CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mey...tu incurci mere cu pere!

Aici e vorba de o lege,care trebuie respectata si nu interpretata!
Cum adica tu recunosti dreptul fiecaruia...de a avea cite rotzi vrea?

E o lege ce trebuie respectata indiuferent ca ai Dacie sau Audi Q7!
Punct!

Ps.Mai mult de atit,faptul ca intzeleg ca tu te supui legii fiind deja posesoarea mult discutatelor cauciucuri si in nr.corespunzator,nu-tzi intzeleg circoteala!Sincer!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Daca legea nu ar fi interpretabila avocatii si juristii nu ar mai exista

de exp: daca un vecin nou la tine in bloc, langa casa ta etc. vine si arunca gunoiul pe geam ce faci? te duci tu la el la usa si ii ti teoria chibritului ca asa nu se face?
si? ii explici o data, de doua ori ...pana te plictisesti...
dar asta nu se intampla in germ. nu-i asa?
de ce? pt ca nici nu apuca bine gunoiul sa aterizeze jos ca a si venit un nene care iti face un proces verbal...
eu asa stiam.
cam asa si cu rotile.
numai ca la noi in ro. desi cum scot capul pe fereastra cum ma trezesc cu micul dejun al vecinei in cap si cu toate ca am facut nspe mii de reclamatii...procesul verbal nu s-a intocmit.
de ce? am intrebat eu suparata tare pe nenea politistul,
ca doamna de de-asupra mea e prea batrana si daca moare si nu apuca sa plateasca...asa ca eu trebuie sa astept sa moara.

PS. nu e carcoteala. daca toata lumea a sarit pe ea ca e de vina pt toate accidentele din iarna.... am zis si eu ca io trebui avocat.
PS2 aaaaa... iti ia si talonul daca te prinde fara cauciucuri de iarna.
trebuie apoi sa te deplasezi cu amenda platita si cauciucurile puse la ei sa le vada.
Eumada, eu zic sa le schimbi pe toate ca la ce foame e, cine stie ce nene cu exces de zel te opreste. ca sa nu zic altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca-s mai grea de capca nu intzeleg absolut deloc relevantza aruncarii mincarii pe geam,in contextul subiectului de fatza!(emoticon de ala de se scarpina-n cap)

Daca te opreste politzistul si ai cauciucuri de iarna,nu vei fi niciodata amendat conform legii circulatziei pe anatimpul rece!

in rest ,totul e(bla,bla,bla)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Dar daca circul vara cu cauciucuri de iarna e contraventie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

la fel de blabla bla e si pt mine ideia de a reprosa cuiva ca din cauza celor ca tine care nu isi pun cauciucuri pot sa ajung eu cu copilul la urgente... sau ca s-a blocat circulatia pe magheru...

ei, vezi tu dana...daca erai in romania...intelegeai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Dar daca circul vara cu cauciucuri de iarna e contraventie?


Nu cred. Insa iti faci cauciucurile varza, la temperaturile din vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

E ultima interventzie la subiect ca ce a fost de spus s-a spus,Ela dar chiar asa este...din cauza celor ce nu respecta legea ,deci nu-s pun cauciucuri de iarna(sau ma rog cred ei ca doar cu ala din portbagajsa-l citez pe capacaun,rezolva treaba si prostec legea)sansele sa ajung la spital sau sa ramin blocata sunt foarte mari!

E asa greu de intzeles????

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Dar faptul ca nu prin reprosuri ci cu legea in mana o sa-l responsabilizezi. cat de greu e de inteles...
in germ daca ai 80 de ani nu-ti mai da amenda?? eu nu am auzit asa ceva!
la noi se poate. mi-e mila de ea. poate da si ea de-o bere etc etc.

pana nu se vor pune in practica si nu se vor aplica amenzi drastice romanul va incerca sa ocoleasca legea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Asta-i din seria am BMW dar n-am bani de intretinere
edit ca sa adaug ca vreau ajutor de caldura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

De la 1 noiembrie trebuie sa ai cauciucuri de iarna cu inscriptia M&S sau simplu S pe rotile tractoare ale masinii. Daca masina este 4X4 trebuie sa aiba anvelope corespunzatoare pe toate rotile. Nu exista mentiuni cu privire la cauciucurile Allseasons deci, se pot pune.
In cazul in care ai tractiune normala, fata sau spate, e preferabil sa ai pe toate rotile cauciucuri de iarna. E important ca masina sa traga dar, mai important e sa franeze in conditii normale, De mentionat e faptul ca asiguratorii nu vor despagubi pe nimeni care nu are cauciucuri de iarna. Ma refer aici la RCA.
Legea e buna desi vremurile sunt grele. Prefer sa traiesc chiar si sarac numai sa traiesc. Asa ca e inutila discutia moralitatii acestei legi in conditiile in care romanii nu au bani. Nemtii si-au burdusit hainele cu ziare dupa WW2 pentru a nu muri de frig destui ani si au reusit. Nu cred ca e capatul lumii sa ne luam cauciucuri in conditiile in acre aceste tin undeva pe la 50.000 de km. Nu se cumpara in fiecare an.



Sfarsitul lumii e un rau necesar

Orice adevar trece prin trei faze. Mai întâi este ridiculizat. Apoi i se opune rezistenta înversunata. Abia în faza a treia este acceptat ca fiind de la sine înteles.

"Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta."Mahatma Ghandi

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput