Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (45)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetele hop si eu pe fuga
mi-au adormit mandrele mai repede in seara asta
fug si eu acu la nani
am bagat la spalat si am mancat si eu pe ziua de azi


happy cum sunt convulsiile si ce dai cand le face?
sau se da ceva preventiv
antonia mi-a facut si ea un episod de temperatura f mare vara asta
si am stat cu inima cat un purice
si vreau sa cumpar sa am si eu ceva in casa
doamne fereste de ceva!
eu din cate stiu cei mici fac forme f usoare
da dpoamne sa fiti bine
in romania tu unde locuiesti?
in bucuresti?

si eu am slabit fffffffff mult
sincer nu stiu cat si cum
da intru in haine cu care ma imbracam dinainte cu 2 ani sa o am pe antonia
deci slabirea e evidenta
desi burtica mai am destula
si celulita de asemenea
offfffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

dya da de ce te chinui asa de tare cu bebe?
de ce il trezesti cu mutarile tale?
mai bine il pui langa tine si dormiti amandoi
sau il lasi sa doarma pe burtica daca el asa prefera
si [petra mea face la fel
da eu dorm cu ea in pat si ma mai intorc cu spatele
sa ma relaxez
e important si somnul meu
ca mama de doi bebici
altfel o iau razna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgyiuly spune:

Buna seara!!!

E liniste si la mine ...dorm toti in sfarsit!

Dya..dar de ce te chinui cu leganatul daca tot nu adoarme repede???Incearca si alte metode de adormit,acum cat e mic...ca odata si odata tot te vei chinui sa-l dezveti si sa-l inveti sa adoarma altfel.Mi se pare un chin pt tine.

Happy..sanatate copilasilor si sa treceti usor peste varicela Mariei.

Cami..iti raspund eu cum e cu convulsiile febrile ca din pacate le cunosc si eu,Giulia mi-a facut 2 in iulie anul trecut.Se fac la o crestere brusca a temperaturii(dar si la o scadere brusca),nu neaparat la temperaturi foarte mari( Giulia a facut la 38,3 si 38.5).Sunt foarte urate de vazut si greu se mai traieste cu ele.Si eu intru in transa cand Giulia are febra si o tin mereu pe paracetamol si nurofen ss nu depasesca 38.

Strumphule ...pregatirile sunt in toi vad!!!Piscotica e scumpa tare,imi place cum rontaie la degetele!!!

Madutza-bra..sunteti o familie frumoasa,iar Catalina este delicioasa,are niste bulanaseOauuu...in picioruse deja???

Ally...mare gimnast Edutu,ce de pozitii exerimenteaza el!!!Mai dar cate luni au copii vostri...ca aai mei nu fac de astea!

Roxy..ce frumos sta Anastasia in fundulet!!!Imi place cu cata pofta isi mananca degetele!

Irina...scumpa tare Daria!!!

Miki ti-am admirat copii,imi place tare cum rade Andra la Vladut,sunt asa dragalasi impreuna!!!Ma amuza povestile despre Vladut.Giulia nu prea vorbeste foarte mult..abia astept perle de la ea.Are si ea un prieten in parc,o bladete de baietl...care se trasforma in "cavaler rau"daca cineva o necajeste sau ea ceva de-a Giuliei.

Am mai vazut poze si cu alti fluturasi,frumosi si scumpi toti..dar nu mai nominalizez toata lista ce e tarziu...dar trimit a toti.
Gata ..va las ca vine Ene pe la gene si acum ma cauta Sebastian pt o gura de .

Notte,notte...cum zice Giulia!!!!

Georgiana

mami de Giulia (12.03.2009) si Sebastian-Andrei (14.03.2011)
Giulia si Sebastian!

Povestea nasterii Giuliei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

cami ma bucur ca ai reusit sa te odihnesti mai bina. la cat mai multe nopti odihnitoare.
delia, da imi sunt f dragi viitori fini, sunt a doua pereche de fini. Abia asteptam sa si botezam ...speram sa fie curand

strumph, ai rezolvat cu listuta de cumparaturi? Piscoata e mortala in pijama, as dulce cum rade ea, iar degetelele par tare delicioase

roxy, ce dolofana ai tu acolo, din ce in ce mai frumoasa

ally, wow imi vine sa pap monitorul cand il vad pe Edutu, ce fortos este el si ce frumos se ridica . Parca vezi ca in loc sa mearga, el alearga direct

happi, sanatate multa putiutilor Ai resit sa-l ti pe Andrei fara sa se scarpine?

dya

acum ma pot duce la somn, va pup
Noapte buna!


