CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA? | Autor: eumada

Link direct la acest mesaj

Buna ziua....

Desi am batut Google-ul ,tot nu m-am lamurit exact ce inseamna prevederile legale referitor la cauciucurile de iarna.
Adica...trebuie doar doua pe partea unde este tractiunea masinii,patru pentru toate rotile sau all seasons?Daca iesi in exterior trebuie patru cauciucuri?
Sau sunt suficiente dor doua de iarna,cata vreme tractiunea e pe fata?

Madoare capul si chiar nu as vrea sa dau 25 milioane pe un set de cauciucuri....la doua masini....doua seturi.....mai bine merg cu taxiul.Totusi....cine ma poate lamuri?


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Daca iesi in exterior trebuie patru cauciucuri?
Sau sunt suficiente dor doua de iarna,cata vreme tractiunea e pe fata?



Nu stiu cum e in Romania exact,insa in exteriorul unde sunt eu legea obliga schimbarea cauciucurilor de iarna, de pe 1 noiembrie,valabil pana pe 15 aprilie.A celor 4 cauciuciuri, nu am auzit vreodata pe cineva sa schimbe cauciucurile partial, nici in lege nu scrie asta.Pe doua din cauciucuri poti pune lanturi,in caz de nevoie,nu neaparat pe 4.
Amenzile sunt foarte mari, daca esti prins cu cauciuciuri de vara in perioada iernii, pentru ca expui si pe altii la pericol in trafic, nu doar pe tine.

* edit ca sa pun si linkul www.winterreifen-pflicht.at/winterreifenpflicht.html" target="_blank">Winterreifen-Pflicht .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Julia Austria e Austria...nu stiu exact ce zice legea si cum e in Romania ca aici daca nu scrie in lege inseamna ca se poate.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ma refeream la exterior ..insemnand in afara orasului...nu in strainatate....In strainatate sigur ca nu trebuie sa incalci legea.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Eu am inteles ca intrebi de exteriorul tarii, nu de exteriorul localitatilor, scuze. Cu atat mai mult cu cat, in ultimii ani, multi romani isi petrec sarbatorile in Austria si vin cu propriile masini. Sa stii exact legea cu privire la cauciucurile de iarna poate fi de folos...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Citat:
citat din mesajul lui eumada


In strainatate sigur ca nu trebuie sa incalci legea.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098





Si in Romania trebuie sa o incalci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ZIZOU spune:

Si ca sa raspund la subiect, uite ce am gasit pe un site:

"Dup#259; punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu urm#259;torul cuprins: „28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, f#259;r#259; ca acesta s#259; fie dotat cu anvelope de iarn#259;, iar în cazul autovehiculului cu o mas#259; maxim#259; autorizat#259; mai mare de 3,5 tone f#259;r#259; ca acesta s#259; fie dotat pe axa/axele de trac#355;iune cu anvelope de iarn#259;.” scrie în proiect."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

O sa fiu un pic malitioasa, dar daca un set te costa 25 milioane, inseamna clar ca nu mergi cu logan, reno sau skoda. Deci la doua masini mai pricopsite e greu sa respecti legea? Mai ales cand se stie de ea de un an de zile, puneai in fiecare luna 2 milioane si faceai banii de anvelope. Iar faza cu incalcatul legii in strainatate in mod sigur nu... nu mai spun...

daca ai masina pana in 3,5 tone trebuie puse anvelope iarna pe toate rotile. All seasons nu sunt acceptate ca fiind "de iarna". Peste 3,5 tone si pt microbuze pui pe rotile cu tractiune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu zic sa va cumparati anvelope de iarna tertohand si un crucifix sa faceti matanii sa nu omorati pe cineva in perioada rece.
Daca totusi va busiti masina si nu oameni nevinovati sa cereti la service sa va repare masina doar in limita pretului a doua anvelope de vara.
Personal as ridica amenzile la valoarea a 20 de seturi de anvelope noi noute. Din amenda i-as returna un set de anvelope noi noute iar diferenta as folosi-o la cresterea securitatii in trafic.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu stiam de toate patru.
Ce am auzit eu dar nu prea imi vine sa cred sunt niste reglementari din noul cod penal. Nu am citit inca. Daca stie cineva ce aduce nou in materie de rutiera poate ne spune si noua celor care aparatura din dotare nu permite o informare mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Lasa legea, importanta e siguranta in trafic.
Cauciucurile de iarna sunt mai moi decat cele de vara si au alt profil. Explicatia este aceea ca, din cauza temperaturilor scazute iarna, un cauciuc de vara(adica mai tare) se va intari si mai mult iar contactul rotii cu strada este compromis.
Iar in caz de frana, ne imaginam ce se poate intampla.
Iar profilul rotilor de iarna este mai adanc, din aceleasi motive enumerate mai sus, plus motivul zapezii.



Mergi la inceput