CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Probabil ca ai plecat de ceva vreme din Ro Jonesy...
poleiul da de prin oct...
daca vrei sa o ti in parcare si sa o scoti doar cand e uscat...normal ca numai are rost si de cauciucuri de iarna.
fiecare cum isi asterne asa doarme...dupa cum spuneam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicole2005
Cam greu de crezut ca acum ies afara e soare si frumos si in 5 minute da o zapada de nu te vezi.E imposibil sa nu stii cat de cat cum evolueaza vreme, doar nu suntem autoritati sa fim luati pe nepregatite discutia nu e pe tema asta ci pe ce am amintit mai sus.
nicol
mami de puiuti dulci ANTONIO 26 septembrie 2006
AMALIA 19 iunie 2009

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> ANTONIO's site
www.totsites.com/tot/amalya" target="_blank"> AMALIA's site





Acum vreo 5 ani eram si incepatoare si cu masina noua si fara cauciucuri de iarna. Si era iarna, am plecat dimineata super frumos iar pe la 12 a inceput sa ninga... si a nins pana seara. Polei, zapada de-o palma si tot tacamul. Era prima mea zapada ca incepatoare... si fara caucucuri de iarna...am reusit sa ajung acasa insa acum (pentruca am mai imbatranit putin) nu as indrazni sa repet experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:





Acum vreo 5 ani eram si incepatoare si cu masina noua si fara cauciucuri de iarna. Si era iarna, am plecat dimineata super frumos iar pe la 12 a inceput sa ninga... si a nins pana seara. Polei, zapada de-o palma si tot tacamul. Era prima mea zapada ca incepatoare... si fara caucucuri de iarna...am reusit sa ajung acasa insa acum (pentruca am mai imbatranit putin) nu as indrazni sa repet experienta.

Mamica de Iulia Eleni(06.02.2004) si Yannis Victor (09.04.2007)





[/quote]
Si ce te faci daca pe 1 octombrie pleci de acasa dimi e frumos si la 12 incepe sa ninga? le pui de pe acum??
Fiecare a avut poate sau nu experiente iarna....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eimotto spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicole2005





Acum vreo 5 ani eram si incepatoare si cu masina noua si fara cauciucuri de iarna. Si era iarna, am plecat dimineata super frumos iar pe la 12 a inceput sa ninga... si a nins pana seara. Polei, zapada de-o palma si tot tacamul. Era prima mea zapada ca incepatoare... si fara caucucuri de iarna...am reusit sa ajung acasa insa acum (pentruca am mai imbatranit putin) nu as indrazni sa repet experienta.



Si ce te faci daca pe 1 octombrie pleci de acasa dimi e frumos si la 12 incepe sa ninga? le pui de pe acum??
Fiecare a avut poate sau nu experiente iarna....


nicol
mami de puiuti dulci ANTONIO 26 septembrie 2006
AMALIA 19 iunie 2009

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> ANTONIO's site
www.totsites.com/tot/amalya" target="_blank"> AMALIA's site


[/quote]

Le pun de pe 15.
Si am inceput sa ma uit la meteo in fiecare dimineata, cam ca pensionarii tip la copii "taci sa aud cum o sa fie vremea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Eu zic ca bateti apa in piua cu discutii despre zapada si polei. Ar trebui sa stiti ca nu numai profilul cauciucurilor conteaza ci si materialul din care sunt facute. Cauciucurile de vara sub 7 grade incep sa se intareasca ajungand plastic la -10. www.cauciucurideiarna.ro/" target="_blank">Aici e destul de clar. Si www.buhnici.ro/2010/10/29/un-pas-corect-inainte-anvelopa-de-iarna/" target="_blank">nenea Bugnici ne vorbeste destul de bine despre cauciucuri.

Sfarsitul lumii e un rau necesar

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

Eu zic ca bateti apa in piua cu discutii despre zapada si polei. Ar trebui sa stiti ca nu numai profilul cauciucurilor conteaza ci si materialul din care sunt facute. Cauciucurile de vara sub 7 grade incep sa se intareasca ajungand plastic la -10. www.cauciucurideiarna.ro/" target="_blank">Aici e destul de clar. Si www.buhnici.ro/2010/10/29/un-pas-corect-inainte-anvelopa-de-iarna/" target="_blank">nenea Bugnici ne vorbeste destul de bine despre cauciucuri.

Sfarsitul lumii e un rau necesar

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



Tu nu vezi ca asta nu conteaza? Temperaturile nu-s bagate in seama deloc. Pentru multi, -10 e tot aia cu +25.
O fi pentru ca doamnele nu inteleg detaliile tahnice sau o fi pentru ca doamnele sunt mai ´´descurcarete´´ si nu sperie asa usor de termometru ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Poate or fi doamnele mai "descurcarete" dar cred ca domnii nu au inteles defapt despre ce se discuta aici.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04
fiecare dintre noi avem prioritati si prioritati... nu sunt curioasa care sunt ale eumada si ale nimanui altcuiva ca nu ma ajuta cu nimic....


curioasa nu mi-s nici eu, dar se intampla sa le retin cand le-ntalnesc, si uneori sa ma mir

in discutiile pe tema asta de pe alte forumuri mai intalneam un "argument" pe care nu l-am vazut pe-aici, impotriva cauciucurilor de iarna: spatiul de depozitare. ok, am pus eu ghilimelele, dar de multe ori am zis mersi ca eu conduc masina de serviciu, si firma e dotata c-o magazie maaaare, in care ni se depoziteaza cauciucurile in extrasezon. fiindca dac-ar fi fost sa le tin in vastele mele apartamente, in conditiile in care am ajuns sa ma gandesc si cand imi iau o pereche de pantofi daca am unde sa-i mai pun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah

De la 1 noiembrie trebuie sa ai cauciucuri de iarna cu inscriptia M&S sau simplu S pe rotile tractoare ale masinii. Daca masina este 4X4 trebuie sa aiba anvelope corespunzatoare pe toate rotile. Nu exista mentiuni cu privire la cauciucurile Allseasons deci, se pot pune.


nu exista mentiuni, dar din cate stiam eu, nici vreun M sau S, simple sau combinate, nu exista pe all seazon. ma insel? (abtibildurile de sezon nu se pun, tocmai am aflat ca exista si asa ceva )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

[quote]
in discutiile pe tema asta de pe alte forumuri mai intalneam un "argument" pe care nu l-am vazut pe-aici, impotriva cauciucurilor de iarna: spatiul de depozitare.

Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...





daca esti curioasa pot sa-ti spun ca eu personal le tin la mama mea pe balcon, intr-o debara. Balconul are 14 mp.
in curand...sper, daca reusesc sa ma mut la casa...le bag in magazia proprie ca e loc....

Mergi la inceput