Citim impreuna - "O zi" - David Nicholls

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Uite, buflea, in scena aia profund 'victoriana' cu jocul de societate, nu era nevoie de atatea 'si el se simti nustiucum' si 'el se gandi la nustiuce'.
Aia e ca un fel de minipiesa gotico-victoriana, in care relatiile dintre personaje sunt oricum definite prin ce se intampla, e redundant sa tot bagi in ochiul cititorului cum se simte el de fapt (prins in capcana, jignit, moasi-sa pe gheata cum altfel:). Intelegem oricum, ca nu suntem chiar moroni:)
E ca un fel de Henry James explicat, abreviat si adnotat pentru copii de-a patra.

Ce zici, am iesplicat?


Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Cind o citesc pe Buflea mai ca as comite-o si eu.Cind le citesc pe corap,Mihaelka si viviana...parca ma linistesc.
Cred ca mai astept,oricum mi-am depasit bugetul pe luna in curs si pe cea viitoare,astept deja 5 carti.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Nu-mi lasa loc pentru a-mi croi propria-mi impresie despre ei.
Pana acum nu am reusit sa le fac, in minte, portretul fizic.
Ma gandesc la Em si Dexter ca la niste personaje fara chip.



exact la asta ma gandeam azi in metrou - citesc acum sotron - cortazar - si ma gandeam cat de clara mi-e Maga din numai cateva cuvinte - "[umbrela] era cam rupta si-ai mai folosit-o inca multa vreme, mai cu seama ca sa o infigi in coastele celor din metrou si de prin autobuze, vesnic stangace si distrata, cu gandul aiurea sau la micul desen pe care il alcatuiau doua muste pe plafonul vagonului".

revin - intru intr-o sedinta naspa rau [nu naspa pentru mine personal}

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Cind o citesc pe Buflea mai ca as comite-o si eu.Cind le citesc pe corap,Mihaelka si viviana...parca ma linistesc.
Cred ca mai astept,oricum mi-am depasit bugetul pe luna in curs si pe cea viitoare,astept deja 5 carti.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





Daca o primesc totusi de la cei de pe site-ul unde am comandat-o si nu te grabesti tare, dupa ce o citesc ti-o trimit eu prin posta.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui hannen

Cind o citesc pe Buflea mai ca as comite-o si eu.Cind le citesc pe corap,Mihaelka si viviana...parca ma linistesc.
Cred ca mai astept,oricum mi-am depasit bugetul pe luna in curs si pe cea viitoare,astept deja 5 carti.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!





Daca o primesc totusi de la cei de pe site-ul unde am comandat-o si nu te grabesti tare, dupa ce o citesc ti-o trimit eu prin posta.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



Laura,dar ce am facut eu de merit o asa atentie?Tu esti super draguta ,multumesc mult dar crezi ca se merita?Nu o fi mai scump transportul decit cartea?sa nu te insele locatia de la profil

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

hannen, te-am crezut pe cuvant in privinta locatiei, desi ma miram ce-ai patit de ai venit in Romanika. Apoi ai dreptate, nu stiu cum o fi cu transportul pana in tari asa frumoase si indepartate.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

hannen, te-am crezut pe cuvant in privinta locatiei, desi ma miram ce-ai patit de ai venit in Romanika. Apoi ai dreptate, nu stiu cum o fi cu transportul pana in tari asa frumoase si indepartate.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me


pt ca am indus in eroare si pt. oferta

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
...in scena aia profund 'victoriana' cu jocul de societate, nu era nevoie de atatea 'si el se simti nustiucum' si 'el se gandi la nustiuce'.
Aia e ca un fel de minipiesa gotico-victoriana, in care relatiile dintre personaje sunt oricum definite prin ce se intampla, e redundant sa tot bagi in ochiul cititorului cum se simte el de fapt (prins in capcana, jignit, moasi-sa pe gheata cum altfel:). Intelegem oricum, ca nu suntem chiar moroni:)
E ca un fel de Henry James explicat, abreviat si adnotat pentru copii de-a patra.

Citat:
citat din mesajul lui corap
victoriana emma si edwardianul dex.


comentariile acestea ma fac foarte curioasa: am citit destula literatura engleza la viata mea? din cate pricep, e buna cartea asta la testat experienta literara.

ce sa fac, chibitez de pe margine, ma entertain-uiesc si eu cu comentariile de aici, pana una alta...
si posta nu mai vine...

PPS: trimis carti in strainatate: nu costa asa mult cu posta romana daca le trimiteti in UE ca si imprimate (=cu coltul pricului taiat) - parca era vreo 7 lei pana in 250 gr si 12 pana la 1 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am terminat aseara cartea...
Pe undeva pe la mijloc aproape renuntasem dar am mers mai departe.

Parerea mea...mi s-a parut foarte "flat", caracterele prea unidimensionale. Nu mi s-a parut ca autorul a intentionat sa le dea mai multa viata. Chiar la un moment dat aveam impresia ca citesc despre doua marionete si ma gindeam ca "actiunea" ar avea un rol si ca personajele sint secundare. Dar nici "actiunea" nu a sosit si am rams dezamagita.



Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Anamaria, eu sunt foarte fericita ca ai poposit pe la noi, chiar daca nu ti-o placut cartea. Sa stii ca m-am bucurat de cand am vazut ca te-ai 'inrolat'.

Poate mai vii si alt'dat'.

Edit: hannen, io ti-o trimit, sa stii. Da-mi un PM cu o adresa unde s-o pot trimite.

Lucrarile Ioanei si terapia lui Pinkutz

Mergi la inceput