CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si niciun politist nu ma poate amenda pentru o situatie care nu s-a intamplat inca. Deci daca nu ma prinde pe drum cu zapada fara caiciucuri de iarna nu ma poate amenda ca a auzit la TV ca o sa ninga mai pe seara...

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Acum vin sa intreb si eu, ca ma racaie o chestie: daca ai masina si stii ca vine iarna, ca iti trebuie masina zilnic sau, ma rog, de cateva ori pe saptamana, musai, ce faci? te limitezi la a o folosi doar pe vreme uscata( intelegand ca nu vrei sa investesti in cauciucuri de iarna)? Si cum circuli, cu transportul in comun, cu taxi-ul?
Si daca totusi ai cauciucuri de iarna si nu vrei sa le schimbi decat cand da zapada, gheata si poleiul, ce sens are sa le schimbi mai tarziu, si nu o data cu venirea anotimpului rece?? Imi amintesc ca, in anii trecuti, se intampla sa cada prima zapada chiar inainte de 1 noiembrie...

Ori, cum ii sta bine romanului, mergi la risc cu cauciucuri de vara si plangi 2 lacrimi de crocodil, de te prinde nenea politaiul cu cauciucuri estivale pe partie, amintind factura la incalzire, preturile mari la anvelope ori te miri ce alt pretext, ca sa scapi de amenda?
Si daca totusi primesti amenda ( ceea ce e foarte previzibil, pe strazile din Romania, unde musteste de politisti rutieri care fac controale,cum nu am vazut in alte parti in Europa...), nu mai bine iti luai un set de cauciucuri de iarna, fie ele si second hand??...

Faptul ca legea e neclara nu scuza nicio incercare de 'fentare' a acesteia.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Da nu cauta nimeni metode de trisat legea. Din citatul care s-a pus aici nu scrie nicaieri ca e obligatoriu de la 1 noiembrie. Ca e datoria noastra sa fim pregatiti asta e altceva. Hai sa nu exageram acum. De 14 ani am carnet si in tot timpul asta mi s-a intamplat sa plec de-acasa pe vreme buna si sa ma intorc pe viscol cu polei de sa ma zboare cu tot cu masina de fix... a, da O SIGURA DATA! Acum pe bune, chiar credeti ca e cazul sa ne dam aici de ceasul mortii de parca am sta toti in pasul tihuta?



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!


Ai avut noroc, inseamna.
Eu tin minte perfect in iernile trecute cateva zile in care dimineata s-a circulat binisor iar dupa amiaza si seara, dupa cateva ore bune de ninsoare a fost cosmar. Drumuri care se fac in 30 minute s-au facut in 2, 3, 4 ore in parte din cauza masinilor neechipate cu cauciucuri de iarna care patinau, derapau, incurcau circulatia si blocau intersectiile. Cam ca in pasul Tihuta.

Din pacate in una din acele zile am avut nevoie de niste medicamente care au ajuns la mine cu 4 ore mai tarziu decat le asteptam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Trebuie sa recunoasteti ca cel putin la noi e si multa vrajeala, cam cum a fost si cu vestele reflectorizante & co.


Pai eu asta nu pricep, de ce se dau legi, care mai tarziu se abroga ori se modifica.Pentru ca legile astea mutante in Romania, care au inceput cam in tonul celor din alte tari din Europa ( si ma refer acum la anvelope de iarna si la veste reflectorizante, cel putin), si apoi s-a renuntat la ele sau nu au mai fost valabile pentru romani.
Uite ca in Austria sunt foarte utile vestele reflectorizante pe timp de noapte, oriunde s-ar intampla sa le folosesti, in afara masinii. Si ma indoiesc ca romanii au dovedit in practica ca nu le mai trebuie, pentru ca nu sunt necesare.
Si ne mai miram ca nu ne primesc unii,altii in spatiul Schengen...



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Am citit articolul dat de Nicole.

Potrivit Ordonantei, soferii sunt obligati sa aiba masinile dotate cu anvelope de iarna atunci cand circula pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei. Intr-o forma mai veche a actului normativ, se stabilea ca anvelopele de iarna sunt obligatorii in perioada noiembrie – martie, insa prevederea nu mai exista in forma actuala a Ordonantei.

