Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Pisuc, nu stiam de restaurantul La mama ca a devenit ceva gen Fast Food,era printre preferatele mele in anii de studentie dar si la Potcoava imi placea tare mult sa mananc pt ca era mancarea fff buna cu specific romanesc si nu numai. Eduard a inceput cu supa de legume(dovlecel,morcov,cartof).In primele 3 zile am pasat din supa doar dovlecelul si de astazi pt inca 3 zile morcovul si apoi cartoful.Apoi v.om face diferite combinatii cu parmigiano,ulei de masline,crema de orez,branzica,carne etc.

Ally , Mami fericita de bebe Eduard Andrei !!! (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

pisuc eu nu ii dau branzica din comert pt ca imi e mai usor sa ii fac eu putin, doar atat cat ii trebuie! dar daca avem in plan pt papa noastra ceva cu branza dulce atunci voi lua si ii voi da si lui.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scrish spune:

cami, pisuc stiu ca asa se practica in privinta mancarii, datul in parc....eu pana acum insa am vrut sa stau pe acasa, sa manance si in liniste (e distras extrem de usor de orice misca in jur), sa-l vad cum invata sa inghita, cum invata de fapt ce e mancarea si mancatul, am vrut ca faza asta initiala sa fie se petreaca in liniste, plus k eram si eu destul de crispata la inceput, stateam si cu teama ca daca nu mananca, la inceput cand nu stia sa inghita molfaia ce molfaia si pe urma scuipa totul din reflex...eheeee...acum e mult mai bine si mergem spre faza urmatoare: sa isi faca mama curaj sa ia mancarea dupa ea si sa-si incerce norocul in parc

despre branzica de casa nu stiu ce sa zic, mie mi se pare foarte simplu de facut, nu reprezinta nici un incovenient. dar asa cum spunea si yasmi, daca o sa fie nevoie ii dau si cumparata!

eu am avut o saptamana extrem de aglomerata si totul a culminat ieri cu un episod care putea sa se sfarseasca aiurea, a cazut o bucata din biblioteca fix pe canapeaua unde stau eu in mod normal norocul meu a fost ca am auzit un parait, m am uitat in sus si am vazut cum vine spre mine, am avut timp doar sa sar de pe canapea ca altfel cred ca acolo ramaneam la cat e de mare si de grea bine k a fost doar asa, nici nu vreau sa ma gandesc ce putea sa se intample daca nu auzeam zgomotul sau mai rau, daca era luca langa mine evident ca totul in jur s a facut vraiste iar azi a venit tipul care ne a facut o sa o fixeze pe toata in 3 sisteme de siguranta. muncitorilor evident ca nu le a pasat prea mult de curatenia mea din casa si au facut dezatru si uite asa am stat si azi toata ziua cu treaba

sunt fericita insa ca sotul meu si a luat liber saptamana viitoare si cred ca sambata plecam la munte, nu stiu cat stam. maine vrem sa dam o tura si prin magazine sa ii mai luam hainute lui luca si poate ajungem si prin ikea...

gata, fug la baita, va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

am fost in vizita la niste prieteni si acum ma dau pe net
yasmi- casa in mod normal e 120 ( mii de euro) dar noi acum am prins promotie cu 105 si ne da si o casa cu mai mult teren
pisuc- am ales casa neva. le stii? sa stii ca au facut super frumos acum acolo si inca nu au terminat. terenul e imens si va fi un mini-oras. cat despre socializare ce sa zic, pt mine va fi f greu dar imi asum aceast lucru in ideea ca acasa e aer curat,nepoluat, am casa frumoasa cu florile mele si copil cu toate la 'botu calului". au gradinita de stat in incinta complexului si sunt ffffffffff multi copii acolo cu care poate sa socializeze. asta nu inseamna insa ca nu va socializa si in oras. avem amandoi masini si putem merge oricand. soacra-mea e pensionata si ne va ajuta ea mai ales ca e transport fix de la metrou si o lasa la complex. noua ne-a placut. m-am saturat de gunoi aruncat pe strada si lips locurilor de parcare si poluare si caldura etc. hai ca am scris un roman. dupa ce ma mut te invit la o cafeluta
strumph- 1. la nunta noi nu am platit nimic. mi se pare ca am dus o sticla de vin
2. imi place restaurantul Patru Anotimpuri de pe soseaua nordului langa parcul herastrau. au mancare 100% romaneasca. insa imi place si crul cu bere, neaparat rezervare. acolo au si taraf in wkd! merita
3. la botez au platit tot nasii, noi nimic
a. si la nunta si la botez am avut bomboane, dar nu e musai

ma tin sa-ti zic de cateva zile. am vazut pozele din padurea cu alune ce tare e strumphita mica si sincer iti seamana!! despre bucataria soacrei. Dumnezeule mareeee.vreau si euuuuuuuuuu. sunt mare fan bucatarii si am ramas socata. I waaanttttt. sotul mai are frati?




Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

strumph,
1.Mirii nu tb sa plateasca nimic preotului. nasul plateste la inceput biserica iar dupa slujba majoritatea preotilor mai cer ceva...este strict problema nasilor, nu a voastra. acelasi lucru se aplica si la botez.
2. Pe langa rest enumerate de fete mie imi mai place si www.restaurantdecebal.ro/" target="_blank">Decebal.
3. asa cum au zis si fetele: certif de casatorie, o sticla de vin rosu, cateva piscoturi (iti vor tb doar 2) si ceva bombonele pt servit invitatii.
la botez eu am dus pt preot un prosop si un sapun dar in unele locuri am citit ca tb adus de nasa; mai tb certif de nastere al copilului si cruciulitele de pus in piept. La botez se pun cruciulite doar celor care vin la biserica nu si celor care vin doar la restaurant.



Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

La ce ora scriu...
Nu pot dormi din cauza durerii de cap..aia e! Delia, deci nu esti singura ..
V-am citit si eu rapid asa si acum scriu din amintiri sa vad ce reusesc

Deea , da, o sa vb noi despre dr V asta..nici eu nu-s deloc multumita...cred ca o mai tin pt vaccinuri...nici nu cunosc una buna si aproape din pacate...
Mada, asteptam pozicileeeee!
Cami, mi-era dor de voi mami, ai avut o zi relaxanta zici?? Ale mele (edit: zilele)sunt ca ale lui Mada in ultima vreme. Mati este extrem de gelos si pe mine si pe David, cel mic maraie cred ca nu-i prea ajunge lapticul meu, dar nici macar apa la bibe nu vrea...cred ca voi incerca o canutza desi u stiu dc poate trage la varsta asta ..
Alexina, felicitari pt casutza!Va fi mai greu cu drumul ca e un picutz mai departe, dar pana la urma situatia perfecta nu exista decat cu multi bani.. sa fie intr-un ceas bun!
Lavi,frumosi sunteti! Slabatura ce esti!!!! Fata, tu nu maninci nimic???
Viss, sunt scumpi, frumosi si haiosi. Merita tot sacrificiul din lume!ma tot tineam sa-ti spun, am lenjerie ca a voastra cu ursuletii. gata, am spus!
Pisuc, eu ii voi da cred din comertz, la Mati am facut de cateva ori si tin minte ca nu i-a placut...deci am cumparat, cred ca voi face la fel din prima..
Strumpfi, cu restaurantele nu prea ma pricep, dar vad ca stiu fetele raspuns la orice.Pozele sunt superbe. Strumpfitza e frumusica foc!
Ally un mare si apasat pt Edy!
Scrish, Doamne, cum asa?? Ma bucur ca esti ok. Eu am patit-o cand era david mic, a cazut oglinda imensa de pe usa sifonierului. Eu eram cu bb in pat si a cazut pe spatele meu, eu sstateam cu spatele la ea si-l tineam pe pui pe o pernutza. S-a speriat teribil pt ca eu nu mi-am dat seama ce se intampla si l-am impins mai incolo ca voiam sa-l feresc..uuuf, cosmaruri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

simooooooooooooooo imbratisari multeeeeeeeee
aici sunt
am citit ce au mai scris fetele pana acum
si vroiam sa scriu cate ceva
sa merg la nani
imi pare rau ca te doare capul
offfffff
si eu am avut ameteli azi
si am bagat un elevit
asta e ce sa facem
petra mea mai suge cand si cand
f putin ce-i drept
asta e
offfffff
cat despre relaxareeeeeeeeee
da azi o zi dupa nu stiu cate in care nu a dormit nici una la pranz
ahahahaha
da e bine si asa
cat despre gelozii cred ca tot vor fi
asa sunt copii
toti vor la mama
mai ales baietii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

strumph acu sa iti rasp si eu
1. la biserica se achita o taxa si pt nunta si separat pt botez... pe chitanta data
pt lumina folosita cat e slujba, pt apa folosita etc.....
aceasta de obiocei o achita mirii daca vin in contact cu biserica inainte de nunta sau botez
daca nu o achita la pachet nasii
in rest se mai da ceva la preoti, cantaret si femeia care aduce apa etc. pt munca lor
2. la botez iti trebuie ca mama sa duci betisoare de urechi
o sticla de ulei
un prosop sau 2 depinde cati preoti sunt
si sapunuri la fel
cruciulite de pus in piept invitatilor in timpul slujbei
si bomboane de servit invitatii tot in timpul slujbei dupa botezul efectiv
si evident certificatul de nastere
sa cereti de la biserica CERTIFICAT DE BOTEZ
3. la nunta verighetele
certificatul de casatorie
o sticla de vin rosu
un set de piscoturi
si bomboane de servit invitatii
si de aruncat in voi daca se practica in timp ce inconjurati masa
cateva sticle de sampanie care se servesc acolo in functie de nr de invitati
si orez si grau si petale de trandafiri si multeeeeeeeeeee flori
sa aibe invitatii sa arunce pe voi la iesirea din biserica
asta e optional
nu striu daca ati facut la cununia civila asa


hai ca mai este putinnnnnnnnnnn
iti tin pumnii
si ma gandesc la tine
imi pare enorm de rau ca nu pot veniiiiiiiiiiii
sa ne vedemmmmm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

scrish ce sperieturaaaaaaa
doamne
ce iti e si cu mobila asta
cade fara cutremure
offffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Strumph, cruciulite gaseti sa cumperi la biserica , sunt speciale, cele ptr baietei sunt cu fundita albastra iar ptr fete, roz. Ca sa nu te stresezi.
Daca Nick e catolic, o sa- l crestineze pe el inainte de cununia voastra.
Dar vb cu preotul cand faceti programarea ptr cununie.
Numain nasii platesc, asa am facut si la noi si cand am cununat/botezat noi.
O sa- ti dea certificat de botez, numai daca ceri si ai nevoie de el in UK. Ptr emiterea lui e alta taxa si banuiesc ca asta platiti voi. Eu nu am cerut ca nu ne- a trebuit.

Drum bun spre casa, sa aveti un zbor linistit, sigur va fi calatorind la business class , sa ajungeti cu bine si sa petreceti o vacanta de vis!
Pupam dulce dulce printesa scumpa!

P. S. Astept sa- mi trimiti poze .


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput