Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(73)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

merci Lori si Mimo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

MIMO - acum am vazut pm-ul; stai linistita, nu mai e nevoie sa trimiti nici o diferenta.

ALINUSH si LUCIA - primit, multam.

ANDRYIII - da, noi numai mese solide avem; cum lp in forma lichida nu primeste nicicum, asta e sg solutie care merge deocamdata; ti-am zis, pediatra si nutritionista mi-au zis sa mergem pe varianta asta macar pana la analizele de la 8 luni;

referitor la suplimente; la analize, sophiei i-a iesit o usoara anemie si noua tot nu ne-a dat fier; ne-a trimis la nutritionista sa ne faca meniu de diversificare care sa acopere carentele;
aici suplimente de ca si fe se prescriu f rar, si numai dupa analize;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Neata si muuuulta cafea aromata !

Shines, pentru tine neagra, neagra! Vreau stiri despre Edu !

Fragrant, si noi am primit de la doi medici supliment de fier, iar eu sunt foarte reticenta in a-i da. L-am cumparat, dar i-am dat acum multa vreme, doar de vreo doua ori cateva picaturi. Aici ne tot sperie cu anemii, ca la varsta lor e mare nevoie de fier, etc. Cum Sara nu prea vrea carne, as vrea totusi sa-i dau macar legume si fructe cu fier. Ce ti-a recomandat nutritionista?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

neata

cat ati scris..poate pot citi mai incolo..
Noi am avut temperatura dupa vaccin..pana ieri dupamasa..38,2-37,7..
insa mai avem o cazatura...de data asta a cazut din scoica de pe scaun in bucatarie..am pus-o in scoica..si cand m-am intros cu spatele si-a facut un avant si zbang pe parchet..pe o parte..mi-a urlat de la 5.30 pana la 8.30..nu putem s-o las din brate..tipa de numai.M-am speriat rau..cred ca s-a lovit la umar,la coaste..nush..nu prea se tine pe maini cand o pun pe burta.
Cred ca ii ies dintii..dupa ce i-am dat nurofen..a mancat bine..pan atunci nimic-nimic toata ziua numai supt .Numai strangea gurita.

Nici nu merg la Mures azi..eram programati cu MARIO.Nu pot conduce pana acolo..asat zbiara,sotul comenteaza..asa ca mai bine anulez programarea

sa aveti o zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciact spune:

neata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Neata si de la mine!

Fragrant, si eu sunt curioasa ce alimente ti-a zis nutritionista sa-i introduci in alimentatie pentru anemie.

Tudor s-a trezit, l-a adus sotul in camera la noi pe la 7.30, la 8.30 a picat iar. Doarme pana pe la 10, chiar si mai tarziu. Azi nu ma mai bag langa el. Trebuie sa ma apuc de curatenie
L-am mutat la el in camera de doua zile si i-am lasat si patutul pe nivelul de jos... nu-i prea place, dar nu comenteaza. Azi dimineata cica ridicase protectiile la patut si se uita pe sub ele. i le-as scoate ca sa poata vedea si el in camera, dar mi-e teama sa nu-i fie rece noaptea.

In schimb sotul sufera si ma bazaie la cap in fiecare zi sa-l aducem iar la noi in camera

Pupici si zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata ..nu asa buna ca aia de Shine...deci Catalina pun si eu fortza la sfoara aia cu care vrei s-o tragi pe Simo inapoi.

Fetele daca vreti, va copiez eu dintr-o carte super pe care o am toate locurile unde se gaseste fierul in alimente. Ziceti daca vreti.

Raluca cum zice o mama isteata de aici, Gabivalceanu, daca iei si tu viruselul e mai bine, ca vei produce mai multi anticorpi pe care il ia fifitza din lapte. Sanatate!

