INSEMINARE 81

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Hai sa mai animam putin atmosfera



Pe 19 septembrie 2011 au venit pe lume
gemanutii si de MarinaEnache
la ora 7.18 si 7.19, 2400 si 2500 gr, prin cezariana !!!

Sa va traiasca si sa fie sanatosi si fericiti !

Iar voua sa va aduca numai zambete in fiecare zi a vietii voastre !




de Steluta Norocoasa Gia Darria nascuta pe 10.03.2010
IAD3 reusita 16.06.2009 cu Dr Anca Moisa (IAD1 nereusita, IAD2 avort menstrual)
Povestea Giei - nasterea stelutei noastre norocoase
Atat sunt de mare !
www.petitieonline.ro/petitie-p42643046.html " target="_blank">Spuneti NU abuzului sexual fata de minori!
www.pethelp.ro/" target="_blank"> Carucioare pentru animalute

Nu exista decat un singur copil perfect pe lumea asta si fiecare mama il are.
Hotararea de a avea un copil este cea mai importanta.
Este ca si cum ai decide ca inima ta sa fie pentru totdeauna in afara corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Felicitari, mami Marina pt gemenei!


In seara asta, la stiri au dat cazul unei fetite de 11 ani care a murit de dorul mamei. A fost parasita de mama care a plecat in strainatate. Fetita a refuzat sa mai manance, sa bea, sa respire, sa traiasca. Oare de ce au astfel de oameni, nu oameni, bestii, copii pe care ii parasesc si altii isi risca viata si sanatatea ca sa faca un copil? Mi se pare foarte trist!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:


Fetelor, cand ati facut IA cum s-a procedat?
La mine au fost diferente între prima si a doua, fiind 2 dr. diferiti.
Prima - speculum, cateter si gata.
A doua- sterilizare cu o solutie, apoi introdus cateter.

Cine a facut IA cu sterilizare? Cred ca solutia aceea mi-a creat probleme - dezechilibru la nivelul florei vaginale.

Plus temperatura bazala foarte ridicata (37,2) de mai bine de 1 saptamana (si sunt abia in ziua 12 a CM).

Ma gandesc ca ar putea fi sarcina ectopica...mai ales ca nu am facut beta HCG ci doar test de sarcina obisnuit in ziua 14.

Ce parere aveti? Abia marti ajung la dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Cris eu nu am mai auzit de asa ceva cu sterilizare inainte. Toate inseminarile pe acre le-am fact au fost speculum, cateter pana in gat, stat ca la plaja, cateva minute, chilotii sus si la revedere.
De ce e nevoie de sterilizare? Nu inteleg. Corpul "se curata" singur, nu e nevoie de asa ceva, ca nu e operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Dankutza,
asa m-am gandit si eu. D-na dr. Deliana Predoi nu a facut asa numita "sterilizare", dar a doua IA am facut-o cu alta dr. (nu cu dr. care ma are in evidenta, pentru ca nu era la clinica in ziua aceea.). Nu stiu exact ce s-a intamplat, dar cand a scos speculum a curs ceva. Am intrebat ce este si mi-a spus ca e solutia aceea ... desi eu cred ca putea la fel de bine sa fie proba sotului....

Plus ca m-a tinut mult ... ca introduce usor proba ca sa nu deranjeze ovulul pe trompe. Cred ca nici nu aveau cum sa ajunga pe trompe....

Dar de atunci am avut disconfort - usturime dupa contact, scurgere galbuie...si eu cred ca mi-a dereglat PH-ul normal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Buna fetelor, am facut astazi histeroscopia fara anestezie. Am simtit o usoara jea, dar doar atat. Are o mana f. usoara dr Andreea Vultur, permanent mi-a spus ce-mi face si am privit si eu aproape tot timpul pe ecran. Am o usoara inflamatie pe o mica portiune din uter. Dupa spuesele dr. nu-mi pune probleme nici in obtinerea unei sarcini si nici in mentinerea ei. Dar am primit totusi tratament cu antibiotic. Trompa dreapta (deschiderea spre uter, de fapt) nu s-a vizualizat f. bine. Nu cred ca e infundata , asa ca nu o o sa repet HSG-ul, pt ca oricum eu ovulez mai mult cu ovarul stang.
Nu stiu ce am azi, sunt asa de optimista cum n-am mai fost demult. Astept prima zi de CM (mai am de asteptat destul) si dau startul la o noua IA. Sper sa fie cea norocoasa de data asta.

Sensibila, ma bucur ca ne tii la curent cu vestile bune, dar mi-ar face asa mare placere daca fetele care reusesc ar mai da cate un semn de viata din cand in cand. Parca in ultimul timp, numai IA nerusite au fost pe aici, cred ca se simte nevoia sa mai citim si cum cresc burticile, cum misca bebeii.....

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Buna Seara Fetele,
Nu am mai scris de ceva timp dar am ales sa stau putin deoparte mai mult din superstitie, dar in seara asta ma simt super bine si vreau sa impartasesc un pic din veselia si optimismul meu pentru ca eu am reusit: SUNT INSARCINATA !!!
Istoricul meu este:
Dupa aproximativ un an si jumatate de incercari de a ramane insarcinata pe cale naturala, fara monitorizari sau alte investigatii, in luna iulie 2011 ne-am luat inima in dinti si am ajuns la Dr Cezara Bucur!
Dupa o IA facuta pe 4 august si dovedita a fi un adevarat ESEC, a urmat Histerosalpingografia(HSG) pe 25 august si CSD de voie, iar pe data de 14 septembrie(zi mare), testele de pipi aratau doua liniute dolofane!
Daca vreuna dintre voi va dori sa imi dea vreun sfat, vreo sugestie voi fi foarte bucuroasa sa le ascult , iar daca aveti vreo intrebare sa imi puneti, va voi raspunde cu toata inima si
va astept pe toate la Odisee unde-i cam pustiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

MARINA FELICITARI !
SA VA TRAIASCA GEMENASII SI SA VA ADUCA NUMAI BUCURII!



EVA FELICITARI ,SARCINA USOARA SI UN BEBE SANATOS SI FRUMOS.

E ADEVARAT CA TOAMNA SE NUMARA BOBOCII... DOAMNE AJUTA LA CAT MAI MULTI.

PCOS trat Siofor 1000 mg ,500mg/3zi , 4 IA nereusite , MTHFR C677T homozigot PAI 675 heterozigot 4G/5G trat Femibion 1/zi, Magne B6 3/zi ,acid folic 5mg /zi

in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_dom spune:

Eva-felicitari pt. reusita si o sarcina cit mai usoara iti doresc.Sa dea D-zeu sa fie bine.Alexa-ma bucur ca la tine a mers atit de usor histeroscopia.Te rog sa-mi zici si mie ce antibiotic ti-a recomandat. Marina -felicitari pt gemeni .Sa fie sanatosi impreuna cu voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Eva, felicitari pt sarcina, mai ales pt reusita naturala, fara iA. Dar voi ce probleme ati avut?

Mari_dom, am primit tratament pt 10 zile: doxiciclina, wobenzim (pt absortia antibioticului), carpicon supozitoare (antiinflamator)si canesten ovule pt candida (nu am candida, dar sa nu fac in timpul tratamentul cu antibiotic. La tine cum a fost la histero? Ca nu ne-ai mai spus detalii.

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput