Citim impreuna - "O zi" - David Nicholls

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Multumesc de primire


Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka
Edit: hannen, io ti-o trimit, sa stii. Da-mi un PM cu o adresa unde s-o pot trimite.



Se vede treaba ca azi e ziua mea norocoasa!Ce de oferte!
Eu va multumesc din suflet dar sincer,nu se merita atita deranj.Am gasit-o pe amazon si e si ieftina si o au si in stock.Daca o comand azi o primesc vineri...(dar chiar asa,aseara doua (vin maine) azi iar una??nu-i prea...prea?)
Pina la urma nu stiu ce sa fac,vad ca parerile sunt impartite.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Hannen, eu zic sa o citesti...merita sa avem mai multe pareri!

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aveti dreptate - acum ca va citesc comentariile, este intr-adevar carte flat - nu are nici un fel de actiune. Probabil ca trebuie sa rezonezi cu personajele ca sa iti placa ...

Mie mi-a placut pentru ca e foarte aproape de realitate - mi-a placut ca am vazut entuziasmul tineretii si uzura vietii, mi-a placut ca fiecare si-a urmat drumul lui si pana la urma drumurile i-a adus, pe cale ocolita, impreuna ... mi-a placut si finalul - faptul ca el isi gaseste alta relatie si nu se intoarce la nevasta.

Mi-a mai placut tensiunea dintre ei si echilibrul pe care il gaseau unul in altul desi traiau la poluri opuse. Mi-a placut ca se explica (Mihaelka ) ce gandesc si apoi ce scot pe gura - chestii total diferite ...si sa nu imi spuneti ca nu ati trait aceasta experienta, sa urlii pe interior de frustrare si exteriorul sa zambeasca si sa spuna "lovely, I'm so happy for you". Dialogurile dintre ei sunt foarte frumoase, au ironie acida, au seriozitate, au frustrare, au si ipocrizie si sinceritate ...

Ma gandesc acum ca aceasta carte este probabil similara cu "Eat, Pray, Love" - cu care multi au rezonat si pe care eu am desfiintat-o pentru ca pur si simplu m-a plictist !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Buflea,taci ca daca o iau de "gura" ta si nu-mi place ...ei,nu fac nika numai ca-mi place cum o comentezi.Chiar ca ai rezonat cu personajele ,se vede dupa cum descrii(chiar ai savurat-o).
Interesant ce zici tu acolo si mi-a ramas intiparit in memorie o fraza din primul tau mesaj "viata merge inainte si amintirile raman in noi,si regretele..."M-a atins intr-un fel...desi sunt sensibila de fel,acum sunt la apogeu si orice chestiune de asta delicata despre viata,amintiri ...regrete ,ma da peste cap.Dar eu pot sa spun ca nu am trait experienta frustrarii interioare fara sa o exprim.Daca o sa reusesc sa gindesc una si sa zic alta cred o sa-mi lungesc viata cu 10 ani.tot zic sa ma apuc de repetat.
Ce ma deruteaza este lipsa de actiune de care se pling celelalte fete.Ori eu savurez actiunea,suspansul,imprevizibilul...
Hmmmm,gindesc...gindesc,s^o iau,sa nu

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Ei, cititi-o! E o experienta interesanta.

Am terminat-o si eu.
Tot timpul am avut impresia ca sunt un spectator solitar al unei piese cu numai 2 personaje ce se invart intr-un decor saracacios.

Am tresarit si am fost miscata pe la pagina 436. Dupa asta lectura a fost altfel.

As avea ceva de spus si despre deznodamant dar ma abtin pana ce o terminati.

Daca o doreste cineva i-o pot trimite.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Daca pe undeva as pute rezona cu Emma (poate la faza cu "unrequited love" pe o perioada nedeterminata de timp, nu am putut gasi nici o calitate "reedemable" a lui Dexter. Pur si simplu caracterul lui a fost slab si neonorabil...mi-ar fi trebuit im marea de defecte o calitate cit de mica...senzatia a fost chiar de la inceputul cartii si confirmata la scena catre sfirsit (unde se intilnesc prima oara cu parintii lui)...cind i-a dat drumul la mina. A fost un gest de copil p rins cu mita-n sac.

Nu mi s-a parut ca au fost meniti unul pentru altul (nu a existat un "spark")...mai mult ca Dexter a obosit si nu l-a mai vrut nimeni...

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

anne hathaway e ema? astia de-au facut filmul au citit cartea?
anne hathaway ...
anne hathaway ...
anne hathaway ...

sunt socata, nu ascultati ce spun

edit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana


Am tresarit si am fost miscata pe la pagina 436. Dupa asta lectura a fost altfel.

vivi


are peste 400 de pagini si ati terminat-o in cateva zile ? Pot sa zic ca mie imi va lua probabil mult mai mult?



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a, Laura, nu te descraja; dupa cum ziceam, e scrisa mare si cu spatii intre randuri (si chiar am apreciat asta - tre sa ma duc la oculist)

Mergi la inceput