Gata cu lunile de vara, am asa..o tristete. Azi sunt cu amandoi, am pus de o ciorbica de curcan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Ppisic, asa este, asta stiu si eu. Io am nascut in Ro, deci procedura de la nastere n-am cunoscut-o. Cand am ajuns eu in Olanda bubu avea 6 sapt. La vestitul birou de consultatii m-a intrebat cat lapte praf ii dau. Mi-a zis ca vit. K n-are rost sa mai iau, eventual D. Dar io ii dadeam Vigantol, care in capul meu avea vit. D, sper sa nu gresesc. Deci nu i-am mai dat nika pe langa Vigantol. Apoi am trecut pe lapte praf exclusiv iar bulina bea in jur de 900 ml, deci am oprit si vigantolul si nu i-am mai dat nika. Si aia a fost tot. Nu am mai avut discutii despre alte vitamine de atunci.
Asta pana data trecuta cand mi-au zis sa-i dau margarina pe paine, ca sa ia omega-uri.
Vitamina D ajuta la fixarea calciului. In zonele astea unde soarele se vede o data pe luna, se dau astfel de suplimente. Dar io zic ca in Ro e mai bine, ca exista soare :)
15 min/zi expunere e suficient.
S-ar putea sa spun prostii dar exista vitamine/minerale care nu se acumuleaza in corp, deci poti sa iei cu pumnul, organismul isi ia ce are nevoie si restul se elimina. Nu e cazul calciului, asta se acumuleaza si se depune aiurea. Dar nu ma luati in seama, ca io-s injinera.

Luni plec la un curs de 3 zile. Bulina ramane acasa cu tati. I'll miss em....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns de_ea spune:

Buna dimineata!
Tunde-multi micutei Sonia!

Aseara a cazut si Medeea din pat.Eu eram la bucatarie ier sotul pe pat cu ea dar la laptop si atat s-a rostogolit pe pat mititica pana a cazut fix sub jamperoo.S-a ales cu un cucui mic, nasul rosu si o sperietura zdravana.Azi noapte pt 2 ore a vrut companie,plimbata caci nimic nu ii convenea.
Partea nasoala este ca m-am certat cu dl sot cam urat.Asa tare m-am enervat ca nu a fost atent la copil si am cam exagerat.

Andreea, mami fericita de printesa Medeea 14.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocsanica80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorich

Neata ..nu asa buna ca aia de Shine...deci Catalina pun si eu fortza la sfoara aia cu care vrei s-o tragi pe Simo inapoi.

Fetele daca vreti, va copiez eu dintr-o carte super pe care o am toate locurile unde se gaseste fierul in alimente. Ziceti daca vreti.

Raluca cum zice o mama isteata de aici, Gabivalceanu, daca iei si tu viruselul e mai bine, ca vei produce mai multi anticorpi pe care il ia fifitza din lapte. Sanatate!

Gata cu lunile de vara, am asa..o tristete. Azi sunt cu amandoi, am pus de o ciorbica de curcan.

Lori, mami de Robert din 9.06.2008 si maslinuta Ana Isabela din 14.01.2011


Cum mi s-au intamplat doua minuni, Robertsi Ana Isabela

Va iubesc pana la cer si dincolo de el...


neata si de la noi, multumim de cafea ; eu as vrea sa stiu din ce alimente isi poate lua fierul ca sincer m-am saturat de picaturile prescrise de doctorita mea (nici nu i le-am dat si traiesc cu teama ca nu cumva sa ii fac rau);
aaaa si mai am o intrebare, cand a venit doctorita de la vaccin a spus ca are sechele de rahitism, ca a crescut prea repede in lungime, cealalata doctorita mi-a dat vigantolete de 1000 (i le-am dat aproape 2 saptamani si gata nu ii mai dau), acum nu stiu cum se dignosticheaza rahitismul asta in conditiile in care fontanela i s-a inchis ;
Simo si mie imi este dor de micul oltenas, de povestirile tale si mai ales de sfaturi ;

Roxana mami de Maria-Sofia

Mergi la inceput