Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Alice, eu am obs. ca asa isi manifesta unele bunici dragostea pt nepoti. Soacra-mea o ia pe B in brate si o strange tare si o pupa, chiar daca ea protesteaza si o impinge, data viitoare tot asa face

michelle, unde-s cretulinii fetei??????? Interesanta metoda de facut zacusca. Soacra-mea face alta reteta, iese o pasta inecacioasa (desi buna la gust). A mea iese zemoasa, intra zeama aia in paine, e asa de buna. Eu am dat gata jumate de borcan de azi-dimineata, borcan mare. Iar sotul mi-a sterpelit unul mic de sub paturi sa duca la servici

paula, incepe "scoala" - caminul , abia la anul incepe scoala-scoala . Dar tot tb sa-i pregatesc hainute, pijamalele, rucsacelul. Rechizite vom lua pe la sfarsitul lunii, tb sa fie intai sedinta cu parintii sa ne zica educatoarele ce le trebuie anul asta.

Victo, dar ce au motivat? Ai dreptul la reducerea prg de lucru? Mama lor de hoti... Nu stiu ce a facut Ro la meci, sotul a ramas sa se uite si m-a amenintat ca s-ar putea sa ma trezeasca daca striga (la gool se referea), dar cum nu m-a trezit... banuiesc ca a luat bataie sau cel mult a fost egal.

Alice,

Despre LEGO - la fel ca Raisa, ii place sa le dezbine.
Paula, eu cred ca nu e prea devreme sa le iei.

ooana, sa aveti o vacanta frumoasa!

ochidut, asteptam vesti bune de la dr. Dupa ce vomita cel putin o ora nu-i dai nimic. Apoi incepi hidratarea cu guri mici de apa la intervale de 10-15 min.

crispro, lauri_ca, Elise implineste 6 ani pe 3 dec. Incepe caminul, m-am exprimat eu oarecum gresit (luni incepe noul an scolar).

ochidut, si michelle ii da Biancai Junior 1+. Si cred ca o sa o facem si noi in curand, dar sa-mi raspunda intai michelle daca se dizolva mai repede ca NAN3

rubia, racusor a trimis link pe grup. Vezi ca am pus link-ul nou la sectiunea LINKS.

ramonasin, ne-ai pacalit , ai pus link la album si ai fugit. Dar albumul e privat, nu se vede.

maurice, trimiti un mail la adresa grupului delfinasilor in care scrii link-ul la album (cum a facut racusor). Albumul trebuie sa nu fie privat (sa fie public sau, varianta mai buna, accesibil oricui are link-ul - asta stabilesti in proprietatile albumului). Asteptam cu nerabdare sfatul psihologului

Nu mai retin cine zicea de Triderm. Asta nu are si antibiotic in el?? Unguentele cu antibiotic nu tb folosite mult timp. Aveti grija. Am retinut de cutaden, o sa iau si eu sa am in casa.

Cine a facut capitol nou? A uitat sa puna link-ul la capitolul 2 pe prima pag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Matusa, vacanta placuta!

Ramonasin, pozele tale sunt private, nu o putem vedea pe Daria!

Oare Ilinca ce mai face? E tot in vacanta, nu?



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochidut

eu sunt prima? lasa ca pana scriu eu mesaj, sigur mai scrie altcineva.

nu de alta, dar nu e prea bun, am avut o noapte tare proasta.

Multumesc tuturor de sfaturi. Baby, chiar o sa incerc cu apa termala

Despre noaptea noastra: a fost groaznic, a vomat si s-a chinuit de numa, a adormit prima oara la 2, dupa multe crize de tipete si plans (in mare parte de la nesomn). Ea doarme neintoarsa de la 9 seara pana dimineata la 7.30. Va dati seama ca acum era terminata pur si simplu. La 4 s-a mai trezit o data si cu chiu cu vai am reusit sa o adorm din nou. E dificil ca ea nici nu e obisnuita sa o adormi in brate, nici leganata, se smuceste, daca o pui in pat cu tine nu isi gaseste locul. Pe de alta parte daca o puneam la ea in pat, cred ca ii era teama ca e singurica si sa nu vomite din nou si imi intindea mainile sa o ridic, si uite asa ne-am foit vreo ora jumate de nu mai stiam cum sa o adormim.
Crispo, m-am gandit la tine

A vomat de vreo 4 ori, nici nu stiu ce mai scotea din ea- doar apa, se speria atunci pe moment dar dupa ii era mai bine. De la 2 nu a mai avut scaune si temperatura e pana in 38. Oricum nu am mai putut sa ii dau nimic:panadol, nurofen, formule..etc. Ma gandesc ca poate si de aia a vomat, de la cate am bagat in ea - fortat.....si nemancata.
Azi a baut doar laptele de dimineata, dar e bun si ala.

