Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(73)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

neata si de la noi..desi de la 7 suntem treze

ca tot vb de bormasini si gauri, nati era chioara de somn, intr-un final a adormit si la nici 2min au inceput astia sa sparga betoanele p afara e un zgomot infernal. stam cu geamurile inchise si ne coacem.macar cat doarme buba.

aseara am fost in parcu lumea copiilor. super tare frate.
abia astept sa creasca buba sa se dea in toate alea p acolo. imi venea mie om mare sa ma dau in ele

nati si-a dat tot programu peste cap
desi inainte dormea de la 9 seara pana la6 cand papa repede sidupa iar somn pana la9 dim, iar pe timp dezi avea cam 3 reprize de cate 1.5h plus ca manca fara probl, de luni totu e varza
se culca la 11-12 noapte,la 4e in picioare ptpapa si la max7 da trezirea in toata casa k vrea joaca.
ieri a mancat o data la 6 dim, dupa la 12 si dupa abia la 7 seara si la 11 inainte de nani. si nici macar nu a mancat cum trebuie. max 130 la fiecare masa
iar de somn nu mai zic, k doarme tot cam 3 reprize dar de max juma de ora. de nu apuc sa fac nimic. iar cand e treaza toti tre sa fim in vizoru ei

gata..mi-am spus offul

sunt pe aici sa vad ce apuc sa fac pana se trezeste




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Alimente ce contin fier, in ordinea descrescatoare a concentratie in respectivul aliment:
(le scriu pe toate, nu doar cele ce-i intereseaza pe bebei)

-spirulina (alga)
-drojdie de bere
-soia (faina)
-susan
-polen
-fasole alba
-fistic
-linte
-floarea soarelui
-migdale
-naut
-ovaz
-grau
-spanac
-praz
-nuci
-mazare
-bob
-sparanghel
-sfecla rosie
-varza-
morcovi
-cartofi
-smochine
-avocado
-caise
-piesici
-struguri
-prune
-mere

Si pt ca e o carte ce recomanda dieta ovo-lacto-vegetariana, au trecut in coloana separata cele de origine animala, care stiu eu au fier ce se absoarbe mult mai bine. Iata-le:
-ficat de vaca
-carne d evaca
-carne de miel
-carne d eporc
-oua
-ton in ulei
-carne de pui
-branza semigrasa
-lapte de vaca
-iaurt

sa-mi spuneti daca mai vreti vreo vitamina/minerala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Lori, acusi imi adusai aminte. A mea mama inghite pastile de spirulina si roade batoane de susan. Cand a fost pe la noi a bagat in rasnita seminte de susan si le-a maruntit ca sa le manance dimineata in cereale.
Oare bebeii or avea voie susan? Ca pot sa-l maruntesc sa-l bag in mancare, ca pe orice alta cereala.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Eu stiu ca nu se mai da vigantol daca e fontanela mica/

Pupici Soniei sa treaca repede.

Lui Stefan nu i a cedat deloc tusea, ba chiar tuseste mai mult.Cred ca nu i ajuta deloc Fluimicilul.
O sa merg azi la dr si sigur imi da antibiotic.

Anka ziceai ca e bine ca tuseste dupa raceala, ca indica sfarsitul ei, daca am inteles bine, dar cata vreme daca la noi se agraveaza?

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Vasi, tusea trece mai greu, sa stii. Ana a tusit cred ca o luna intrega, nu ff des, dar macar la treziri, cand se adunau secretiile in gatut; fluimucil e super bun daca tusea e data de secretiile alea..si banueisc ca da. Asa ca..rabdare si tutun (virtual)

Anka de aici eu inteleg ca merg de la 6 luni, dar e cam ciudat tabelul la cap. seminte. Bafta la curs, o sa-ti fie dor, dar o sa fie super fain cand te intorci cu bateriile pline, odihnita, relaxata.

Uite ca parca nu scrie acolo de mei stiam ca si ala are fier, eu vreau sa-i iau de la plafar si sa-i fac mamalioga de mei, sa-i dau tot asa guguloaie, eventual amestecate cu ceva gustos, dulceag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Aaaa, nope, nu e voie cu susan inainte de un an . Nah, ca facui si rima...
Vasilasanita, aici ne spun astia ca poate sa tuseasca si o sapt., mai ales dupa o raceala. Numai ca atentie! daca tusea se agraveaza, incepe sa tuseasca la ore la care inainte n-o facea (noaptea, in timpul mesei), se asociaza cu sufocare(tuseste pana ramane fara aer) , scuipa ceva cand tuseste, atunci fuguta la medic.
Cat de des tuseste? De cateva ori pe zi? Pe ora? Tu stii cel mai bine situatia dinainte si dupa! Daca ti se pare ca schimbarea este foarte mare, mergi la medic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

Buna fetelor
Sunt si eu prin zona , am apucat sa citesc din urma ... am avut invitati, si maine iar am
Andrei e bine, foarte nervos si suparici de la dinti...mai nou scrasneste asa gingiile, si se enerveaza...saracutul. imi parea rau ca nu i-am luat patut cu zabrele sa se ridice si el...de unde?! se ridica pe plasa pana ajunge cu mainile sus si se apuca de margine.
bebelu si noi am fost aseara in parcul de la palat...e foarte frumos, a facut treaba buna piedone. buba ta se da la ouale catelului eh ? f tare
vasilasanita nasol cu tusea, stiu cum e. dar pe al meu ti-am mai zis, l-a tinut doar vreo 3-4 zile...cu stodal a trecut
irinuka vezi ca e cartea no cry sleep solution pe contul 1 . sunt multe de spus, dar are tipa foarte multe sfaturi despre cum sa ajutam bebeii sa adoarma singurei fara titi, si sa nu se mai trezeasca peste noapte . numai ca mie nu prea imi iese, si zice si ea sa nu experimentam pe copiii bolnaviori, si al meu cum e acum cu dintii, nu prea da rezultate.deocamdata doar l-am mutat la el in camera, ca sa nu ma mai simta asa aproape , sa nu simta el lapticul sa se trezeasca pt o dusca. daca nu o gasesti pe gmail imi spui si ti-o trimit pe pm.
tunde , deea pup fificele cazatoare
raluca si al meu are muci, de vreo 2 sapt intr-una...adevarul e ca nu am insistat cu serul...la aspirator nu mai sta deloc ... o sa bag de cateva ori pe zi ser , sa vedem daca ii trece.
doloress ce mai zici ?
m-am bagat si eu la sfoara sa o tragem pe simo
roxx si tu ziceai ca o sa incerci sa aplici no cry sleep solution...ia zi , ai incercat ? ceva ,ceva ?

LMA sarbatoritilor de azi


Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Din pacate a inceput sa tuseasca si noaptea si in timpul mesei.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui vasilasanita

Din pacate a inceput sa tuseasca si noaptea si in timpul mesei.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !


mergi sa-l mai asculte pediatrul, ca nu are ce strica. Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Neata!

Noi ne-am facut plimbarea de dimi la carrefour, la o tura mica de cumparaturi. Ne pregatim pt tortul de maine. Vorba sotului, cred ca in ritmul asta o sa ajungem obezi. (ca aseara am facut savarine).

CARMEN, nici macar nu m-am apucat sa citesc . N-am avut timp deloc. Da daca impune mutat in alta camera, nasol, noi inca n-avem unde si nici n-am de gand oricum...

LORI; am luat si eu faina de mei de la plafar acu vreo luna si tot mi-e lene sa fac mamaliga...plus ca n-am idee cu ce sa o amestec - cu banana? Tanti aia pe blog pusese magiun de prune fara zahar, dar parca mi se pare cam aiurea...

Intrebari:
- biscutii Plasmon contin cumva zahar??
- ce carne de vita dati la bebei? care parte? de unde o cumparati? ati identificat vreo vaca fericita, ceva?

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput