CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Din ce am citit pe net, legea adoptata recent, 161/2100 modifica conditiile pentru masinile de transport persoane (microbele) si cele de transport marfa cu masa mai mare de 3,5t. Nu gasesc legea originala in care trebuie sa fie trecute conditiile pentru autoturisme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Dar chiar asa, daca nu obliga legea, cei ce circula iarna nu se gandesc la siguranta? A lor, macar, daca nu si la a altora.
Nu exista "doar" cauciucuri pe puntea cu tractiune si, de asemenea, "all seasons" este o gaselnita buna, poate, prin Turcia sau alte tari unde iarna e cam ca vara, doar cu ceva ploaie. La noi e iarna zdravana, cand este, si nu poti merge cu slapii pe zapada.
De asemenea, stiu ca exista cauciucuri si mai scumpe de 25oo lei/setul, dar exista sigur si la un sfert din 2500, adica pentru toate buzunarele. Deci, nu prea sunt scuze.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Eu am o nelamurire....nu era obligatoriu de cativa ani??
ca pe mine asa m-a convins sotul sa cumparam cauciucuri de iarna, acum 3 ani, ca e obligatoriu

Si eu l-am crezut pe cuvant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karis spune:

Mie nu mi se pare normal sa ma obloge prin lege sa cumpar cauciucuri de iarna, daca nu circul in afara orasului. Eu folosesc masina pentru a merge la serviciu, la cumparaturi, la parinti care locuiesc tot in oras. Ar trebui ca soselele sa fie curatate astfel incat sa se poata circula in conditii normale, cel putin in oras. Daca iesi din oras, da, de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Karis

Mie nu mi se pare normal sa ma obloge prin lege sa cumpar cauciucuri de iarna, daca nu circul in afara orasului. Eu folosesc masina pentru a merge la serviciu, la cumparaturi, la parinti care locuiesc tot in oras. Ar trebui ca soselele sa fie curatate astfel incat sa se poata circula in conditii normale, cel putin in oras. Daca iesi din oras, da, de acord.



Adica in oras nu scad temperaturile? Ramane asfaltul caldutz ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Pana am stat in Bucuresti, pe drumuri circulate, ne-am descurcat fara probleme cu All seasons. Dar anul trecut, dupa ce ne-am mutat "la tara", pe drumuri mai putin circulate, si cu zapada mai putin curatata/topita, si mai mult scartaitoare, stransa si batatorita, am constatat ca diferenta se simte Clar, la sfarsitul lui octombrie, vom trece la cauciucuri de iarna, fie ca sunt obligatorii prin lege, fie ca nu sunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Pai da, doar ca aici nu e vorba de ´´descurcat´´ e vorba de siguranta si reducerea riscurilor.

Moama ce amenzi as da eu. As construi inca vreo 3 pasaje in Bucuresti numai din amenzile astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

sa va zic dif. din pct de vedere al meu, al nesoferului.
Am luat taxi, in Buc., pe o zi geroasa, si am traversat bucurestiul sa ajung acasa sa iau cadoul de Craciun pt gradi si educatoare. Taxi: Logan cu cauciucuri de iarna. Din fata blocului, am sarit cu socrul in masina lui - pana la gradinita. Socrul nu avea cauciucuri de iarna. Masina: Ford. Deci nu ati vrea sa stiti cum mi-a sarit inima din loc, cum patina socrul pe stradute si pe sticla, si pe 'santurile' in geata+zapada formata. Poate sa curete si mama dezapezirilor, in anumite situatii nu poti iesi din parcare cu caiuciucuri de vara.


Era lege, si pt toate 4 roti. Ba mai mult, intrebarea mea este: CASCO /asiguarea te mai acopera daca esti fara caiuciuri regulamentare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78
Ba mai mult, intrebarea mea este: CASCO /asiguarea te mai acopera daca esti fara caiuciuri regulamentare?



Nu, evident ca nu.
De altfel, se pare ca legea a plecat de pe la presiunea asiguratorilor (atat in Ro, cat si in alte parti). Inca de anii trecuti firmele de asigurari se cam codeau la despagubiri la masini "incaltate" necorespunzator.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Daca in lege nu scrie ca trebuie schimbate toate 4 banuiesc ca poti schimba si doar 2. Dupa ce primesti amenda o poti contesta. In functie de cat timp liber ai sa umbli prin tribunale si dupa ce iti faci socoteala daca ce iei pe mere nu dai pe pere.

Ps. citeam azi in noul cod penal ca amenzile se transforma in zile de inchisoare.
iar zilele de munca in folosul comunitati sunt calculate direct ca sa numai invoce nimeni ca nu e specificat in lege. si nu stie cine sau cum sa aplice.
am mai auzit ca ar mai fi un caz in care iti poate confisca masina pe loc. Dar nu am avut timp sa citesc tot ca s-a trezit bb.
daca stie cineva mai bine si ne poate da mai multe detali...?


aaa ...sunt curioasa de unde o sa scoata guv bani sa echipeze toate masinile de politie (macar) cu cauciucuri de iarna...
e super tare sa te opreasca si sa-ti de-a amenda o masina de politie cu cauciucuri de vara

Mergi la inceput