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Fetelor, ma ia durerea de cap cu diversificarea asta
V-am spus ca pediatra mi-a recomandat sa incep cu cereale. I-am dat in 2 seri (in a 2-a seara i-am dat numai jumatate de biberon cu cereale-65ml si apoi san).
Acum am citit ca nu e recomandat sa se dea cereale articol aici; si nici macar adultii nu ar trebui sa consume prea des
Offf... Se hotareasc si astia vreodata sa aiba o parere unanima? Sau asta e politica de marketing?

Nu-i mai dau deloc si gata! Oricum plecam la mare saptamana viitoare, asa ca mai amanam diversificarea, pana la 5 luni si jumatate (asa cum m-au sfatuit si Cami si Pisuc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Irinuca draga
m-ai provocat sa raspund iar despre cereale. Raspunsul principal la intrebarea ta e ca da, e muuuult marketing . Ieri am fost si noi la moasa datorita careia alaptez asa bine din prima ora de viata a lui Petru si am discutat despre diversificare (stiti ca e scolita si vine din Elvetia, si e o tipa de maxima incredere). Mi-a explicat ca cerealele nu trebuiesc introduse inainte de fructe si legume, care sunt baza alimentatiei unui copil. Ca dupa ce le introduci pe acestea si inlocuiesti cele doua mese poti introduce cereale, dar nu cele din comert ci pur si simplu orez sau gris cu lapte, ori fulgi de ovaz de exemplu. Oricum, cum spuneam si mai demult, cerealele aduc numai carbohidrati (care exista si in fructe si legume) fara alti nutrienti, de aceea creaza bebei "pufosi" si se recomanda la cei slabuti. Nu sunt in niciun caz obligatorii.
Cresterea normala in greutate la varsta asta e 500 g/luna (intre 400 si 700, scrie si in Capraru), deci chiar nu cred ca e cazul de griji... Iar la bebeii alaptati, doar daca sunt probleme speciale (constipatie rebela, mama se intoarce la munca etc) se incepe diversificarea inainte de 6 luni.
Uite si un site genial de retete de bebei http://wholesomebabyfood.momtastic.com

Pupaturi


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadyazuza spune:

buna dimineata si un capucino cine doreste de data asta porcheria de america si nu de spania cum da roxi
cami, gyiogy inainte nu era nici un chin, il leganam seara pe la 9 vreo 5 min si dormea pana dimi cu mici treziri de sete sau de dorul de tzti si sugea 2 ,3 min cu ochii inchisi, dar asta cred ca e un episod din cauza dintilor sau din dorinta de a dormi pe burta. sper sa nu dureze mult acest episod. iar de dormit doarme in pat cu mine, in patut a dormit doar in primele saptamani de viata

mamica fericita cu de zambaret Cristian Andrei21.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanna16 spune:

buna dimi!

am simtit miros de cafeluta si am venit si eu!



la multe lunite pentru Andra Ioana de miki, Eduard Andrei de Ally, Sophia Nicole de Strumphitza, Petru Constantin de pisucmic




mamica fericita de Rebeca Stefania (19.04.2011)

Hotararea de a avea un copil e cea mai importanta.Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persi spune:

Buna dimineata si de la noi!!!
Revenim dupa o perioada de absenta de 2 saptamani...motivata de altfel
Am tot fost plecati ba intr-o parte ba intr-alta si nu am prea avut timp sa intru decat sa va citesc asa ca, sunt la zi cu tot ce s-a intamplat pana acum...
Vad ca tema de baza a discutiilor este diversificarea care,drept sa spun,ma ingrozeste...
Luna trecuta cand am fost la dr.Culcer mi-a zis sa nu incep mai devreme de 6 luni sub nici o forma si exclus sa incep cu cereale(apropo de ceea ce zicea Pisuc).
La fel mi-a zis si ea ca daca vreau sa ii bag cereale,mai tarziu ce-i drept,sa ii introduc gris,orez...in nici un caz cele din comert.
La 5 luni jumate voi merge iar la ea pt o schema completa de diversificare.
In rest,despre noi ar fi multe de spus...la 5 luni(pe 31 aug)Raducu avea 8.400gr si 70 de cm.
De rostogolit si de intors ne intoarcem intr-o veselie,bagam in gura tot ce prindem de la suzete pana la jucarii,degete de la maini si de la picioare care ,sunt cele mai delicioase de altfel.
Cu dormitul stam ceva mai prost de vreo cateva zile...si nu stiu unde am gresit de si-a schimbat asa rau programul...
Pana acum la ora 22.00 era in patutul lui adormit si nu se trezea pana la 5 dimineata cand,papa si mai baga somn pana la 8.30.
Acum mai nou il prinde si ora 23.00 treaz...si se trezeste la 3-4 mananca si apoi se trezeste iar la 6 si la 8...
O sa incerc de sapt viitoare sa il mut la el in camera sa doarma singurel poate,poate se schimba ceva...
In rest toate bune...asta sa fie cel mai mare necaz cu trezitul...
Am vazut poze noi cu minunile voastre care sunt absolut dementiale
Ufff....de ar fi sa-i nominalizez pe toti nu mi-ar ajunge un capitol intreg...desi sunt topita dupa fetitele din odisee sunt superbe toate fara nici o exceptie,iar de baietei ce sa mai spun...niste minunatii.
pe toata lumea si revin...



P.S Strumph,multumesc de strigare!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumphitza spune:

Buna dimineata

Cafeluta careva? adica espresso daca doriti ca eu porcheria americana sau spaniola nu am, numa englezeasca , sta printr-un dulap prin bucatarie dar de cand am dat iar de gustul espresso ului nu mai dau eu cafeluta asta buna pe o porcherieAm inceput sa fac cafeluta din ce in ce mai cofeinizata, stiti ca la inceput puneam numai putin cofeinizata si restu decof, ehh treptat am crescut cofeina si nu are piscoata nimic, chiar doarme foarte bine

Azi imi trebuie 2 cafele de astea strong ca sunt obosita tare dupa ziua de ieri, m-a obosit shoppingul asta si tocatul banilor vai cat am putut sa merg si sa cheltui bani, la final mi-am cam facut mustrari de constiinta dar deh, de cate ori merg eu pe Oxford street nu? Eu ii spuneam aseara la barbat ca vai ca am cheltuit nu stiu cati bani si el, lasa nu te mai stresa ca o sa iti foloseasca si e o investitie buna, in loc sa spuna ca-s nebuna de legat ca am dat iama in magazine aiurea ca un copil in candy shop, el ma incuraja ca am facut bine , cica very well done Piscoata a fost ok, a fost un pic maraita in jur de ora 2 ca era obosita si voia sa doarma dar in rest a ras la toata lumea care ii zambea sau vorbea, sa hlizea, se chicotea, in autobuz cand plecam in centru a apucat-o rasul in hohote si autobuzul era cam gol spre capat de linie la ora aia si se auzea in tot autobuzul si se uita lumea la ea , eu muream de drag bineinteles MI-a adormit in carut duopa ce am ajuns pe oxford street vreo 25-30 min , apoi m-am oprit sa ii dau papa , a papt un biberon plin si am pus-o in carut si iar racnea , cred ca o dureau si dintii ma gandesc ca statea cu amandoua manutele in gura si a trebuit sa o iau si sa o tin in brate putin ca racnea si se uita tot magazinul la mine, asa mi-am cautat eu sutiene si chiloti, cu piscoata de-o toarta , cat sa o fac s anu mai urle ca nu mai voia deloc in centuri in carut si am spus macar sa apuc sa imi iau ceva si apoi o scot afara in trafic si adoarme si am avut dreptate, in tot zgomotul ala infernal de pe o strada arhi plina de masini si turisti galagiosi, ea fata a adormit si mi-a dormit cam juma de ora si am avut si eu un ragaz sa ma uit la una alta si sa adun multe sacose si sacosele si pe la ora 4 m-am oprit intr-un parculet la Marble Arch sa ii dau sa pape si am vorbit cu Nick si ne-am intalnit la el la munca si am venit amantrei impreuna acasa, a fost frumos, ne-a placut experienta si am vrea s ao repetam, dar cred ca maine ca azi stau pe acasa si ma mai odihnesc ca sunt rupta, am dormit neintoarsa.... azi dimi nu am auzit alarma cand a sunat eu care inainte la orice zgomotel ma trezeam si saream deja din pat, acum abia am putut sa deschid ochii cand a venit nick sa imi spuna ca pleaca la munca si sa ma pupe piscoata la fel se vede ca e inca obosita, abia s-a trezit azi dimi cand a vrut tacsu s-o pupe , am sa o pun la nani acusi sa vedem daca face nani mai mult de 20 min

Nu stiu de ce ma doare spatele rau, coloana mai bine spus, exact in josul sirii spinarii, la noada acolo.... si se lasa durerea in picior o fi de la atata mers de ieri ... aseara dupa ce am ajuns acasa mi-am dat seama ce rau ma doare, nu puteam sa stau pe fund,nici acum nu stau excelent, mai mult pe o parte... Nick mi-a spus cica sa ma duc la doctor, dar dureri de astea am mai avut eu si sper sa treaca repede, ca ce sa imi faca doctorul, doar sa imi spuna sa mai stau pe acasa si sa nu frec menta prin oras poate ?

Ma duc sa pun piscoata la nani ca scriu de juma de ora la mesajul asta deja si revin cu alte impresii



_
Happy Mummy of Sophia Nicole (02.04.2011)

Mergi la inceput