La 5 mergem la doctor si va anuntam.

Mami fericita de Larisa Ioana 24.06.2010



Of cred ca este tare greu...Al meu nu a vomat...Daca vomita se deshidrateaza si mai repede...Sa ii dai ceai de menta cu putin zahar ...Asa mi-a recomandat pediatra ca sa il bea...Si intr-adevar bea cam 2-3 biberoane de 250 ml ( ii puneam cam jumatate de lingurita de zahar) Daca ii poti pune si saruri de rehidratare este si mai bine
sanatate multa

Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77
Nu mai retin cine zicea de Triderm. Asta nu are si antibiotic in el?? Unguentele cu antibiotic nu tb folosite mult timp. Aveti grija. Am retinut de cutaden, o sa iau si eu sa am in casa.
Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)


eu, eu, am zis de triderm, are antibiotic, am zis ca trebuie folosit cu moderatie, la noi a avut efect imediat, acum fiecare foloseste ce vrea!

Corina, fericita mamica de Tudor Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

Ochidut, sanatate multa larisei, sper sa fie bine la doctor!

Corina, fericita mamica de Tudor Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Crissy, credeam ca tu ai facut capitol, si chiar vroiam sa iti zuc ca nu e pus linkul capitolului 2 pe prima pagina. Apoi am zis ca tac si il fac eu mai tarziu, dar nu am apucat. Inca is lamga v, doarme de 2 ore jumate!!!



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

coteasca, a sunat chiar asa urat mesajul meu? Nu am vrut sa te supar, normal ca fiecare foloseste ce vrea, doar am vrut sa atrag atentia ca unguentul are antibiotic si ca tb folosit cu masura.
michelle, cred ca am facut amandoua modificari la prima pagina. Am sters mesajul postat cu id-ul iul_aug pt ca deja am primit 2 avertizari sa nu mai postam mesaje "personale" cu id-ul comun.

Citat:
crissy - i-am tuns zulufii. Hehe, ce usor se usuca acum parul, dau de 2 ori cu feonul (oare asa se scrie?) si gata!
Da, Junior 1+ se dizolva ffff repede. NAN3 eu nu i-am putut da asa simplu, ci doar combinat cu NAN2, fifty-fifty


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

coteasca, a sunat chiar asa urat mesajul meu? Nu am vrut sa te supar, normal ca fiecare foloseste ce vrea, doar am vrut sa atrag atentia ca unguentul are antibiotic si ca tb folosit cu masura.
Cristina cu Beatrice-Teodora (25 iun. 2010) si Elise-Stefania (3 dec. 2005)

ei, ce vorba e asta, nu m-am suparat, eu nu sunt suparacioasa de fel, doar am raspuns la apel, ca ai zis ca nu stii cine a zis de triderm. si am zis ca fiecare foloseste ce vrea pt ca am vazut mamici care folosesc alte creme decat tridermul, si noi am incercat o gramada si babesti,pana am ajuns la asta.

Corina, fericita mamica de Tudor Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Cu tridermul chiar trebuie avuta grija mare. Pe langa antibiotic contine si corticoizi care se absorb prin piele si pot avea efecte nocive. As zice ca numai la recomandarea medicului sa se foloseasca. coteasca sa nu te superi pe mine, am vrut doar sa aduc o completare

Cutadenul e intr-adevar f. bun si e pe baza de extract de plante si oxid de zinc.

Noi ne descurcam f. bine cu crema de galbenele, culmea e ca a avut efecte mai bune decat Sudocremul cand a facut Medeea o iritatie mai urata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Crissy, 0-0 din pacAte

Mara inca doarme, eu nu m-am ridicat din pat mai stau putin
Eu abia astept sa o duc pe mara la gradinita. Si la scoala si sa cumpar rechizite
Ma mangaie pe burta in somn fimea :)))

Anca, i-a tot zis. Ieri le povestea ea incantata fetelor de la birou ca ce fericita era mara ca o ducea unde ii arata cu degetul si a zis marius " pai daca isi faci toate poftele normal ca e fericita". Si-a cam sters din zambet. Cred ca a realizat

Gata s-a trezit pipaitoarea

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 22+

Mergi la inceput