Comisarul sef de politie, Lucian Dinita, director al Directiei Rutiere din cadrul Inspectoratului Rutier al Politiei Romane, a explicat, la cererea AvocatNet.ro, ca reprezinta „contraventie, conducerea autoturismului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, nefacandu-se referire (in textul actului normativ - n.red.) la o anumita perioada a anuluiCiteste mai mult: http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_25671/Cand-sunt-obligatorii-cauciucurile-de-iarna-Precizari-importante-de-la-Directia-Rutiera.html#ixzz1ZQexdshD



Deci "sa se revizuiasca, primesc, dar ... sa nu se schimbe nimic" in dulcele stil romanesc caragialesc, adica a ramas asa cum stim cu totii, la mica intelegere cu politistul.

Probleme vor apare la societatile de asigurari, cand va fi vorba de tamponari din vina celor care nu au cauciucuri de iarna. Asa ca va recomand sa va uitati bine la cauciucurile celor din jur, care poate au plecat doar ocazional, pana la magazin, pe vreme buna. Daca sunt de vara, tusti pe alta banda, cat mai departe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

eu nu pricep unde e neintelegerea ca doar s+au dat o mie de comentarii asupra ei.
cum a cazut poleiul hop si noi cu rotile la schimbat. daca vrei ca sa mergi fara sa te plangi ca m+a oprit politistul pt spaga. sau uite al draqul iar mi'a dat amenda...
eu de aproape 2 ani stau acasa post+pre natal si cu toate astea le schimb. De ce? simplu... daca imi vine la 2 noaptea sa ma duc la cumparaturi sau oriunde altundeva ma duc fara sa ma uit pe geam cum e vremea, fara sa+mi fac griji ca nu iese masina din parcare etc etc.

acum 2 ierni eram cam in luna 8sau a 9 cu burta pana la volan a nins tare toata noaptea si era zapada aproape pana la genunchi -ce mai dadusera si astia cu plugurile...toata lumea a lasat masina in fata blocului.
si sotul meu a lasat masina de lene sa de-a la lopata ca el are all sesone. eu am urcat in masina am dat un pic in fata un pic in spate si hop am iesit!
ador cauciucurile de iarna! au o aderenta super. e o mai mare placerea sa conduci iarna cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Poti sa ai tu si mama cauciucului de iarna ca daca dai de zapada de 1 metru cam greu circuli.
Discutia este daca trebuie schimbate toate patru, merg doar doua cauciucuri si daca primesti amenda atunci cand nu e zapada si polei prin oras si nu ai cauciuc de iarna.
Cam greu de crezut ca acum ies afara e soare si frumos si in 5 minute da o zapada de nu te vezi.E imposibil sa nu stii cat de cat cum evolueaza vreme, doar nu suntem autoritati sa fim luati pe nepregatite discutia nu e pe tema asta ci pe ce am amintit mai sus. Bine daca vrem sa o ducem la extreme asa cum a intrebat cineva mai anterior esti obligat si la rezerva? fara deduceri ca daca faci pana etc.....
O sa ajungem la 1 noiembrie cand se presupune ca intra in vigoare obligativitatea si vom vedea, desi in acel articol care l-am aratat mai devreme spuneau ca nu e nevoie daca nu e zapada si nu mai exista perioada obligatorie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

de asta spuneam ca putem noi discuta mult si bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonesy spune:

tocmai ... daca nu e polei, gheata sau ninsoare, politistul nu are dreptul legal sa iti dea amenda, nici in decembrie nici in februarie.
Normal ca cineva care iese cu masina in fiecare zi vrea sa puna cauciucurile de iarna. Dar sunt mii si mii de alte situatii.

Poate ca legea e ambigua, dar ea recunoaste prin ambiguitatea asta si toate celelalte situatii posibile.

eu vorbeam in post strict despre principiu, despre faptul ca oameni ar trebui sa stie continutul legii si sa decida pentru ei, sa nu se lase dusi de ce spune vecinul, televizorul sau politistul din boschete, atat si nimic mai mult. Si asta datorita publicitatii umflate facute la televiziuni la aceasta "obligatie totala".

In rest, fiecare decide cum i se pare cel mai bine pentru sine in limitele legii. Noi am mers anul trecut cu masina unei cunostinte (care nu circula cu ea iarna)in luna februarie pe oras, autostrada, drum national, judetean etc. fara anvelope de iarna pe un drum perfect uscat. Trebuia sa lasam acasa masina sau sa dam banii pe cauciucuri de iarna pentru 2 saptamani cat am circulat cu masina respectiva? eu nu cred ca era justificat. legea mi se pare destul de fair in acest caz.

Mergi la inceput