CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
bugetul lui eumada nu parea sa aiba nevoie de cresteri miraculoase acu' ceva timp


discutia era pur teoretica.
nu fac eu bugetul nimanui pt ca nici mie nu imi place sa-si bage nimeni nasul in ciorba mea.
fiecare dintre noi avem prioritati si prioritati... nu sunt curioasa care sunt ale eumada si ale nimanui altcuiva ca nu ma ajuta cu nimic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Daca ar fi sa ne luam strict dupa lege de la 1 noiembrie daca nu e zapada, polei poti umbla fara cauciucuri de iarna. Eu asa inteleg la prima citire.
Nu e nimeni de la politie pe aici sa ne lamurim daca ne opresc in trafic si avem doar doua cauciucuri de iarna ne da amenda sau nu?sau daca nu e zapada in oras si noi avem cauciucuri de vara la fel ne da amenda sau nu ? cum interpreteaza ei legea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Ce te faci cand pleci la supermarket la amiaza,cand soarele...straluce si carosabilul e umed, iar cand iesi din magazin se lasa un ger de-ala crunt si umezeala e gheata?...Iei taxi si vii dupa masina cand s-o mai inmuia vremea?!




Mi s-a intamplat mie, acum doua ierni, nu-i doar teorie. Cand am intrat era uscat totul, cand am iesit erau 10 cm de zapada si ningea furios, ca in filme. Nu spun cum am ajuns acasa...a fost un cosmar. Patinam necontrolat, beculete de avertizare clipeau intr-una, sunete de avertizare, etc.
Buba cu cauciucurile de vara pe zapada este ca profilul cauciucului, indiferent cat de nou este, se umple de zapada care nu poate fi evacuata si ramane acolo, astfel ca suprafata de rulare este complet plana si alunecoasa. Nu mai exista nici o aderenta.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

In Austria este asa: trebuie sa ai cauciucuri de iarna in perioada 1 noiembrie - 15 aprilie. Amenda nu platesti insa daca nu ai cauciucurile si nu este zapada, polei sau zapada din aia moale si murdara (nu mai stiu cum ii zice).
Eu nu inteleg discutia, doar e logic ca nu ai de unde sa stii cand incepe sa ninga sau scade temperatura si este polei, deci la fel de logic trebuie sa fii echipat corespunzator. Nu conteaza daca mergi pana la supermarket sau in concediu, este aceeasi situatie. Nu pricep deloc ce este de discutat aici .
Iar sa echipezi doar doua roti, nu am mai auzit asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Cine sustine ca merge numai pana la supermarket nu se gandeste ca acest lucru nu se poate demonstra sau verifica, deci sa crezi ca asta e o scuza, e absurd !

Eu intru la un supermarket de langa casa de fiecare data cand vin de la drum lung (in general 600 km) sa fac o minima aprovizionare.
Se pune ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Discutia de aici e strict asupra legii de aici care nu este clara si fiecare o intelege cum poate iar politia da amenzi cui vrea.
Daca e sa ne luam dupa cum e in Austria, China sau Machu Picchu normal ca nu se ajunge nicaieri, cat priveste echiparea rotilor sa nu exageram ca nu am mai auzit vreodata ca sa pui doar pe doua roti cauciucuri de sezon. Preturile te fac sa te gandesti la orice varianta, si normal se v-a ajunge si la discutii de genul ca daca ai bani pentru masina si benzina ai si de cauciucuri.NU, nu se de acord cu asa ceva, sunt n- situatii in care poti fi in posesia unei masini si nu le insiram aici, si esti nevoit sa mergi cu ea chiar si pentru 5km.
Aici e vorba strict de lege care nu e clara si o intelegem fiecare cum putem, asa cum am mai spus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Nicole,
eu am scris despre cum este in Austria, pentru ca legea vad (din citite) ca este la fel. In Romania, ca si in Austria, poti circula cu anvelope de vara pe timpul iernii, atata timp cat nu este polei, zapada, gheata... Dar in momentul in care ai plecat de acasa pe vreme buna, cu roti de iarna, si te intorci pe ninsoare, e vina ta ca nu ai avut grija la timp sa echipezi masina corespunzator.

Si in Austria este legea asta de vreo 4-5 ani abia, insa nu am observat sa fi cautat lumea atatea modalitati de a trisa legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Da nu cauta nimeni metode de trisat legea. Din citatul care s-a pus aici nu scrie nicaieri ca e obligatoriu de la 1 noiembrie. Ca e datoria noastra sa fim pregatiti asta e altceva. Hai sa nu exageram acum. De 14 ani am carnet si in tot timpul asta mi s-a intamplat sa plec de-acasa pe vreme buna si sa ma intorc pe viscol cu polei de sa ma zboare cu tot cu masina de fix... a, da O SIGURA DATA! Acum pe bune, chiar credeti ca e cazul sa ne dam aici de ceasul mortii de parca am sta toti in pasul tihuta?



www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Androix,

fiecare face desigur cum crede. Unii se respecta pe sine si pe ceilalti, gandindu-se la siguranta, altii nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui adinag

Androix,

fiecare face desigur cum crede. Unii se respecta pe sine si pe ceilalti, gandindu-se la siguranta, altii nu.


Subiectul de fata este despre ce zice legea, in speta eumada intreba daca trebuie 4 cauciucuri sau 2, conform legii. Nu despre responsabilitate si respect pentru tine si colegii de trafic. Din respect pentru colegii de trafic multi soferi ar trebui sa stea acasa, si totusi...

EDIT: saptamana asta imi cumpar cauciurile si jantele, urmand sa mi le montez pana la 1 noimebrie. Dar asta NU insemna ca ma obliga legea sa fac asta. Trebuie sa recunoasteti ca cel putin la noi e si multa vrajeala, cam cum a fost si cu vestele reflectorizante & co.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput