CE SPUNE LEGEA CAUCIUCURILOR DE IARNA?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Mie nu mi se pare ca sint discutii degeaba.

Un set de cauciucuri tine mai mult de un sezon, nu? E o investitie pe termen lung.
Exista cauciucuri de iarna ieftine. Exista cauciucuri de iarna SH mai bune decit cauciucurile de vara folosite iarna.
Ar trebui sa tina de respectul pentru lege, de responsabilitatea sociala a fiecaruia sa foloseasca cauciuri de iarna. Nu e vorba de suportarea consecintelor, ca daca imi omori mama sau sotul pentru ca ai derapat cu cipicii de vara, nu ai ce consecinte sa suporti ca sa repari paguba facuta. Nu exista pedeapsa suficienta cind omori un om, sau cind il faci sa sufere prin spitale.

Tablele sint doar table si se indoaie, se repara, asa e. Dar asigurarile ar trebui sa refuze sa suporte cheltuielile cind e vorba de bizoni care umbla echipati necorespunzator. Iar sistemul de justitie ar trebui sa fie destul de corect si de rapid incit sa te execute silit daca ai iesit pe strada, cu orice masina, cu cauciuri de vara, si ai produs pagube pe care nu poti sa le platesti.

Stiu si eu ca e bine cu fundu-n masina, stiu ca e mai comod decit in autobuz, stiu care-s hibele transportului in comun. Dar desteptul isi face iarna car si vara sanie; legea legata de cauciucuri nu e data ieri...

Dar na...legile trebuie respectate in Austria...Asta m-a enervat cel mai tare, noi, ceilalti romani sintem obligati sa convietuim cu "smecherasi" care stiu ca "la romanica merge si-asa"....




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pai in austria legea e lege nu tocmeala. politisti sunt echipati corespunzator, nu suna telefonul la nici unul, au salari pe masura munci, iar legea nu este facuta lasand loc de interpretari pt diversi oameni.
E frumos in austria. oameni sunt tare faini. iar simtul responsabilitati s-a facut cu legea in mana nu cu rugaminti sau teorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Pai in austria legea e lege nu tocmeala. politisti sunt echipati corespunzator, nu suna telefonul la nici unul, au salari pe masura munci, iar legea nu este facuta lasand loc de interpretari pt diversi oameni.
E frumos in austria. oameni sunt tare faini. iar simtul responsabilitati s-a facut cu legea in mana nu cu rugaminti sau teorii.



Eu n-am sa intzeleg niciodata de ce atitea sute de comentarii si interpretari pe seama legii!

Daca omul de rind (bineintzeles ca nu numai omul de rind)ar respecta legea,litera legii, asa cum e ea si nu ar cauta tertipuri de furisare,ocolire,itzi spun eu ca nici politzistul ala,n-ar mai primi niciun telefon ca a oprit pe cine nu trebuie!

Bine ca nu sunt bani de cauciucuri de iarna(pentru sigurantza ta ,in primul rind,nu spun de a celor de linga tine)insa vrem sa ne deplasam cu masina!Cine nu are posibilitate...s-o lase-n fatza portzii/blocului ...pina va gasi resurse financiar!

editez sa spun ca nici in visele mele cele mai jalnice nu-mi inchipui ca o asigurare va suporta ceva din cheltuieli avind la baza nerespectarea legii!!!!!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Daca in lege nu scrie ca trebuie schimbate toate 4 banuiesc ca poti schimba si doar 2. Dupa ce primesti amenda o poti contesta. In functie de cat timp liber ai sa umbli prin tribunale si dupa ce iti faci socoteala daca ce iei pe mere nu dai pe pere.


Pai daca-i asa, poate sa schimbe doar 1.


Da, ala de pe dreapta; daca e sa derapeze, sa intre in sant, nu pe contrasens. Dupa buget...

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Ba nu.
Ala de rezerva, din portbagaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos




Eu n-am sa intzeleg niciodata de ce atitea sute de comentarii si interpretari pe seama legii!


Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit
[/quote]

Pai pt ca asta este art din legea 195?/2002 priv circulatia pe drumurile publice:

#8220;Dupa punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu urm#259;torul cuprins: #8222;28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fara ca acesta sa fie dotat cu anvelope de iarna, iar în cazul autovehiculului cu o masa maxima autorizata mai mare de 3,5 tone fara ca acesta sa fie dotat pe axa/axele de tractiune cu anvelope de iarna.#8221;

aceast contraventie intra in clasa a IV-a de sanctiuni, clasa care prevede de la 9 la 20 de puncte amenda. Cum un punct amenda este de 60 de lei, soferii pot fi amendati cu sume cuprinse intre 540 de lei si 1.200 de lei.

Parca zici ca au facut economie de cuvinte...
Din pct meu de vedere lasa loc la multe interpretari. Poate gresesc si pt altii e mai clara.

Cate amenzi credeti ca se vor da pt aceast nou art?
Eu zic ca tot atatea cate s-au dat si pt aruncatul gunoiului aiurea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Pai Ela,pentru mine e clar(daca nu vreau sa interpretez si ras-interpretez):

pe perioada 1 nov-31 martie ,automobilele trebuie sa circule echipate corespunzator,cu cauciucuri deiarna!

E clar ca buna ziua,alte detalii nu ma intereseaza!

Vreau sa circul...pun cauciucri de iarna,nu vreau sa circul...tzin masina in repaus!

Nu intzeleg unde da loc la interpretari,decit daca le cautzi!(si cine le cauta o face pentru ca se vor a se sustrage de la ce prevede legea)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Si nu imi spune ca nu s-au gandit ca cineva e atat de prost si nu-si da seama ca atunci cand spui anvelope te gandesti la toate 4.

Pt ca atunci o sa-ti spun ca in momentul in care cineva intra cu un cutit peste tine in casa legea zice ca tu la randul tau poti sa-l ataci cu un cutit care trebuie sa nu fie decat cu 15 cm mai mare decat al hotului.
Cam asta e legea in ro.

Deci aici s-au gandit la cati cm exact iar acolo nu puteau scrie toate (sau 4) etc...
eu zic ca e vb de cineva din parlam cu o afacere noua pe anvelope...
e numai parerea mea.
asa cum a fost si legea periilor din par de porc
stiati ca exista si asa ceva in ro?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

acolo nu puteau scrie toate (sau 4) etc...

eu zic ca e vb de cineva din parlam cu o afacere noua pe anvelope...
e numai parerea mea.


Probabil pentru ca nu s-au gandit la faptul ca cineva ar putea interpreta ca poate schimba doar un cauciuc sau, hai, doua, ca acolo e forma de plural si se refera la minim doua. Daca nu spune exact PATRU, inseamna ca pluralul minim e acceptabil, nu???

Serios acum, daca scrie ca pentru vehicule mici ( pana in 3,5 t) trebuie roti de iarna, iar pentru cele mari, peste 3,5 t e suficient doar sa ai roti de iarna pe partea cu tractiunea,ghici ciuperca la cate roti se referea legea cand spunea despre vehiculele pana in 3,5 t? 2 sau 3?




"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cine stie.... eu am 4 cauciucuri de iarna.si o rezerva all season din fabrica dar asta nu inseamna ca nu recunosc dreptul altcuiva de a avea cate roti vrea.
Eu ma gandesc la siguranta mea si a familiei mele. Restul...cum isi asterne asa doarme.
Una este sa vrei sa fi informat si sa nu sti si alta sa-ti impun eu, prin tot felul de teori de care probabil te doare in cot, ce sa faci.
Depinde doar de tine daca siguranta ta si a familiei tale este pe lista prioritatilor tale.
Daca atunci cand ti-ai cumparat masina de exp ai luato doar de fitze...apai eu imi bat gura de pomana cu cauciucurile si siguranta...
ca e mai cool sa strigi partieeeee!!!!
eu stiu! am avut dacie

Mergi la inceput