel burtica. probabil daca intrebi pe cineva care nu are bazele medicinei si face masaj doar dupa ce a invatat la un curs, iti va zice ca face.
eu zic ca cel mai bine ar fi sa te maseze usor sotul, iar tu sa stai intr-o pozitie confortabila sprijinita in fata pe niste perne, dar fara sa-ti lasi greutatea pe burtica.

Anne 23+ de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tebligia spune:

Ica poti face masaj dar sedativ pentru relaxarea muschilor paravertebrali, se face masaj in sarcina dar numai dupa cele 4 luni de sarcina, se poate face pe tot corpul nu numai pe spate.
eu am probleme de spate dar mie mi-a prins nervul sciatic si mai greu cu deplasarea k am niste dureri insuportabile de picior stang. dr mi-a zis sa ma ung cu diclofenac dar nu face fata asa k suportam
felicitari fetelor care au facut morfologia fetala cat despre placenta gr 2 am inteles k unele echografe sunt setate de la gr 1 asa k nu va faceti griji mai ales k dr a spus k este totul ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Ica, si eu am probleme cu coloana, la celelalte sarcini m-a durut doar in ultimele doua luni, acuma ma doare de prin sapt a 20-a. Eu stiu ca nu e recomandat masajul, incerc sa nu ma plimb f mult, sa nu ma obosesc si deocamdata durerile sunt suportabile. Nu stiu ce ma voi face in lunile urmatoare...
Annesi, eu i-am alaptat pe primii doi copilasi, exclusiv, primeau doar ceai cu sticluta, dar si asta foarte rar pt ca nu le placea biberonul, fiind obisnuiti cu sanul. Eu n-am avut sterilizator, pur si simplu le fierbeam in oala. Sfatul meu e sa nu cumperi multe, adica pt inceput iti vor fi sufieciente o sticluta mare si una mica. Mai apoi vezi tu... De fapt, sfatul este pt toate mamicile care sunt la prima sarcina: nu cumparati foarte multe lucrusoare pt ca jumatate din ele nu veti folosi prea des si in plus, foarte multe veti primi! Numai dupa ce vine bebele iti dai seama ca puteam sa ma lipsesc de cutare, cutare obiect... Mai bine le luati atunci cand ii simtiti lipsa, decat sa regretati ca ati cheltuit o gramada de bani si nu e folositor.. Acuma fiecare cum crede...

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 24 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

fetele nu stiu care ziceati pe aici ca am lasat o gramada de bani la ikea asa este dar am luat foarte multe lucruri cu acesti bani asa ca va sfatuiesc sa mergeti au preturi foarte bune,

sacu de dormit de ex a costat 40 de lai in loc de 120 cat e la carefor si cred ca stiti ca ikeea este foarte renumita pentru textile.

Si in plus mi-am permis pentru ca primesc caruciorul cadou de la o prietena nou nout comandat de ea pe ibebe.ro

25+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dr_anca spune:

Salutare fetele!

Mor cand aud de gogosile alea, maine ma duc sa imi cumpar de langa piata una ca sa-mi fac pofta ca daca fac in casa ale mele sunt .
Eu cumpar acum numai mere, struguri, prune ca mereu vreau sa rontai cate ceva macars a fie sanatos snacksul. Am noroc ca jobul este langa o piata bogata. Azi struguri de la moldoveni, foarte, foarte buni, nu ca aia din supermarket.

Eu fac masaj saptamanal dar intr-adevar nu am mai putut sta saptamana trecuta pe burtica dar de acum pentru spate voi sta pe un scaun cu spatar incalecata. Cu ulei de masline usurel la maini, picioare, macar cateva placeri sa mai am si eu.

Aina mi-a facut si mie pofta de hainute. Mi-am scos din dulap din spate de la sarcina trecuta, am mai pus la spalat, am cautat pulovere mai largi, am niste veste faine pentru leggins, azi mi-am adaptat un pantalon strech i-am pus elastic lat si nasturas deasupra la fermoar(asta sta deschis) si chiar se aseaza bine. Bluze am multe de la La redoute care se potrivesc in sarcina. Pantalon am unul din stofa dar pana la genunchi, raiati lungi si niste blugi de gravida care sunt facuti aiurea si ma cam strang vreau sa-i retusez.
Nu merita investitia in haine speciale dar cateodata cam este nevoie.

Eu am luat sterilizator de pus la microunde pentru suzete si tot asa biberonul cu ceai, lingurite cand am inceput diversificarea mai sterilizam. Merge si pus la fiert dar trebuie pazite aici pui 4 min cu o cana de apa si cand se mai racesc deschizi si le iei.

Bubbles sa iesi repede din spital. Acum ma gandesc daca nu trebuia sa sun si eu dr cand am avut contractii, dar daca mi-au trecut de la No spa m-am linistit.

Dimineata nici un semn de la bebe, merg la gradi cu Sara, prin piata, pe jos acasa nimic. Ajung acasa si imi spal struguri si ma asez pe canapea sa mananc, dupa cateva bobite incepe chiuiala A inceput sa ajunga fructoza la dumnealui.

Am 21 s dar nu am mai schimbat semnatura.

O seara placuta!

Nasterea unui zambet
Mamica de cuminte 20s+
iulie 2008


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Salutare!!!

Bubbles multa, multa sanatate

Matzaila felicitari pentru rezultatele bune la eco, totul este bine

Mi-ati facut si mie pofta de cumparaturi cand am vazut cate ati achizitionat, asa ca trag si eu o fuga astazi (daca ma lasa David, caci inca suntem in perioada "o vreau doar pe mama").

M-ati innebunit tare si cu gogosile voastre. Alina ai dat drumul la un adevarat trend aici Ce sa fac, trebuie sa le incerc si eu...asa ca va rog cine are reteta salvata sa o mai puna odata aici

Legat de peretii mei de-acasa, am zis decat sa ma enervez si sa stau mereu cu ochii si cu gura pe copil, mai bine il las sa-si faca damblalele. Si sa stiti ca este o senzatie tare faina sa desenezi pe pereti, am incercat cu totii Chiar si invitatii care mai veneau pe la noi ne rugau sa-i lasam si pe ei sa deseneze, caci n-au avut parte de asa ceva in copilarie Multa lume am facut fericita, dar mai ales pe copilasii mei Si pe bebe2 o sa-l las sa deseneze, daca o sa vrea. Ar fi chiar aiurea sa-i interzic lui.

Olga, mamica lui David iepurasul si 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Postez eu reteta Alinei, pe care am incercat-o si eu azi!

- 2 iaurturi mici
- 1 ou mare (sau 2 mici)
- jumatate de lingurita de praf de copt
- cca 200 g faina (eu pun la ochi, adik trebuie sa fie un aluat moale, ca o smantana groasa)

Se amesteca iaurturile cu oul, se adauga faina si praful de copt. Intre timp puneti o tigaie cu ulei pe foc. E important sa fie deja incins uleiul cand terminati de amestacat ingredientele pt gogosi. Iar ulei puneti mai mult, nu doar pe fundul tigaii. Apoi, cu o lingurita puneti din aluat in tigaie. Se prajesc foarte repede( de aceea trebuie sa stati langa aragaz sa nu se arda), le intoarceti pe ambele parti, apoi le scoateti pe o farfurie (in care puneti servetele sa absoarba uleiul).
Eu le dau prin zahar pudra vanilat. Dar sunt persoane care le prefera asa, neindulcite. Le mai puteti da prin cioco topita sau nuca pisata si miere, etc etc.
Pofta buna!!!



Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 24 +

Mergi la inceput