CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

asa cum a fost si legea periilor din par de porc
stiati ca exista si asa ceva in ro?!



Ela, tot s-a divagat de la subiect, zi-mi si mie care e legea aia te rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

NO,amu` de la o intrebare bre`,am ajuns la ce a zis Ela04?
No,ca-i specific Dc..da` eu am luat exact ce-mi trebuie de aici......
Adica Ela04.tu ai fost cu"partieeee????
Oricum clar ca iarna trecuta am facut-o cu all seasons..si nu s-a indoit nimic...anu` asta,pot sa bag mana in foc ca,desi pe 01.11.2011 va fi soare si 15-16 grade,mandra politie romana va pandi pe strazi sa vada care dintre soferii astia inconstienti"care este"umbla cand e soare afara si drum uscat fara cauciucuri de iarna...pe toate patru rotile(oare si aia de rezerva trebuie?)ca nu precizeaza si daca trebuie oare?)Faci o pana si schimbi rezerva de vara..trosc.ai trei in loc de patru..a ta-i amenda.
Deci explicatia mai pe scurt"trebuie patru ca de aia s-a schimbat legea,ca pana acum romanii puneau doua".
Si uite-asa de maine voi fi fericita posesoare a patru Kleber noi de iarna pentru kuga meu....si patru Debica pentru cea mica..masina....poate ma tin doi trei ani.....
Da` tot nu m-am dumirit...cu rezerva cum e?


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Unde anume scrie de perioada 1 nov - 1 martie?
In Legea 161/2011 pentru aprobarea Ordonantei 5/2011 care modifica Ordonanta 195/2002, scrie despre:

28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar in cazul autovehiculului de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, fara ca acestea sa fie echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune sau fara a avea montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante certificate

Intreba cineva de in oras/in afara orasului - drumuri publice sunt toate, si in oras si in afara.
Inteleg ca e obligatoriu sa le pui pentru drumuri cu zapada/polei, nu inteleg de unde vine povestea asta cu perioada.
Din cate stiu eu, propunerea de modificare a codului rutier a continut initial si o astfel de perioada (pana la 1 aprilie, apoi pana la 1 martie), dar cand s-a publicat ordonanta si legea de aprobare a acesteia, perioadele au disparut.

Mai exista vreo alta lege referitoare la subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Si uite-asa romanii cred iar ca inventeaza ei roata, fie ea dotata sau echipata cu anvelope de iarna, de vara ori all-seasons!!

Asteptati, fratilor, prima ninsoare si stati cu ochii pe prognoza meteo, ca sa va faceti programare la service auto fix cu o ora inainte de prima zapada, ca nu cumva sa va surprinda nepregatiti ( ca pe utilajele de deszapezire ale lui Oprescu, an de an, in Bucuresti...), dar nici prea pregatiti cumva, cu rotile deja schimbate de pe 1 noiembrie, ca restul Europei cu clima temperat continentala si font atmosferic de iarna si previzibil, o data cu mult blamata zi de 1 noiembrie.
Si dupa ce trece fulgul, tzushti! la service iar, ca doar nu mai e nevoie de roti de iarna!




"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Asteptati, fratilor, prima ninsoare si stati cu ochii pe prognoza meteo, ca sa va faceti programare la service auto fix cu o ora inainte de prima zapada, ca nu cumva sa va surprinda nepregatiti ( ca pe utilajele de deszapezire ale lui Oprescu, an de an, in Bucuresti...), dar nici prea pregatiti cumva, cu rotile deja schimbate de pe 1 noiembrie, ca restul Europei cu clima temperat continentala si font atmosferic de iarna si previzibil, o data cu mult blamata zi de 1 noiembrie.
Si dupa ce trece fulgul, tzushti! la service iar, ca doar nu mai e nevoie de roti de iarna!

In Bucuresti nu mai trebuie roti :
http://economie.hotnews.ro/stiri-imobiliar-10249651-telegondola-din-bucuresti-20-milioane-euro-arhitectii-spun-este-proiect-inutil-absurd.htm



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Si uite asa, or sa exclame multi surprinsi ca "Iarna nu-i ca vara". Gandire tipica..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

ne ne ne...nu uitati ce balamuc a fost anul trecut la service cu schimbatul! Eu stiu ca era bb mic dar a trebuit sa ma duc cu el sa stau la rand, apoi a venit sotul si a preluat coada iar eu si copilul ne-am dus acasa. A fost groaznic! copilul urla iar noi stateam cate 20 de min la fiecare masina.
si nu dadu^se prima ninsoare. Nici nu vreau sa ma gandesc ce o fi anul asta....

Citat:
Ela, tot s-a divagat de la subiect, zi-mi si mie care e legea aia te rog.


sincer numai stiu. eram prin fak cand trebuia sa alegem cea mai aberanta lege vs cea mai practica. Asta mi s-a parut cea mai aberanta la vremea aia. Era data de guv vacaroiul pe vremea lui iliescu.
cea mai logica si frumoasa am apreciat o decizie a tribunalului din Florida care hotara ca nimeni nu poate fi condamnat pt a incercat sa se sustraga platii de impozite atata timp cat evaziunea pe care o face este legala.
da...nu a mers ca ambele norme treb sa fie locale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Cine stie.... eu am 4 cauciucuri de iarna.si o rezerva all season din fabrica dar asta nu inseamna ca nu recunosc dreptul altcuiva de a avea cate roti vrea.
Eu ma gandesc la siguranta mea si a familiei mele. Restul...cum isi asterne asa doarme.
Una este sa vrei sa fi informat si sa nu sti si alta sa-ti impun eu, prin tot felul de teori de care probabil te doare in cot, ce sa faci.
Depinde doar de tine daca siguranta ta si a familiei tale este pe lista prioritatilor tale.
Daca atunci cand ti-ai cumparat masina de exp ai luato doar de fitze...apai eu imi bat gura de pomana cu cauciucurile si siguranta...
ca e mai cool sa strigi partieeeee!!!!
eu stiu! am avut dacie


Ela siguranta ta si a familiei tale in trafic nu depinde numai de tine si de masina proprie. Ar fi extraordinar sa fie asa.

Insa dreptul celorlalti de a incalca legea (pe care il sustii tu aici) poate genera accidente care sa te afecteze si pe tine. Majoritatea accidentelor suna cam asa : "din cauza .... a pierdut contolul volanului si a intrat in masina care circula regulamentar .... facand .... victime".

Asa ca nu uita ca cel care are dreptul sa strige "partieeeee" poate striga catre tine sau cineva din familia ta. Si atunci faptul ca el "cum si-a asternut asa doarme" devine problema ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Dar rezerva?Trebuie sa cumpar si de aia de iarna?

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Stiu Lali, exageram si eu de dragul conversatiei...de fiecare data cand sunt cu bb in masina chiar daca stau pe loc ma uit in oglinda sa vad daca cel din spatele meu a oprit sau vine sanie peste mine. iar daca nu franeaza din timp ci in ultimul moment incep sa-mi transpire mainile pe volan instantaneu.
sunt numai constienta ca pana cand aceste amenzi nu vor fi puse in practica astfel de oameni vor continua sa faca cei duce capul. Nu am nici o putere ...decat sa ma rog.

Mergi la inceput